نرخ بنزین باید شناور باشد | اتاق خبر
کد خبر: 326519
تاریخ انتشار: 26 اسفند 1394 - 14:00
عضو مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت و گو با اتاق خبر
مهمترین دلیل مصرف بالای بنزین در کشور وجود خودروهای پرمصرف در کشور می باشد و از طرفی فرهنگ حمل و نقل در کشور پایین است.

اتاق خبر- عضو مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و کارشناس انرژی در مورد توقف عرضه کارتی بنزین و تاثیرآن بر مصرف بنزین کشور، این اقدام را بی تاثیر در مورد مصرف و قیمت بنزین دانست.
حامد فرنام عضو مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و کارشناس انرژی در گفت و گو با اتاق خبر با بیان این نکته که نرخ فوب خلیج فارس کمتر از نرخ فعلی کشور است، افزود: با این شرایط در صورت حذف کارت بنزین و با توجه به قطع یارانه درنظر گرفته شده این موضوع تاثیری در مصرف بنزین داخلی نخواهد داشت.
فرنام با بیان اینکه مصرف بالای بنزین باعث افزایش درآمد دولت می شود گفت: در این حالت وجود کارت سوخت که به عنوان عاملی برای محدود کردن مصرف بنزین بود دیگر کارایی گذشته را نخواهد داشت زیرا این کارت تنها در زمانی کارکرد خواهد داشت که در مصرف سوخت تاثیر گذار باشد.
عضو مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد طرح عرضه بنزین با کارت سوخت گفت: وقتی شما قصد دارید که به جایگاه مطلوبی برسید باید ابزار مورد نیاز خود را داشته باشید. کارت سوخت ابزاری بود برای کنترل مصرف سوخت و افزایش نرخ سوخت، هرچند که در حال حاضر به علت پایین بودن فوب خلیج فارس، این طرح کاریی خود را ندارد اما این طرح کارکرد مثبت خود را در آن زمان به جا گذاشت.
این کارشناس بنزین در مورد علت بالا بودن مصرف بنزین در کشور گفت: مهمترین دلیل مصرف بالای بنزین در کشور وجود خودروهای پرمصرف در کشور می باشد از جهت دیگر فرهنگ حمل و نقل در کشور پایین است. برای مثال به دلیل ضعف های سیستم حمل و نقل عمومی مردم تمایل به استفاده از خودروی شخصی دارند و همین باعث افزایش مصرف بنزین در کشور می شود.
فرنام با اشاره به تفاوت قیمت بنزین در ایران و سایر کشور ها گفت: نرخ بنزین نباید به نحوی قیمت گذاری شود که دولت متضرر شود. در حقیقت قیمت بنزین باید قیمت تمام شده این محصول نفتی به همراه مالیات و هزینه هایی مانند حمل و نقل باشد. اما مشکل از آنجایی ناشی می شود که به دلیل اختصاص داده شده از سوی دولت نرخ بنزین کمتر از پایین تر از نرخ تمام شده عرضه شود.
عضو مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه بنزین نباید با قیمتی کمتر از نرخ تولید آن عرضه شود افزود: من موافق عرضه بنزین براساس قیمت فوب خلیج فارس هستم و به نظرم در حال حاضر شرایط برای انجام چنین کاری محیا است. با توجه به این مسئله نرخ بنزین با تغییر قیمت فوب خلیج فارس تغییر می کند و به عبارتی دیگر قیمت بنزین شناور می شود.
این کارشناس حوزه نفت و انرژی ادامه داد: دولت در حال حاضر به دلیل به دلیل عوابقی که این کار دارد از اجرای این سیاست خودداری می کند در حالی که با این طرح با تغییر قیمت نفت قیمت بنزین نیز تغییر خواهد کرد.
وی در مورد قیمت بنزین در سال آینده با تاکید بر نقش دولت در قیمت گذاری بنزین گفت: پیش بینی هایی که در مورد قیمت نفت در سال آینده می شود نشان از افزایش جزئی قیمت نفت دارد در نتیجه انتظار می رود که قیمت بنزین تا حدودی افزایش داشته باشد. اما چیزی که در این بین مشخص است قیمت گازوئیل است که به نظر می رسد که افزایش خواهد داشت.

94105 ت

نظرات
ADS
ADS
پربازدید