تلفن ۱۴۰ ساله شد؛ اولین تماس تلفنی یک و نیم قرن پیش برقرار شد | اتاق خبر
کد خبر: 325552
تاریخ انتشار: 23 اسفند 1394 - 12:56
احتمالا اختراع تلفن یکی از رویدادهای مهم تاریخ بشریت به شمار می‌آید؛ ۱۴۰ سال پیش در چنین روزهایی الکساندر گراهام بل موفق به ثبت این اختراع مهم و برقراری اولین تماس تلفنی شد.

اتاق خبر - شاید اگر گراهام بل و اختراع وی نبود، امروزه قادر به برقراری تماس‌های تلفنی نبودیم. برقراری ارتباط میان انسان‌ها همواره یکی از چالش‌های مهم بوده و از دیرباز انسان‌ها درصدد ایجاد راه‌حل‌هایی برای این منظور بودند. ۱۴۰ سال پیش الکساندر گراهام بل با همکاری دوست خود توماس واتسون، تلفن را اختراع و ثبت کرد. روز دهم مارس ۱۸۷۶ میلادی بل از اتاق خود به‌وسیله دستگاهی که اختراع کرده بود به دستیارش که در اتاق دیگر بود گفت:

آقای واتسن بیایید با شما کار دارم.

بل و تلفن

الکساندر گراهام بل و برقرای تماس با اولین تلفن

از آنجایی که پدر گراهام بل متخصص فیزیولوژی صدا، اصلاح گفتار و آموزش به ناشنوایان بود، بل نیز از همان دوران کودکی به این شغل علاقمند شد. وی در دوران جوانی دو برادر خود را در اثر بیماری سل از دست داد و از ترس این بیماری به کانادا سفر کرد. بل سپس به ایالت بوستونِ آمریکا رفت و در آموزشگاه ناشنوایان به تدریس پرداخت. بل همواره به دنبال راهی بود تا این دسته از افراد راحت‌تر بتوانند با مردم عادی ارتباط برقرار کنند، وی سرانجام پس از آزمایش‌های بسیار موفق به اختراع تلفن شد.

الکساندر گراهام بل

الکساندر گراهام بل

نخستين مكالمه آزمايشی تلفنی بين ‏بل و دستيارش در روز دهم مارس ۱۸۷۶ با موفقيت انجام شد. وی برای اختراع اين وسيله، از تجربیات و نتایج آزمایش ساير مخترعان و محققان استفاده كرده بود. تلفن‌های امروزی نیز حاصل تلاش مهندسان و محققان بسیاری هستند که خشت اول آن توسط بل و دانشمندان هم‌دوره‌ی وی نهاده شده است.

منبع: زومیت

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید