«کارا کارت» مُسکنی برای رفع بخشی از مشکلات بازنشستگان | اتاق خبر
کد خبر: 325712
تاریخ انتشار: 24 اسفند 1394 - 07:07
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس مطرح کرد
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «کارا کارت» مُسکنی برای رفع بخشی از مشکلات بازنشستگان است، گفت: دولت با واگذاری برخی شرکت‌ها به تأمین اجتماعی گامی در جهت پرداخت بدهی این سازمان به بازنشستگان بردارد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری فارس، حمیدرضا مشهدی‌عباسی در خصوص تأثیر اجرای طرح کارا کارت بر حل مشکلات بازنشستگان تأمین اجتماعی اظهار کرد: سازمان تأمین اجتماعی تاکنون نتوانسته به تعهدات خود در قبال بازنشستگان عمل کند؛ به عنوان مثال بسیاری از بازنشستگان مبالغ مربوط به پایان دوره فعالیت خود را نتوانستند از تأمین اجتماعی دریافت کنند که دولت باید با ارائه راهکاریی نظیر کارا کارت تا حدودی مشکلات این قشر را برطرف کند.

وی با انتقاد از اینکه دریافتی بازنشستگان نه‌تنها در تأمین اجتماعی بلکه در بخش‌های دیگر نیز متناسب با میزان تورم در جامعه نیست، افزود: اجرای طرح‌های مانند کارا کارت تنها به عنوان یک مسکن آن هم در کوتاه مدت می‌تواند تا حدودی مشکلات بازنشستگان را برطرف کند؛ البته با توجه به اینکه تأمین اجتماعی به لحاظ اعتباری در شرایط مطلوبی قرار دارد، انتظار می‌رود که برای کمک به بازنشستگان از راهکارهای مناسب و قابل قبول‌تری استفاده کند.

نماینده مردم شهرستان‌های دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قشر بازنشسته پس از 30 سال فعالیت دارای مشکلات بسیاری هستند، تصریح کرد: بازنشستگان در حال حاضر برای تأمین حوزه مسکن جوانان خود و هزینه‌های درمانی با چالش‌های بسیاری روبه‌رو هستند که شاید هزینه‌های زندگی آنها از یک زوج جوان نیز بیشتر باشد.

مشهدی‌عباسی اضافه کرد: بنابراین دولت باید از هر قدمی برای ارتقای شرایط رفاه زندگی بازنشستگان استفاده کند، اما در طولانی‌مدت دولت باید با واگذاری برخی شرکت‌ها به تأمین اجتماعی گامی در جهت پرداخت بدهی‌های سازمان تأمین اجتماعی به بازنشستگان بردارد.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین مشکل حال حاضر بازنشستگان دریافتی غیرقابل قبول آنها است، گفت: متأسفانه دریافتی بازنشستگان رقم بسیار پایینی بوده و به لحاظ سنی عدد بازنشستگی در کشور کاهش پیدا کرده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به همین سبب، از آنجایی که گاهی در برخی شرایط بازنشستگی در سن 50 سالگی صورت می‌گیرد، فرد در این سن دارای فرزند دانشگاهی و در سنین ازدواج است که درآمد بسیار پایین بازنشستگان آنها را وادار به فعالیت در دو شغل کرده است؛ پس دولت باید با در نظر گرفتن راهکاری به صورت عملیاتی بخش کوچکی از مشکلات آن را حل کند.

به گفته احمد میدری، معاون رفاه وزیر تعاون، کار و رفاه امور اجتماعی اعتبار «کارا کارت» برای کالاهای مصرفی بدون سود است و باید دو ماهه بازگردانده شود؛ اما اگر برای لوازم‌خانگی مورد استفاده قرار گیرد، باید 12 ماهه و با سود 12 درصد بازگردانده شود؛ این کارت‌ها بر اساس میزان دریافتی بازنشستگان شارژ می‌شود و شامل چهار برابر حقوق آن‌هاست.

انتهای پیام/

کد: 94108

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید