انتقاد تند مسئولان مرکز تجارت جهانی فردوسی از شهرداری | اتاق خبر
کد خبر: 324820
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۵
ایسنا نوشت: معاونت حقوقی مرکز تجارت جهانی فردوسی درخصوص اخباری که در روزهای گذشته مبنی بر پلمب مرکز تجارت جهانی فردوسی مطرح شده است، توضیحاتی ارایه و انتقاداتی نسبت به رییس سازمان نظام مهندسی، شهرداری منطقه 12 و نایب رییس کمیسیون معماری شورای شهر مطرح کرد

اتاق خبر - در این توضیحات آمده است: معاونت حقوقی این مرکز ضمن واکنش به این خبر خلاف واقع و رد این ادعا، اعلام می‌کند که متاسفانه شهرداری منطقه 12، با سرپیچی از دستورات صادره در خصوص بررسی و رفع خطر (نقاط خطرساز نامعلوم) در پروژه، فقط به قرار دادن نیوجرسی برای مسدود کردن تردد به داخل پروژه اقدام کرده که این حرکت مسدودسازی هرگز از مصادیق پلمب تلقی نمی‌شود و اینکه نه تنها حکمی وجود ندارد بلکه دستوری مبنی بر پلمب و یا حتی مسدود کردن پروژه توسط هیچ مقام قضایی صادر نشده است. لازم به ذکر است حکم قضایی قاطع دعوا است و زمانی صادر می‌شود که به موضوع پرونده‌ای در دادگاه رسیدگی شده و نتیجه‌گیری به اتمام رسیده باشد و از دستور قضایی چنین مفهومی استنباط نمی‌شود؛ چه بسا چنین دستوری از اساسا وجود نداشته است.

این معاونت ضمن اشاره به اینکه مالک علیه شهردار منطقه 12 و شهردار ناحیه 1 این منطقه در دادسرا اقامه دعوا و بابت عملکرد و مصاحبه‌هایی که ایشان با مضمون سوداگری و زراندوزی کارفرما انجام داده اعلام جرم کرده است، گفت: علاوه بر مالک، کسبه و صاحبان سرقفلی نیز نسبت به اعمال انجام شده اعتراض داشته و به دلیل ممانعت از حق کسب و کار کسبه آن‌هم در روزهای پایانی سال، بر سر خواسته حقوقی خود پافشاری خواهند کرد.

این معاونت در ادامه گفت: درهای مرکز تجارت جهانی فردوسی همچنان باز است و موضوع مسدودکردن ورودی با نیوجرسی، موضوعی است که در خیابان فردوسی، هم‌زمان با این پروژه برای چندین واحد صنفی دیگر نیز اتفاق افتاده و آیا آن واحدها هم مشکل ایمنی دارند؟ یا موضوع دیگری گریبان این پروژه‌ها را گرفته است که همه ساله در ایام پایانی سال بیشتر شاهد بروز آن هستیم؟

معاونت حقوقی مرکز تجارت جهانی فردوسی در ادامه اشاره می‌کند که چطور می‌شود مراحل ساخت یک پروژه چهار سال تائید و 14 طبقه ساخته شود، آن‌هم در شرایطی که در زمان ساخت هر طبقه، مهندسین ناظر پروژه و سازمان نظام مهندسی گزارش‌های مرحله به مرحله و مستمر و برابر مقررات جاری خود را به شهرداری منعکس می‌کردند و حال در زمان بهره‌برداری و طی مدت زمان کوتاهی، هم شهرداری و هم نظام مهندسی متوجه عدم امنیت پروژه شوند؟

این معاونت با اشاره به نامه‌ای که ریاست سازمان نظام مهندسی در 6 بهمن‌ماه مبنی بر بلامانع بودن بازگشایی و فعالیت و ادامه روند عملیات ساختمانی صادر کرده و گواهی عدم خلافی که این پروژه در تابستان امسال از شهرداری دریافت کرده، گفت: واقعا چه اتفاقی افتاده که ریاست سازمان نظام مهندسی نظر خود را به کلی تغییر داده و نامه‌ها و تائیدیه‌های قبلی و رسمی خود را نفی می‌کند؟

معاونت حقوقی مرکز تجارت جهانی فردوسی در ادامه در پاسخ به اظهارات شهردار منطقه 12 و نایب رییس کمیسیون معماری شورای شهر گفت: برابر اظهارات ایشان، تعدادی از دیوارهای برشی جهت استحکام بنا ایجاد نشده است، اما آیا کسی متن نامه نظام مهندسی را مطالعه کرده که در آن به صراحت اشاره شده که دیوارهای برشی می‌بایست در زمان الحاق پلاک جنوبی به سازه اصلی احداث می‌شده و آیا هیچ یک از دوستانی که امروز در خصوص این موضوع اظهار نظر می‌کنند اطلاع دارند که چرا علیرغم پیگیری‌های مکرر مالک، از اواسط مردادماه تا کنون، پروانه ساخت و الحاق ملک جنوبی، صادر و همکاری نمی‌شود؟

همچنین در پاسخ به اظهارات نایب رییس کمیسیون معماری شورای شهر که گفته بود مالک می‌توانست با سه میلیارد تومان هزینه و سه ماه زمان، این دیوارها را احداث کند، معاونت حقوقی سوال می‌کند که آیا کسی جواب این سوال را می‌داند که شهرداری در زمینه صدور پروانه همکاری لازم را نمی‌کند تا این امر توسط مالک محقق شود و این سه ماه دقیقا باید از چه زمانی آغاز می‌شده؟ مسلما پس از صدور پروانه ملک جنوبی آن‌هم برابر اسناد و مکاتبات مستند و موجود که متاسفانه این هم هنوز محقق نشده است.

معاونت حقوقی مرکز تجارت جهانی فردوسی در پایان ضمن اشاره به نامه‌ای که مدیرعامل شرکت مهندسین مشاور (مهار) در تاریخ 30 دی‌ماه سال‌جاری خطاب به ریاست سازمان نظام مهندسی داشته، ادامه می‌دهد که این شرکت نیز توسط خود سازمان نظام مهندسی معرفی شده بود و مدیرعامل این شرکت در نامه‌ای خطاب به ریاست سازمان نظام مهندسی، ادامه روند عملیات ساختمانی را تا زمان اخذ پروانه ساخت پلاک جنوبی بلامانع دانسته بود. حال آیا ریاست سازمان نظام مهندسی اظهار نظرهای شرکت مهندس مشاوری را که خود جهت کنترل محاسبات و نقشه‌های اجرایی معرفی کرده بود نقض می‌کند یا نامه خود خطاب به استعلام مرجع قضایی ر ا؟

دو روز پیش حبیب‌الله بی‌طرف، رییس سازمان نظام مهندسی استان تهران در نشستی خبری در این باره اظهار کرده بود هر زمانی که ایمنی و استحکام لازم در ساخت این پروژه لحاظ شود، به این مجتمع نیمه‌کاره اجازه ساخت مجدد داده می‌شود.

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید