کارزار تبلیغاتی برای ایمن کردن کراچی جهت خدمات آمبولانس | اتاق خبر
کد خبر: 326424
تاریخ انتشار: 26 اسفند 1394 - 11:12
کارزاری تبلیغاتی برای آموزش دادن اهمیت خدمات آمبولانس و لزوم احترام به آنها برای رانندگان کراچی به راه انداخته شد.

به گزارش اتاق خبر و به نقل از دفتر کمیته بین المللی صلیب سرخ در کراچی، یک کارزار تبلیغاتی در سطح عمومی در کراچی به راه انداخته شد تا رانندگان در سطح شهر به آمبولانس ها راه داده و در کل احترام بیشتری به خدمات آمبولانس نشان دهند. سازمان هایی که نیروهای خود را برای رسیدن به این هدف مهم تجمیع کرده اند عبارتند از: کمیته بین المللی صلیب سرخ، بنیاد اضحی، بنیاد امان، بیمارستان ایندوس، مرکز آموزش تکمیلی جناح و دانشگاه پزشکی جناح سند.

شبکه تلویزیونی سما و شبکه اف ام سما هم شرکای رسانه ای این کارزار تبلیغی هستند. کمیته بین المللی صلیب سرخ همچنین در نظر دارد تا با مقامات دولتی کار کند تا بدین ترتیب قوانینی که رانندگان را ملزم به راه دادن به آمبولانس ها می کنند به تصویب برسند.

در نوامبر گذشته، کمیته بین المللی صلیب سرخ و شرکای آن نتایج یک مطالعه را در رابطه با خشونت بر علیه مراقبت های درمانی در کراچی منتشر کردند. بر اساس نتایج این مطالعه، در میان تمامی متخصصان درمانی، کارکنان آمبولانس از جمله آسیب پذیرترین افراد نسبت به خشونت ها هستند.

در ۱۲ ماهه پیش از تاریخ این مطالعه، ۶۶% از رانندگان آمبولانس یکی از اشکال خشونت کلامی یا جسمی را تجربه کرده بودند. عواملی که در این خشونت ها دخیل هستند شامل موارد زیر است: جایگاه به نسبت پائین این حرفه در اجتماع، فقدان هماهنگی و یا عدم امکان هماهنگی بین سازمان های مختلف، و خطر موجود در رفتن به محلاتی  که نظم و قانون چندانی در آنها حاکم نیست به منظور جمع آوری کسانی که در درگیری های قومی یا سیاسی زخمی شده اند.

عدم رعایت حق آمبولانس ها برای عبور، یکی از اشکال خشونت است. گرچه این امر خشونت علیه کارکنان درمانی به حساب می آید، اما بیشتر از آن به زیان بیماران است، چرا که زندگی آنان را به خطر می اندازد. در روند این کارزار، با تعدادی رسانه تماس گرفته شد تا پیام های آگاهی رسانی عمومی منتشر کنند، مصاحبه های تلویزیونی راه بیاندازند تا فعالیت های نجات بخش خدمات آمبولانس شناخته شوند و وظایف مدنی عموم مردم را به آنها گوشزد کنند.

کارکنان آمبولانس ها نیز باید برای افزایش ایمنی خود نقش خویش را ایفا کنند. آنان با احترام به اصول اخلاقی و با عدم سوءاستفاده از آژیر می توانند مانع تیره شدن تصویر خود و دیگر کارکنان بخش درمانی شوند.

کمیته بین المللی صلیب سرخ و شرکای آن از تمامی صاحبان رسانه، وب لاگ  نویس ها و فعالان جامعه مدنی در پاکستان می خواهند تا به اشاعه این کلام کمک کرده و کراچی را برای بیماران، کارکنان آمبولانس و متخصصان درمانی امن تر نمایند.

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید