گسترش تحقیقات دادستان‌ها از فولکس واگن | اتاق خبر
کد خبر: 324644
تاریخ انتشار: 20 اسفند 1394 - 03:32
دادستان‌های آلمانی در تحقیقات خود از رسوایی تقلب آلایندگی فولکس واگن افراد زیادی را به فهرست مظنونان اضافه کردند در حالیکه دادستانهای فرانسه هم یک تحقیقات رسمی را آغاز کرده اند.

اتاق خبر: دادستان‌های فرانسوی در پاریس اعلام کردند یک تحقیقات درباره کلاهبرداری علیه این خودروساز آلمانی در 19 فوریه آغاز کردند. این تحقیقات در پی یک بررسی مقدماتی که در اوایل اکتبر آغاز شد صورت می‌گیرد.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ این تحقیقات در حال حاضر نشان داده است که فولکس واگن با نیت قبلی تقلب کرده است. از سوی دیگر دادستان‌های آلمانی اظهار کردند که شمار مظنونان در تحقیقات آنها از شش به 17 نفر افزایش یافته اما مدیران سابق یا کنونی حاضر در هیات مدیره فولکس واگن در میان آنها نیستند.

فولکس واگن که تا همین اواخر رویای تبدیل شدن به بزرگ‌ترین خودروساز جهان را داشت، در حال کشمکش برای حل عمیق‌ترین بحران تاریخ این شرکت است که پس از افشای تقلب در تست آلایندگی موتورهای دیزلی گرفتار آن شده است.

این خودروساز اقرار کرده است که در موتورهای دیزلی نرم‌افزاری را نصب کرده که میزان آلایندگی اکسید نیتروژن آنها را کمتر از میزان واقعی نشان می‌دهد. این نرم‌افزار که در 11 میلیون خودروی فروخته شده در سراسر جهان به کار رفته در زمان تست‌های آلایندگی، کنترل‌های آلایندگی را فعال می‌کند اما در زمان رانندگی واقعی این کنترل‌ها را غیرفعال می‌شوند و در نتیجه میزان آلایندگی را تا 40 برابر سطح مجاز امکان‌پذیر می‌کند. اکسید نیتروژن یک آلاینده سمی عامل مشکلات تنفسی شناخته شده است.

فولکس واگن علاوه بر جریمه‌های رگولاتوری در کشورهای متعدد به ویژه در آمریکا و آلمان از سوی مالکان خودروی خشمگین و همچنین سهامدارانی که به دنبال دریافت خسارت برای ضرر سنگینی که با ریزش ارزش سهام‌شان از سپتامبر متحمل شده اند، با مجموعه شکایت‌های حقوقی مواجه است.

در پی اعلام گسترش تحقیقات از فولکس واگن ارزش سهام این خودروساز در بازار سهام فرانکفورت 2.9 درصد ریزش کرد.

براساس گزارش خبرگزاری فرانسه فولکس واگن از همان ابتدا اصرار داشت گروه کوچکی از مهندسان عامل این کلاهبرداری بوده‌اند.

از زمان افشای این رسوایی شماری از مدیران از کار معلق یا اخراج شدند، اما در اسناد دفاعیه که به دست خبرگزاری فرانسه رسیده است وکلای فولکس واگن تلاش دارند تا پای مدیریت این شرکت از جمله مارتین ویتنرکن مدیر عامل سابق و سایر اعضای هیات مدیره شامل هانس دیتر پوچ رییس هیات مدیره به این رسوایی کشیده نشود،

از سوی دیگر وزارت دادگستری آمریکا تحت قانون کلاهبرداری بانکی در تحقیقات مربوط به آلایندگی دیزلی یک احضاریه به شرکت آلمانی فولکس واگن ارسال کرده است.

به گفته منابع آگاه دولت آمریکا از این قانون که در تحقیقات موسسات مالی بزرگ استفاده می‌شود و به دولت این امکان را می‌دهد تا درباره کلاهبرداری تحقیق کند. برای صدور این احضاریه مدنی استفاده کرده‌ است.

فولکس واگن همچنان سرگرم مذاکره با رگولاتورهای آمریکایی درباره نحوه اصلاح خودروهای آلاینده در این کشور است و از سوی وزارت دادگستری آمریکا هدف یک شکایت 48 میلیارد دلاری بابت نقض قوانین محیط زیستی قرار گرفته است.

این خودروساز آلمانی قصد دارد نتایج تحقیقات داخلی درباره این رسوایی را که توسط شرکت حقوقی آمریکایی جونز دی انجام شده است در نیمه دوم آوریل منتشر کند.

این شرکت اعلام کرده است مدیران و اعضای هیات نظارت از این تقلب اطلاعی نداشته‌اند اما هفته گذشته اعلام کرد وینترکورن درباره مشکلات مربوط به تستهای آلایندگی آمریکا در سال 2014 هشدار دریافت کرده بود.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید