نظم جهانی ابداعی آمریکا در حال فرسایش است | اتاق خبر
کد خبر: 325976
تاریخ انتشار: 25 اسفند 1394 - 13:07
جان بولتون:
نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد در یادداشتی نظم جهانی ابداع شده از سوی آمریکا را زیر سئوال برد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری فارس، «جان بولتون» نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد در یادداشتی نظم جهانی ابداعی آمریکا را زیر سئوال برد.«جان بولتون» در یادداشتی که در ویگاه «ترایب لایو» منتشر شده است ضمن اشاره به شکل‌گیری نظم جهانی آمریکا دهه 80 میلادی و توصیف آن به عنوان  تصمیم‌گیری تک نفره و بدون ساز و کار از پیش تعیین شده نوشت: نظم آمریکایی‌ها با سقوط شتابان سیاسی آمریکا،  و حضور رقبایی در عرصه سیاسی، نظامی و دیپلماتیک بوجود آمده است و ما در حال از دست دادن قدرت سیاسی ، نظامی و بازدارنده‌ای که ساخت آن دهه‌ها زمان برد، هستیم.

جان بولتون نو محافظه کار در بخشی دیگر این یادداشت با اشاره به رقبای آمریکا با نام بردن از «چین » نوشت:  چین در حال ساختن جزایری در دریای چین جنوبی و پایگاه‌های هوایی و دریایی در این منطقه است و اگر پکن موفق به ایجاد جزیره‌های چینی شود ، آنگاه گلوگاه‌های اقتصادی متحدان کلیدی آمریکا را در دست خود خواهد گرفت.

بولتون با اشاره به روسیه نوشت: مسکو در خاورمیانه حضور قوی نظامی، دیپلماتیک به نسبت چهل سال گذشته دارد . این کشور مرزهای اروپا را نیز با قدرت نظامی خود تغییر می‌دهد و ما این مورد را در سال 1945 ذکر کردیم که نباید چنین موردی هرگز اتفاق بیافتد.

نماینده پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد در خاتمه با اشاره صریح به ایران و کره شمالی نوشت: برنامه‌های موشکی بالستیک و ساخت جنگ افزار هسته‌ای ایران و کره شمالی نیز با شتاب ادامه دارد. فرماندهان آمریکا و کره جنوبی بر این باورند که پیونگ یانک به شدت در حال پیشرفت در  هدف قرار دادن سواحل غربی آمریکا است. آیت‌الله ‌های ایران نیز اینک وجاهت بین‌المللی  همراه با رفع تحریم‌ها و مسیری آشکار به سوی سلاح‌های هسته‌ای را یافته‌اند و اینک همکاری تهران و پیونگ یانگ به عنوان «محور شرارت» بیش از یک کنایه شده است.

انتهای پیام/

کد: 94108

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید