بازار کساد واحدهای صنفی و رونق دستفروشی | اتاق خبر
کد خبر: 324633
تاریخ انتشار: 19 اسفند 1394 - 13:01
اتاق خبر از قیمت کالاهای اساسی در آستانه سال نو گزارش می دهد
طبق سنت هرساله با نزدیکی عید نوروز مردم به خرید روی می آورند اما متأسفانه در سال های اخیر به دلیل مشکلات معیشتی به خصوص در شهر های بزرگ و وجود برخی سوءاستفاده ها مواجه هستیم.

اتاق خبر: طبق سنت هرساله با نزدیکی عید نوروز مردم به خرید مایحتاج زندگی خود  روی می آورند اما متأسفانه در سال های اخیر به دلیل  مشکلات معیشتی به خصوص در شهر های بزرگ و وجود برخی سوءاستفاده ها از این آشفته بازار شب عید، شاهد بروز گران فروشی در اقلامی که مصرف کنندگان با آن ها سر و کار دارند هستیم.

به رغم بازرسی های بسیاری که ازسوی اتحادیه ها و سازمان تعزیرات صورت می گیرد و با توجه به رشد قارچگونه دستفروشان باوجود اعتراض واحدهای صنفی در نقاط مختلف شهر تهران نسبت به پدیده دستفروشی فضای بازار مانند سال های گذشته در آشفتگی بسر می برد.  به همین بهانه اتاق خبر برای آگاهی بیشتر مصرف کنندگان از نرخ مصوب کالاهای پرمصرف مصاحبه هایی با روسای اتحادیه ترتیب داده است.

بنابر مصاحبه های صورت گرفته تعداد زیادی از کالاهای پرمصرف این روزهای بازار نسبت به سال گذشته نه تنها تغییری نکرده اند بلکه با کاهش قیمت نیز مواجه شده اند.

میوه و صیفی جات 

حسین مهاجران رییس اتحادیه میوه و تره بار با بیان اینکه میوه فروشان از نظر میوه های پرمصرف شب عید تأمین هستند، اعلام کرد: با توجه به اینکه سیب و پرتقال دو میوه اصلی و پرمصرف نوروزی هستند تلاش بسیاری شده تا افزایش قیمت در این اقلام صورت نگیرد. در حال حاضر نرخ این دو میوه نسبت به هفته های گذشته کاهش یافته است.

وی در ادامه افزود: نرخ هر کیلوگرم سیب از 1500 تومان تا 3000 و پرتقال تامسون از 1500 تومان تا 2000تومان در بازار یافت می شود.

وی در رابطه با نرخ سایر میوه های مورد نیاز مصرف کنندگان اظهار داشت: در حال حاضر نارنگی به صورت محدود در بازار یافت می شود بنابراین تنها نوع موجود در بازار نارنگی بندرعباس است که از 12000 تومان تا 18000 تومان عرضه می شود. موز نیز از 3200 تومان تا 3300 است.

مهاجران با بیان اینکه در نرخ انواع صیفی جات تغییری صورت نگرفته است، اعلام کرد: نرخ هر کیلوگرم خیار گلخانه ای ۲۵۰۰ تومان و خیار رسمی ۳۰۰۰ تومان، گوجه فرنگی از 2000 تومان تا 2200 تومان، پیاز 3000 تومان، سیب زمینی از 500 تومان تا 1000 تومان است.

 

شیرینی

علی بهره مند رییس اتحادیه قنادان  اظهار کرد: قیمت پنج نوع شیرینی که به طور معمول شامل نرخ گذاری می‌شود، برای شب عید تعیین شد که نرخ این محصولات تغییری در مقایسه با سال قبل ندارد.
وی افزود: قنادان فعالیت خود را برای تامین نیاز مردم از اکنون آغاز کرده‌اند و مشکلی در خصوص مصرف شیرینی شب عید نداریم.
وی ادامه داد: قیمت هرکیلوگرم شیرینی گل محمدی ۱۲ هزار تومان، شیرینی برنجی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان، شیرینی تر ۱۵ هزار تومان، شیرینی پاپیون و زبان ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان و کیک یزدی ۹ هزار تومان مصوب و به قنادان اعلام شده است.
وی تصریح کرد: با توجه به افزایش تقاضای شیرینی در ایام پایانی سال، قنادان فعالیت پخت و پز خود را شروع کرده اند و محصولاتی که ماندگاری زیادی مانند نخود چی دارد را آماده می‌کنند تا در ایام پایانی سال صرفا به پخت شیرینی‌های با ماندگاری کم بپردازند.
آجیل و خشکبار

رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار از ثبات قیمت انواع آجیل و خشکبار در نوروز 95 خبر داد.

مصطفی احمدی در خصوص تغییر نرخ خدمات انواع آجیل و خشکبار گفت: نرخ این مواد غذایی وابسته به میزان عرضه و تقاضا است و با توجه به اینکه میزان تولید داخل پاسخگوی نیاز مردم است تغییری در قیمت ها نخواهیم داشت.

وی با بیان اینکه شرایط آب و هوا  تأثیر مثبتی در میزان تولید داشته است، اعلام کرد: با توجه وضعیت کنونی، سال آینده نیز میزان تولید بالا خواهد بود بنابراین این اقلام افزایش قیمتی در سال 95 به خود نخواهند دید.

احمدی در رابطه با شرایط فعلی بازار گفت: در حال حاضر بازار نسبت به دوماه گذشته در شرایط بهتری به سر می برد البته این بهبود شرایط تنها به دلیل نوروز است و پس از آن بازار به شرایط سابق باز می گردد. 

ماهی 

رئیس اتحادیه پرنده و ماهی ضمن اعلام نرخ جدید انواع ماهی در بازار، گفت: قیمت ۵ نوع ماهی نسبت به هفته قبل گران شده است.

مهدی یوسف‌خانی ر از افزایش قیمت ۵ نوع ماهی در بازار خبر داد و گفت: قیمت ماهی شیرجنوب، کپور، شیرنیزه‌ای، آمور جنوب(سفید پرورشی) و حلوا سیاه در بازار نسبت به هفته گذشته افزایش یافته است.


رئیس اتحادیه پرنده و ماهی قیمت انواع ماهی را در بازار خرده‌فروشی بدین شرح اعلام کرد: شیر جنوب ۲۸ هزارتومان، کپور ۱۴ هزارتومان، قزل‌آلا ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان، شیرنیزه‌ای ۱۵ هزارتومان، تیلاپیا ۲۰ هزارو ۵۰۰ تومان، آمور جنوب (سفید پرورشی) ۱۵ هزار تومان، آزاد دزفولی ۷ هزار و ۵۰۰ تومان، هامور جنوب ۲۶ هزارتومان و حلوا سیاه ۲۶ هزار تومان. ‌‌

 

قالیشویی

رئیس اتحادیه قالیشویان ضمن تشریح نرخ انواع خدمات این صنف از ثبت تعرفه ها در سال 95 خبر داد.

حمید محمدی با بیان اینکه نرخ آخرین نرخ تعرفه صنف قالیشویان در شهریور سال 94 مشخص شده است، اعلام کرد: تعرفه ها در سال جاری و  سال آینده تغییری نخواهند کرد چراکه تغییری در شرایط بازار دیده نمی شود.

وی در خصوص نرخ توافقی در این صنف عنوان کرد:  نرخ توافقی فرش ها به تبع نوع آن کاملا متفاوت است و ضمن مذاکره مشتری و واحد صنفی این نرخ معین می شود.

محمدی در ادامه افزود: در صورتی که خدمات گیرنده نسبت به نرخ توافقی و یا خدماتی که واحدهای صنفی قالیشویان به او ارائه کرده اند شکایتی داشت می تواند با مراجعه به اتحادیه شکایت خود را مطرح کند؛ اتحادیه قالیشویان با در دست داشتن کارشناسان مجرب صحت و سقم شکایات را برررسی می کند.

رئیس اتحادیه قالیشویان تصریح کرد: در نهایت مشاهده شده این اشخاص سودجو فرش را به سرقت می برند  و یا به دلیل نداشتن تبحر کافی به آن آسیب میرسانند.

نرخ خدمات اتحادیه قالیشویی

ردیف

نوع( هر مترمربع)

قیمت( به تومان)

1

موکت

ا2 تا 2500 

2

فرش ماشینی

4000

3

فرش دستباف

ا6900 تا 11200

 

خشکشویی

رییس اتحادیه خشکشویی و لباسشویی از ثبات نرخ خدمات خشکشویی در سال 95 خبر داد.

ابوالفضل رجب زاده در خصوص تغییر نرخ خدمات اتحادیه خشکشویی گفت: افزایش قیمت در این حوزه برای ایام نوروز نخواهیم داشت و قیمت ها طبق روال سابق در سال آینده ادامه خواهد یافت.

وی نرخ انواع خدمات را تشریح کرد: نرخ مصوب خدمات لباسشویی و خشکشویی از نوع درجه یک برای اتوی کت و شلوار 10 هزار تومان، اتو به همراه خشکشویی 18 هزار تومان، اتوی کت 6000 تومان و همراه با خشک‌شویی 11 هزار تومان، اتوی شلوار 4000 تومان و همراه با خشک‌شویی 7000 تومان، اتوی بلوز 4000 تومان و همراه با خشک‌شویی 7000 تومان است.

رجب زاده در ادامه افزود: اتوی مانتوی ساده 6500 تومان و همراه با خشک‌شویی 11 هزار تومان، اتوی پیراهن مردانه 4000 تومان همراه با خشک‌شویی 7000 تومان و اتوی دامن 4000 تومان همراه با خشک‌شویی 7000 تومان است. همچنین اتوی هر مترمربع پرده پارچه‌ای 2000 تومان همراه با خشک‌شویی 4500 تومان و اتوی هر مترمربع پرده توری 1500 تومان و همراه با خشکشویی 2200 تومان محاسبه می شود.

 94104ت

  

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید