وزارت دادگستری آمریکا بعد از اپل روی واتس اَپ هم کلید کرد | اتاق خبر
کد خبر: 325800
تاریخ انتشار: 24 اسفند 1394 - 14:55
وزارت دادگستری آمریکا نه‌فقط روی اپل کلید کرده، بلکه از مدیران واتس اَپ هم خواسته تا دیتای خود را برای آن‌ها رمزگشایی کنند.

اتاق خبر - نیویورک‌تایمز در گزارشی به نقل از منابع آگاه نوشت مقامات DOJ هنوز پاسخ روشنی بابت درخواست خود از اپل نگرفته‌اند که به سراغ واتس اَپ رفته‌اند.

هرچند مورد حقوقی اپل درباره حادثه تروریستی ضارب سن برناردینو است اما کیس حقوقی واتس اپ ربطی به مسائل تروریستی ندارد اما این مقامات از مدیران واتس اَپ خواسته‌اند تا دیتای رمزگذاری شده را برای آن‌ها بگشاید.

رئیس‌جمهور اوباما نیز ضمن ورود به داستان، تلویحاً از اپل خواست بت‌سازی نکرده و به ارزش‌های حکومتی! احترام بگذارد، هرچند اپل هنوز روی مواضع خود اصرار می‌کند.

از سوی دیگر برخی مقامات سنای آمریکا لایحه‌ای را تهیه‌کرده و قرار است مطرح کنند که مطابق با آن شرکت‌های آی تی مجبورند تا دیتای خود را به دستور مقامات قضایی باز کنند.

این لایحه فعلاً تصویب نشده اما طرفداران آزادی بیان به‌شدت از طرح آن ابراز نگرانی کرده‌اند. در کیس حقوقی واتس اَپ ظاهراً قاضی رأی به خوانش دیتا داده است ولی کارشناسان با دیتای رمزگذاری شده روبرو شده‌اند و نتوانستند کار را جلو ببرند.

ماه گذشته وقتی دادگاه از مدیران واتس اَپ خواست تا دیتای مربوط به یک قاچاقچی را در اختیار آن‌ها بگذارد، آن‌ها گفتند چنین چیزی را ندارند و این موضوع باعث به زندان رفتن مدیر اجرایی فیس‌بوک در برزیل شد.

گفتنی است فیس‌بوک در سال 2014 واتس اَپ را به قیمت 21 میلیارد دلار خرید و از آن خود کرد و البته شرکتی دولتی دیتای واتس اپ را رمزگذاری کرده است!

 94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید