اوباما رسما «مریک گارلند» را به عنوان نامزد قضاوت در دیوان عالی معرفی کرد | اتاق خبر
کد خبر: 326584
تاریخ انتشار: 27 اسفند 1394 - 01:15
رئیس‌جمهور آمریکا یک ماه پس از درگذشت «آنتونین اسکالیا» به شدت محافظه‌کار، امروز «مریک گارلند» را برای جایگزینی وی در دیوان عالی آمریکا نامزد کرد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری فارس، «مریک گارلند» قاضی دادگاه تجدید نظر واشنگتن امروز از سوی «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا به عنوان گزینه پیوستن به هیئت قضات دیوان عالی آمریکا معرفی شد.

اوباما امروز در حالی که گارلند در کنار او ایستاده بود، در محوطه کاخ سفید به تمجید از وی پرداخت و گفت حتی جمهوری‌خواهان هم از نامزدی گارلند حمایت کرده‌اند. 

رئیس‌جمهور آمریکا گفت تصمیم به نامزدی وی را بعد از مدت‌ها رایزنی با اعضای هر دو حزب، اتخاذ کرده است. 

گارلند 63 ساله که قاضی دادگاه تجدید نظر ناحیه کلمبیا است، چند دهه سابقه قضاوت دارد و دستیاران اوباما می‌گویند او «مجرب‌ترین» فردی است که تاکنون نامزد قضاوت در دیوان عالی شده است.

یک ماه قبل بود که مرگ ناگهانی «آنتونین اسکالیا» باسابقه‌ترین قاضی دیوان عالی که مواضعی به شدت محافظه‌کارانه و سنتی داشت، جدال تازه‌ای بین کنگره جمهوری‌خواه و کاخ سفید دموکرات آغاز کرد.

اعضای کنگره که می‌دانند جایگزین شدن یک قاضی متمایل به دموکرات‌ها در هیئت 9 عضوی دیوان عالی اکثریتی را که تاکنون در اختیار محافظه‌کاران بود به نفع لیبرال‌ها تغییر می‌دهد، می‌گویند اوباما به دلیل آنکه در سال پایانی ریاست‌جمهوری‌اش است، نباید جایگزینی برای اسکالیا معرفی کند.

نامزد قضاوت در دیوان عالی باید از سوی کنگره به تائید برسد. جمهوری‌خواهان که در هر دو مجلس کنگره اکثریت را بر عهده دارند تهدید کرده‌اند که روند بررسی صلاحیت گزینه مد نظر کاخ سفید را آنقدر طولانی می‌کنند که دوران ریاست اوباما به پایان برسد و وظیفه معرفی نامزد به رئیس‌جمهوری بعدی، که شاید جمهوری‌خواه باشد، محول شود.

دیوان عالی آمریکا بالاترین مرجع حل اختلاف در آمریکاست و تصمیم‌گیری نهایی در موارد بروز اختلاف بین دولت و کنگره نیز بر عهده این نهاد است. 

عضویت در هیئت قضات دیوان عالی آمریکا مادام‌العمر است و تغییر در ترکیب این هیئت می‌تواند سال‌ها بر وضعیت موازنه قوا در این کشور اثرگذار باشد.

اسکالیا در سال 1986 توسط رونالد ریگان رئیس‌جمهور وقت به عنوان قاضی دیوان عالی منصوب شد.

انتهای پیام/

کد: 94108

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید