تشکیل کمیته از سوی اتحادیه عرب برای انتخاب جانشین نبیل العربی | اتاق خبر
کد خبر: 325014
تاریخ انتشار: 22 اسفند 1394 - 10:05
اتحادیه عرب کمیته‌ای متشکل از وزرای خارجه عربستان، مصر، امارات و قطر تشکیل داده تا مسأله انتخاب دبیرکل جدید اتحادیه عرب را حل و فصل کنند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری فارس، اتحادیه عرب در نشست روز پنجشنبه (امروز) که در سطح وزرای خارجه کشورهای عضو برگزار می‌شود مسأله انتخاب جانشین «نبیل العربی» دبیرکل این سازمان را بررسی می‌کند.

شبکه خبری الجزیره، گزارش داد مسئولیت نبیل العربی در اتحادیه عرب ماه ژوئن به پایان می‌رسد و مصر «احمد ابو الغیط» وزیر خارجه پیشین این کشور را که 74 ساله است به عنوان گزینه پیشنهادی خود برای جانشینی العربی معرفی کرده است.

در همین راستا شبکه خبری «المیادین»، خبر داده که کمیته‌ای از وزرای خارجه مصر، قطر، عربستان و امارات تشکیل شده تا مسأله انتخاب دبیرکل جدید اتحادیه عرب را حل و فصل کند.

با توجه به اینکه الغیط تنها نامزد پیشنهادی برای تصدی این پست است کشورهای عضو اتحادیه از جمله کویت، بحرین، مغرب، امارات، عربستان، الجزائر، فلسطین و عراق از انتخاب او استقبال کرده‌اند.

دوره مسئولیت نبیل العربی در اتحادیه عرب به زودی به اتمام می‌رسد و او پیشتر اعلام کرد که در پایان دوره مسئولیتش نمی‌خواهد ریاستش بر این سازمان تمدید شود.

عبد الرحمن حسن عزام (مصری) اولین دیپلماتی است که مسئولیت دبیر کلی اتحادیه عرب را در اولین سال تأسیس آن (مارس 1945) بر عهده گرفته بود.

بعد از او به ترتیب، محمد عبد الخالق حسونه (مصری)، محمود ریاض (مصری)، الشاذلی القلیبی (تونسی)، احمد عصمت عبد المجید (مصری)،  عمرو موسى (مصری) و نبیل العربی (مصری) این مسئولیت را عهده دار شده‌‌اند.

انتهای پیام/

کد: 94108

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید