آغاز صادرات گاز ایران به عراق از فروردین 95 | اتاق خبر
کد خبر: 324614
تاریخ انتشار: 19 اسفند 1394 - 16:12
ایران تا سه هفته آینده گاز صادرات به عراق را در مرز دو کشور، تحویل می دهد.

اتاق خبر: امیرحسین زمانی‌نیا پس از دیدار وزیر نفت با فیاض حسن نعمه، معاون اول وزیر نفت عراق با اشاره به این که جلسه خوبی با هیئت عراقی برگزار شد، افزود: بعد از توافق هسته ای، این نخستین جلسه با یک هیئت عراقی بود که برگزار شد و آنها مشکلات عمده ای برای اجرایی کردن تفاهمهای که با ایران داشتند، ندارند.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ وی درباره مهمترین محور این دیدار اظهار کرد: در دیدار امروز، درباره همکاری در سه میدان مشترک دو کشور یعنی سهراب (هویزه)، خرمشهر (سندباد یا سیبه) و پرویز (نفت خانه جنوبی عراق) بحثهایی انجام شده و قرار است مذاکرات در این زمینه ادامه پیدا کند.

زمانی نیا دیگر زمینه گفتگوی امروز با هیئت عراقی را موضوع گاز دانست و با بیان این که، ایران آماده است تا سه هفته آینده گاز را در مرز به این کشور تحویل دهد، گفت: امیدواریم آنها نیز آماده دریافت گاز از ایران باشند؛ البته ٢٠ کیلومتر از خط لوله انتقال گاز در خاک عراق (دیاله) هنوز تکمیل نشده است.

وی، مذاکره درباره خط لوله نفت خام و فرآورده بصره_ آبادان_ بصره را یکی دیگر از محورهای گفتگوی امروز عنوان کرد و درباره همکاریهای آموزشی نیز گفت: در این بخش، مجموعه آموزشی مفصلی از سوی چهار شرکت اصلی وزارت نفت تهیه شده و آماده تحویل به آنهاست.

زمانی نیا همچنین از تشکیل کمیته مشترک انرژی بین دو کشور خبر داد و با بیان این که ریاست ایرانی این کمیته برعهده آقای موسوی، نماینده شرکت ملی نفت ایران در عراق خواهد بود، اعلام کرد: قرار است عراق نیز نماینده خود را معرفی کند.

معاون وزیر نفت با بیان این که در زمینه همکاریهای فنی و نوسازی پالایشگاه های عراق نیز مذاکراتی انجام شده است، افزود: شرکتهای خصوصی ایران قرار است این کار را انجام دهند.

وی در این خصوص که آیا در این دیدار درباره بازار نفت نیز مذاکراتی انجام شده است، اظهار کرد: درباره لزوم هماهنگی بیشتر در بازار بین المللی نفت مذاکراتی انجام شد که مورد استقبال آقای زنگنه قرار گرفت.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید