طرح جدید دولت روحانی برای افزایش سهم شرکت نفت از درآمد نفت | اتاق خبر
کد خبر: 325755
تاریخ انتشار: 24 اسفند 1394 - 11:33
در حال حاضر طرح جدیدی مطرح شده که سهم شرکت ملی نفت ایران از درآمدهای حاصل از فروش نفت خام از ۱۴.۵ درصد به ۲۰ درصد افزایش یابد، این طرح هم اکنون در سطح دولت و مجلس مطرح است و مخالفان و موافقانی دارد.

اتاق خبر: سهم شرکت ملی نفت ایران در قالب قانون بودجه از فروش نفت خام 14.5 درصد است. این سهم پس از واریز درآمد حاصل از فروش نفت خام به خزانه ملی، به حساب شرکت ملی نفت ایران واریز می شود تا صرف توسعه و تأمین مالی بخشی از پروژه ها که از بودجه عمومی سهم می برند باشد.

بنا بر این گزارش به نقل از تسنیم؛ طرح جدیدی در دولت و مجلس شورای اسلامی مطرح شده تا در سال 95 سهم شرکت ملی نفت ایران از درآمد حاصله از فروش نفت خام از 14.5 درصد به 20 درصد افزایش پیدا کند. این طرح هم اکنون در خلال بررسی لایحه بودجه سال 95 در دولت و مجلس مطرح است و طرفداران و مخالفانی دارد.

پیگیری هاحاکی از این است که احتمال طرح این مسئله در خلال بررسی لایحه بودجه سال 95 در هفته های کاری مجلس شورای السلامی پس از تعطیلات نوروز قوت گرفته است.

دو تن از طرفداران این طرح، «رکن الدین جوادی» مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و «علی مروی» رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی هستند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در این خصوص معتقد است: "سهم 14.5 درصدی شرکت ملی نفت ایران از درآمد های نفتی با توجه به کاهش قیمت نفت، کمک چندانی به تامین نیازها نمی کند و باید راهکارهای ارایه شده از سوی صنعت نفت به مجلس توسط نمایندگان بررسی و در قانون بودجه و برنامه ششم توسعه اقتصادی لحاظ شود."

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص به تسنیم گفت: "افزایش سهم شرکت ملی نفت ایران از 14.5 درصد به 20 درصد می تواند رویکرد مناسبی در تأمین مالی صنعت نفت باشد؛ اما با توجه به اینکه بودجه دو دوازدهم سال 95 ظرف روزهای آینده و پیش از پایان سال نهایی می شود و در سه ماهه اول سال 95 نیز به دلیل مشغله های زیاد مجلس، بعید به نظر می رسد بررسی جامع چنین طرحی و تصویب آن محقق شود؛ باید دید نمایندگان مجلس دهم در این زمینه چه اقدامی انجام خواهند داد."

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید