کاهش۶۰درصدی هزینه‌ها در خرید تضمینی محصولات کشاورزی | اتاق خبر
کد خبر: 324714
تاریخ انتشار: 19 اسفند 1394 - 22:50
به گفته مدیرعامل بورس کالا دولت امسال با اجرای طرح قیمت تضمینی ذرت خوزستان به جای خرید تضمینی با کاهش بیش از ۶۰ درصدی هزینه های خود در این طرح مواجه شد که این رویداد مهم می‌تواند برای بیشتر کالاهای کشاورزی کشور اجرایی شود.

اتاق خبر: حامد سلطانی ن‍ژاد در مراسم راه اندازی رسمی معاملات گواهی سپرده کالایی گفت: موفقیت حاصل شده در طرح قیمت تضمینی، حاصل هماهنگی و تلاش های بورس کالا، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان مرتبط، سازمان مرکزی تعاون روستایی و شرکت پشتیبانی امور دام بوده است.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ وی افزود: در ماده ۳۳ قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی آمده است که دولت می تواند به جای خرید تضمینی محصولات کشاورزی، قیمت تضمینی محصولات را اعلام کند و کالاها پس از معامله در بازار مبتنی بر عرضه و تقاضا همچون بورس کالای ایران، نسبت به پرداخت مابه التفاوت قیمت کشف شده در بورس و قیمت تضمینی اقدام کند.

سلطانی نژاد اظهار کرد: امکان نقد کردن کالاهای راکد، کاهش هزینه های انبارداری و جابجایی محصولات، مدیریت فاصله زمانی بین تولید و فروش کالا توسط تولیدکننده، کاهش بی ثباتی و نوسان در بازار کشاورزی، تامین مالی تولیدکنندگان و استانداردسازی محصولات از اصلی ترین مزیت های توسعه معاملات گواهی سپرده کالایی در بورس کالای ایران به شمار می‌رود.

وی به چگونگی قرار گرفتن گواهی سپرده کالایی به جای ابزار تامین مالی اشاره کرد و گفت: به دلیل ماهیت اوراق بهادار بودن این گواهی، این امکان وجود دارد که با توثیق آن نزد یک بانک یا موسسه مالی و اعتباری، دارنده اوراق نسبت به اخذ تسهیلات به پشتوانه آن اقدام کند.

مدیرعامل بورس کالای ایران به تجربیات جهانی این معاملات اشاره کرد و گفت: گواهی سپرده کالایی در کشورهای پیشرفته دنیا از جمله آمریکا و انگلیس نیز دارای رونق بسیار زیادی است چراکه این کشورها براساس اقتصاد مبتنی بر بازار حرکت می کنند؛ همچنین این معاملات در بورس های کالایی دنیا نیز رایج است و تقویت این ابزار از برنامه های اصلی بورس کالای ایران به شمار می رود.

سلطانی نژاد به دستاوردهای اجرای ماده ۳۳ در عرصه اقتصاد ملی اشاره کرد و گفت: کاهش بار مالی دولت، حمایت کارآمدتر از بخش کشاورزی، محدود شدن فعالیت های غیر مولد همچون واسطه گری از جمله دستاوردهای ملی این طرح بوده است.

وی با بیان اینکه امروز باید توسعه ارتباط میان بازار سرمایه و بخش کشاورزی را به فال نیک بگیریم، گفت: باتوجه به اجرای آزمایشی و موفق این طرح، از سال آینده شاهد توسعه طرح قیمت تضمینی در استان های مختلف خواهیم بود.

وی در ادامه به آغاز به کار گواهی سپرده سکه طلا با حمایت بانک رفاه کارگران اشاره کرد و گفت: مردم ما علاقه زیادی به سکه طلا دارد و بعضا از این دارایی برای پس اندازهای خود استفاده می کنند، از این سکه طلا دارایی مناسبی برای انتشار گواهی سپرده به شمار می رود.

مدیرعامل بورس کالا به کارکردهای گواهی سپرده سکه طلا اشاره کرد و گفت: این گواهی، ابزاری برای تسهیل معاملات قراردادهای آتی در سررسید، ابزاری برای راه‌اندازی بازار معاملات آتی یک روزه و همچنین معاملاتی برای تاسیس صندوق‌های کالایی به شمار می‌رود.

وی در پایان گفت: راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی می تواند روی محصولات پتروشیمی و صنعتی هم انجام شود که بررسی‌های بورس کالا در این زمینه آغاز شده است.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید