هند آماده امضای قرارداد خط انتقال گاز از ایران است | اتاق خبر
کد خبر: 326159
تاریخ انتشار: 25 اسفند 1394 - 19:38
منابع مطلع در دهلی نو اعلام کردند هند برای امضای قرارداد خط انتقال گاز از بستر دریا به طول یک هزار و 400 کیلومتر از ایران به غرب این کشور آماده شده است .

اتاق خبر: خط انتقال 4.5 میلیارد دلاری گاز ایران از بستر دریای عمان و درعمق سه هزار و 400 متری اجرا شود.
بنا بر این گزارش به نقل از ایرنا؛ این خط لوله،روزانه 31.5 میلیون متر مکعب گاز را از ایران به بندر گجرات در غرب هند منتقل می کند.
احداث این خط لوله به هند در واردات مستقیم گاز از ایران بدون نیاز به پاکستان کمک می کند.
روزنامه انگلیسی زبان تریبیون روز سه شنبه در گزارشی نوشت هند در تصمیمی راهبردی قرار است قراردادی برای احداث یک خط لوله انتقال مستقیم گاز از ایران امضا کند.
در ادامه این گزارش آمده است از این خط لوله گاز زیردریایی در آینده برای انتقال گاز ترکمنستان به این کشور استفاده می شود.
یک مقام برجسته دولت «نارندرا مودی» به روزنامه تریبیون گفت:دهلی نو برای امضای قرارداد احداث خط لوله انتقال گاز از ایران به این کشور آماده شده است .
وی افزود:با لغو تحریم های ایران ،مشکلی برای اجرای این خط مهم وجود ندارد.
روزنامه انگلیسی زبان اکونومیک تایمز نیز به نقل از منابع مطلع اعلام کرد هیاتی از شرکت های بزرگ خریدار گاز از جمله شرکت های گاز هند«گیل» و «ایندین اویل » قرار است هفته جاری با سفر به ایران در خصوص قیمت گاز دریافتی هند از طریق این خط لوله و شرایط دیگر با مقامات ایرانی گفت وگو کنند.
به گفته این منابع ،شرکت های هندی به دنبال امضای قراردادی برای مبادله گاز بین ایران و ترکمنستان در شمال و انتقال همان میزان گاز از طریق خط لوله به هند هستند.
کارشناسان معتقدند که اجرای این خط انتقال گاز برای امنیت انرژی هند بعد از راه اندازی رسمی طرح خط لوله گاز ترکمنستان - افغانستان - پاکستان (تاپی ) مهم است .
«علیرضا کاملی »مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران چندی پیش در گفت وگو با خبرنگاران در دهلی نو در خصوص آخرین وضعیت صادرات گاز ایران به هند گفت که جمهوری اسلامی ایران آماده امضای قرارداد با شرکت های هندی برای اجرای خط لوله است .
عمان 10 سال پیش برای احداث خط لوله از بستر دریا حدود 90 میلیون دلار سرمایه گذاری کرد ولی به علت مشکلات موجود این طرح متوقف شد.
کارشناسان معتقدند باتوجه به فناوری جدید می توان این خط لوله را اجرا کرد.
به گفته این افراد ،برای اجرای این طرح مهم باید کنسرسیومی بین المللی تشکیل شود.

94109

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید