گواهی سپرده کالایی بین المللی می شود | اتاق خبر
کد خبر: 324726
تاریخ انتشار: 19 اسفند 1394 - 23:51
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: امکان توسعه معاملات گواهی سپرده فراتر از مرزهای ایران وجود دارد و در آینده نزدیک، گواهی سپرده کالایی بین المللی می شود.

اتاق خبر: محمد فطانت در مراسم راه اندازی رسمی معاملات گواهی سپرده کالایی با بیان این مطلب خاطرنشان کرد: با توسعه معاملات گواهی سپرده کالایی در داخل کشور، در آینده بورس های کالایی با پذیرش انبارهایی در خارج از کشور و صدور گواهی سپرده براساس موجودی انبارها، به توسعه صادرات غیرنفتی کشور و همچنین تامین مالی در حوزه بین المللی کمک خواهند کرد. بعلاوه این که گواهی سپرده کالایی منحصر به محصولات کشاورزی نخواهد بود و کالاهای مختلفی می توانند در جهت رویکرد بورس کالای ایران یعنی معاملات اوراق بهادار مبتنی بر کالا مورد دادوستد قرار بگیرند.
بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه روز ارتباط «بازار سرمایه» و «بخش کشاورزی» در تاریخ ماندگار می شودگفت: امروز یک روز بسیار با اهمیت و تاریخی به شمار می رود، چراکه استفاده بخش کشاورزی کشور از ابزارهای معاملاتی تامین مالی بازار سرمایه میسر شده و این امر به سود منافع ملی خواهد بود.
وی همچنین با قدردانی از زحمات قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی برای اجرای ماده 33 قانون بهره وری کشاورزی گفت: امروز یک روز بسیار با اهمیت و تاریخی است، چراکه با اجرای طرح قیمت تضمینی محصولات کشاورزی در بورس کالای ایران، امکان تامین مالی گسترده از طریق ابزارهای جدید به پشتوانه داریی های غیر مالی برای بخش کشاورزی میسر شده است.
فطانت در ادامه از زحمات بی وقفه مدیرعامل و کارشناسان بورس کالای ایران برای تحقق این پروژه ملی تشکر کرد و گفت: معتقدم بازار سرمایه مرهون فکر افراد بسیار جوان، خلاق و پرتلاشی است که هر روز قدمی نو در راستای توسعه اقتصادی بر می دارند؛ همچنین با همکاری و حمایت وزارت جهاد کشاورزی معاملات گواهی سپرده در کشور آغاز شده که ما به عنوان مجموعه بازار سرمایه آمادگی کامل خود را برای ادامه پر قدرت این طرح اعلام می کنیم.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه به امکان توسعه معاملات گواهی سپرده فراتر از مرزهای ایران اشاره کرد و گفت: تامین مالی از طریق ابزارهای بازار سرمایه در گذشته عمدتا به بخش صنعت و ساختمان اختصاص یافته است اما امروز شاهد ایجاد ارتباط میان بازار سرمایه و بخش کشاورزی هستیم که این اتفاق توسعه بخش کشاورزی را به همراه خواهد داشت و به نفع منافع ملی خواهد بود.
وی اظهار داشت: با تجربه موفقی که امسال در بحث قیمت تضمینی محصولات کشاورزی بدست آمده است، ارتباط بازار سرمایه و بخش کشاورزی به صورت فراگیر به منظور تامین مالی فعالان بخش کشاورزی با مکانیسم صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر سپرده کالایی انجام خواهد شد که مجوز های این امر توسط سازمان بورس و اوراق بهادار صادر شده است.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه به مشکلات بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: شبکه بانکی هر ساله در فصل برداشت محصولات کشاورزی، با هجوم کشاورزان و تعاونی های روستایی برای گرفتن تسهیلات روبه رو می شود؛ حتی پسته کاران که از موفق ترین بخش های اقتصادی کشور به شمار می روند، در فصل برداشت همواره با مشکل مالی روبه رو هستند و پشت در بانک ها صف می بندند؛ این مشکلات به دلیل آن است که کشاورزان ابزاری برای تامین مالی ندارند که راه اندازی سپرده کالایی در این بخش بسیار موثر خواهد بود. 
فطانت با بیان اینکه یکی از مشکلات بخش کشاورزی، نوسان غیر منطقی قیمت ها در طول سال است گفت: اگر بتوانیم با هماهنگی ایجاد شده معاملات گواهی سپرده کالایی را توسعه دهیم، قطعا ارتباط تنگاتنگ بازار سرمایه و بخش کشاورزی به بهبود و ساماندهی این بخش به عنوان یکی از مولفه های توسعه اقتصادی کشور منجر خواهد شد.

گواهی سپرده سکه طلا پس از موفقیت آتی سکه
فطانت در خصوص راه اندازی معاملات گواهی سپرده سکه طلا نیز گفت:  پس از موفقیت معاملات آتی سکه طلا که با کمک های بانک سامان عملیاتی شد، امروز معاملات گواهی سپرده سکه طلا در بورس کالا راه اندازی می شود که در این زمینه بانک رفاه کارگران تلاش های زیادی انجام داده است.
وی در پایان گفت: از طریق معاملات اوراق بهادار مبتنی بر کالا، می توان محصولاتی را که قیمت آنها به ارزهای جهانی وابسته است را به صورت لحظه ای در بورس کالای ایران مورد معامله قرار داد به طوریکه بسیاری از مشکلات معاملات فیزیکی در این معاملات وجود نخواهد داشت و اتفاقا کارایی بالایی برای ثبات و افزایش عمق بازار فیزیکی آن محصولات خواهند داشت.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید