هدف ما توسعه هرچه بیشتر روابط اقتصادی است | اتاق خبر
کد خبر: 324719
تاریخ انتشار: 19 اسفند 1394 - 23:18
وزیر امور خارجه کشور مالت، که در سفر کوتاه خود به ایران دیدارهای متعددی را با مقامات دولتی برگزار کرده بود، برای برقراری ارتباط با فعالان بخش خصوصی نیز به اتاق تهران آمد و با مسعود خوانساری دیدار و گفت‌وگو کرد.

اتاق خبر: وزیر امور خارجه کشور مالت، که در سفر کوتاه خود به ایران دیدارهای متعددی را با مقامات دولتی برگزار کرده بود، برای برقراری ارتباط با فعالان بخش خصوصی نیز به اتاق تهران آمد و با مسعود خوانساری دیدار و گفت‌وگو کرد. «جرج ولا» در دیدار با رییس اتاق تهران از اشتیاق کشورش برای توسعه روابط اقتصادی و سیاسی با ایران سخن گفت. در این دیدار که در اتاق تهران صورت گرفت، دو طرف در مورد زمینه‌های بالقوه همکاری به بحث و تبادل نظر پرداختند.


بنا بر این گزارش به نقل از اتاق بازرگانی، رییس اتاق تهران در ابتدای این جلسه، با ارائه توضیحاتی در مورد اتاق تهران گفت: «اتاق تهران بزرگ‌ترین اتاق بازرگانی در سطح کشور است که بیش از 15 هزار عضو از فعالان اقتصادی در بخش صنعت و تجارت دارد.» او همچنین گفت: «در طول ماه‌های سپری شده از توافق هسته‌ای، بیش از 140 هیات تجاری به ایران سفر کرده و فرصت‌های توسعه مراودات اقتصادی را مورد بررسی قرار داده‌اند.»  مسعود خوانساری نسبت به پذیرش هیات‌هایی از مالت برای افزایش شناخت میان دو کشور اعلام آمادگی کرد و گفت: «این امیدواری وجود دارد که با رفت‌وآمد هیات‌های تجاری متعدد و ملاقات فعالان اقتصادی دو طرف، قراردادهایی برای مراودات اقتصادی و تجاری منعقد شود.»


شورای روابط اقتصادی ایران و مالت تشکیل می‌شود؟
 او به همین سخنان بسنده کرد تا با توضیحات جرج ولا، وزیر امور خارجه مالت، اطلاعات بیشتری از این کشور کسب کند. این مقام دولتی کشور مالت نیز گفت: «همان‌گونه که اشاره کردید، ایران در ماه‌های گذشته با موج بزرگی از هیات‌های تجاری مواجه شد. این هیات‌ها به ایران آمدند تا نه تنها با کشور زیبای شما آشنا شوند که بلکه با ایرانی‌ها روابط اقتصادی نیز برقرار کنند.» او افزود: «به رغم آنکه روابط دیرینه‌ای که میان ایران و مالت برقرار بوده، به دلایلی، سطح مناسبات تجاری دو کشور کاهش یافته و ارتقای این سطح، هدف اصلی سفر ماست. هدف ما برقراری تماس‌هایی است که تا پیش از این وجود نداشته است.» جرج ولا با اشاره فرآیند شکل‌گیری توافق هسته‌ای میان ایران و کشور‌های گروه 1+5 گفت: «ما هم مانند دیگر کشورها، تحت تاثیر ایفای تعهدات بین‌المللی ایران در مورد پرونده هسته‌ای قرار گرفتیم و مشاهده کردیم که ایران ظرف شش ماه به تعهدات خود در قالب برجام جامه عمل پوشاند. بنابراین ما به این نتیجه رسیدیم که اکنون زمان مناسبی برای سفر به ایران است و البته به همتایان خود در کابینه دولت مالت نیز توصیه خواهم کرد که برای مذاکره و همکاری با ایران اقدام کنند.»


وزیر امور خارجه کشور مالت در ادامه به ملاقات‌هایش با برخی اعضای کابینه ایران اشاره کرد و گفت: «در این دیدارها، یادداشت تفاهمی برای همکاری دو کشور به امضا رسید. در عین حال طرفین متعهد شدند که رایزنی‌های سیاسی را نیز برای ارتقا سطح همکاری‌ها به انجام برسانند. ضمن آنکه در ملاقاتی با وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران به جنبه‌های عملی همکاری دو طرف پرداختیم.» جرج ولا سپس توضیحاتی در مورد کشور مالت ارائه کرد و گفت: «مالت کشوری کوچک با جمعیت 400 هزار نفر است و به رغم مساحت کوچکش، دارای موقعیتی سوق‌الجیشی از نظر سیاسی و اقتصادی در مدیترانه است و ما تلاش کرده‌ایم که از این جایگاه استراتژیک نهایت بهره‌برداری را داشته باشیم. این کشور فاقد منابع طبیعی است اما نیروی انسانی کارآمدی در آن تربیت شده که برای انطباق با شرایط جدید، انعطاف‌پذیر باشند. اقتصاد کشور مالت مبتنی بر اقتصاد آزاد است و هرچه در آن مصرف می‌شود از طریق واردات تامین شده است. همچنین کشور مالت رشد مستمر دو درصدی را تجربه می‌کند و این معدل قابل قبولی در اتحادیه اروپا محسوب می‌شود.»


او ادامه داد: «نرخ بیکاری در مالت کمتر از 5 درصد بوده و نیروی انسانی در این کشور به گونه‌ای تحت آموزش قرار گرفته است که به چند زبان خارجی اشراف دارند.» وزیر امور خارجه کشور مالت افزود: «کشور مالت در بخش خدمات، در حوزه‌هایی چون فناوری اطلاعات و مخابرات توانسته است جایگاه خوبی را در میان سایر کشورهای منطقه کسب کند. ما توانسته‌ایم وارد 200 بازار مختلف در دنیا شویم و این جایگاه به واسطه تولید کالاهایی با ارزش افزوده بالا به دست آمده است. تولید کالاهای با ارزش افزوده 12 درصد اقتصاد مالت را به خود اختصاص داده است. در عین حال ارزش افزوده خدمات مالی و ترتیبات بانکی نیز معادل 12 درصد اقتصاد مالت است.»
جرج ولا با بیان اینکه بخش گردشگری نیز سهمی معادل 25 درصد در تولید ناخالص داخلی مالت به خود اختصاص داده است، گفت: «تولید محصولات الکترونیکی، داروسازی دریانوردی و هوانوردی نیز از جمله فعالیت‌های اقتصادی مالت به شمار می‌رود.» او با ابراز امیدواری نسبت به اینکه توسعه همکاری‌های ایران و مالت در جهت حفظ منافع دولت‌ها باشد، گفت: « امیدواریم در آینده شاهد تشکیل شورای اقتصادی ایران و مالت باشیم.»

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید