سال 95 سال توسعه روابط بین الملل صنعت خوراک دام ایران | اتاق خبر
کد خبر: 326096
تاریخ انتشار: 25 اسفند 1394 - 09:24
رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران مطرح کرد:
رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان گفت: توسعه تعاملات بین المللی در حوزه خوراک دام از اولویت های این انجمن در راستای ایفای حضور موثرتر کارخانجات تولید کننده خوراک دام، طیور و آبزیان در سطح بین الملل صنعت دامپروری است.

اتاق خبر- رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان گفت: توسعه تعاملات بین المللی در حوزه خوراک دام از اولویت های این انجمن در راستای ایفای حضور موثرتر کارخانجات تولید کننده خوراک دام، طیور و آبزیان در سطح بین الملل صنعت دامپروری است.

مجید موافق قدیری با اعلام این خبر افزود: این مهم در راستای افزایش دیپلماسی اقتصادی، تقویت جایگاه و رتبه ایران از منظر کیفیت و کمیت در سطح بین الملل و افزایش و توسعه صادرات محصولات و خدمات فنی مهندسی به کشورهای هدف صادراتی انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران صورت می گیرد.

وی اظهار داشت: همچنین رایزنی با تشکل ها، سازمان ها و سفارت خانه های کشورهای مختلف برای شناساندن محصولات کارخانجات خوراک دام ، جذب سرمایه گذاری خارجی، ایجاد شرکت های دانش بنیان و بازرگانی مشترک با مشارکت سرمایه گذاران خارجی از مهمترین برنامه ها و اقدامات انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران در این راستا است.

موافق قدیری با بیان اینکه موضوع مهمی که صنعت خوراک دام و صنعت دامپروری ما در سال های گذشته از آن غافل شد تعاملات بین المللی بود، تاکید کرد: تجربه کشورهای پیشرفته و صاحب صنعت نشان داده است که تعاملات بین المللی بر عرصه های مختلف از جمله بر توسعه اقتصادی و صنعتی آنها تاثیر مثبت گذاشته است.

عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه فراهم کردن ابزار لازم جهت خروج از کسب و کار سنتی، روزآمد شدن فرایند تجارت است، گفت : "توسعه صنعتی که در حال حاضر در کشاورزی کشورمان باید مورد توجه بیشتری قرار بگیرد، در اصلی ترین مسئولیت خود چگونگی تعامل بین صنایع داخلی و بازارهای بین المللی" است.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: خوشبختانه سیاستگذاران اقتصادی کشورمان به این نتیجه رسیده اند که از مهمترین ضرورت های داخلی و خارجی توسعه، پارادایم "جهانی شدن" است. پارادایمی که وجه اقتصادی خود را در قالب مؤلفه هایی چون گسترش پیوسته تجارت ، بین المللی شدن تولید و فن آوری ، جهانی شدن بازارهای مالی و به طور کلی درهم آمیزی بازارها و تسطیح قیمت ها در سطح بین المللی آن هم با سرعتی غیرقابل باور نشان می دهد.

موافق قدیری خاطر نشان کرد: تایید این پارادیم هم میزان سرمایه گذاری خارجی به عنوان یکی از شاخص های جهانی شدن بازارها و ارتباط آنهابا یکدیگر از 58 میلیارد دلار در 1982 به حدود  1.75 تریلیون دلار در سال 2015 است.

وی با تاکید بر اینکه پیش بینی میشود تا سال 2020 حدود 26 میلیون تن خوراک دام در کشور مورد نیاز باشد، تصریح کرد: با برنامه ریزی های صورت گرفته شده، تلاش میکنیم 15 شرکت مطرح خارجی تا سال 2020 در این صنعت سرمایه گذاری مستقیم یا سرمایه گذاری مشترک با کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان کشورمان جهت "تولید صادرات محور" انجام دهند.

موافق قدیری با تاکید بر این موضوع که خوراک دام ایران امروز برنامه ها و  افق‌های جدیدی را پیش روی خود می‌بیند که با کمک و یاری سیاستگذاران اقتصادی کشورمان در تعاملات و روابط اقتصادی صنعت دامپروری در منطقه موثر خواهد بود.

عضو کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی  اتاق بازرگانی ایران در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: افزایش مبادلات و روابط اقتصادی با کشورهای همسایه و کشورهای اسلامی را از اولویت‌های انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران برشمرد و توضیح داد: در اوایل سال آینده در معیت رییس جمهور تعدادی از مدیران کارخانجات خوراک دام کشورمان نیز به کشور عراق، اتریش و پاکستان اعزام خواهند شد. همچنین اعزام هیأت تجاری و بازاریابی تخصصی به کشورهای همسایه از جمله ترکیه، ترکمنستان، افغانستان، آذربایجان، ارمنستان، عمان و کویت را از برنامه های انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران در سه ماهه اول سال برشمرد و تاکید کرد این برنامه ها مؤید رویکرد جدی صنعت خوراک دام کشورمان در گسترش روابط اقتصادی سیاسی با همسایگان و کشورهای هدف صادراتی است.

او با اشاره به اينكه براي گسترش سطح روابط اقتصادي با كشورهاي اسلامي و همسایه لازم است تمهيداتي انديشيده شود گفت: وضع تعرفه هاي ترجيحي يكي از راه‌هاي گسترش روابط است.

رییس انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران اذعان كرد: كل تجارتی که هم اكنون بين کشورهای اسلامی برقرار است 18 درصد بوده و 82 درصد بقیه مربوط به همکاری این کشورها با کشورهای غیراسلامی است که این مساله حكايت از آن دارد كه فضا و ظرفیت زیادی برای همکاری مشترک بین این کشورها وجود دارد.

وی اظهار کرد: هرچند 57 كشور از جهان و 25 درصد از سطح سرزميني را كشورهاي اسلامي در بر مي گيرد اما سهم تجارت اين كشورها از كل بازرگاني جهان تنها 12 درصد است.

این فعال اقتصادی تصريح كرد: هم اکنون اغلب کشورهای دنیا به سمت همکاری و جهانی کردن فعالیت های اقتصادی خود در حرکت هستند همانگونه که کشورهای اروپایی برای مقابله با غول های اقتصادی اتحادیه ای را تشکیل داده اند. کشورهای اسلامی و کشورهای منطقه نیز بايد به یک رشدی برسند تا با یکدیگر یک اتحادیه اقتصادی و تجاری تشکیل دهند هرچند این حرکت ابزارهای تخصصی خود را نیاز دارد.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در پایان گفت: صنعت خوراک دام و صنعت دامپروری در ایران با وجود این که هنوز در بسیاری از بخش ها سنتی است اما با شتاب در حال حرکت به سمت استفاده از مدل های جدید و استفاده از روش ها و فناوری های نوین است. اکنون خوراک دام ایران به سوی استفاده از روش های جدید کسب و کار پیش می رود و در حلقه ها و بخش های مختلف اقتصاادی و صنعتی شاهد بروز خلاقیت ها و دستاوردهای بسیار ارزشمندی هستیم که می تواند در آینده نه چندان دور کسب و کار این صنعت را در کشورمان رونق بخشد. با توجه به وجود زیر ساخت های مطلوب می توان در اینده نزدیک جایگاه و موقعیت ایران را در فضای کسب و کار ارتقا داد اما برای تحقق این هدف نیازمند عزمی ملی و حمایت های دولت هستیم.

94106

نظرات
ADS
ADS
پربازدید