کنترل مصرف آب فقط وظیفه وزارت نیرو نیست | اتاق خبر
کد خبر: 326710
تاریخ انتشار: 27 اسفند 1394 - 14:22
معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت مهندسی آبفای کشور گفت: در خصوص بهره‌برداری از منابع آبی زیرزمینی و کنترل مصرف نیاز به همکاری همه بخش‌های مرتبط هست و این امر تنها مربوط به وزارت نیرو نیست.

اتاق خبر: علی اصغر قانع در خصوص صحت و سقم این موضوع که گفته می‌شود با توجه به کاهش شدید سطح آب‌های زیرزمینی، کشاورزی در کشور تا 10 سال آینده از بین خواهد رفت گفت: وضعیت آب‌های زیرزمینی بسیار بغرنج است و وزارت نیرو طرح تعادل‌بخشی را برای برون‌رفت از این بحران تعریف کرده است.

بنا بر این گزارش به نقل از ایسنا؛ وی بیان کرد: اجرای این طرح نیاز به همکاری دیگر بخش‌ها دارد و می‌تواند کمک زیادی به حل این بحران داشته باشد، اما مسلما در صورتی که روال گذشته در مصرف و بهره‌برداری از آب‌های زیرزمینی ادامه یابد و بر برداشت‌ها کنترلی صورت نگیرد، با مخاطرات زیادی مواجه خواهیم شد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت مهندسی آبفای کشور در پاسخ به این سوال که با توجه به وضعیت کنونی، آیا ادامه صادرات محصولات کشاورزی سبب استفاده بیشتر از منابع آبی نمی‌شود، گفت: در صورتی که محصولات کشاورزی با بهره‌گیری از روش‌های نوین آبیاری و کشت تولید شوند، مشکلی در این خصوص به وجود نمی‌آید و این امر می‌تواند به اقتصاد کشور نیز کمک کند.

قانع با بیان اینکه حدود 5000 تا 6000 روستا با تنش آب مواجه هستند، افزود: در سال جاری 400 میلیارد تومان از محل منابع دولتی و 500 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی جهت تکمیل مجتمع‌های آبرسانی به روستاها تخصیص داده شده است.

وی ادامه داد: با توجه به منابع مالی پیش بینی شده در سال آینده 330 مجتمع آبرسانی روستاها از 924 مجتمع آبرسان در دست اجرا، تکمیل خواهد شد و مشکل تامین آب دائمی دو میلیون روستایی به این طریق برطرف می‌شود.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت مهندسی آبفا افزود: اقدامات دیگری از جمله تامین ورق لوله‌های آبرسانی که در طرح آبرسانی ملی مورد استفاده قرار دارد و تامین منابع مالی از طریق بانک‌ها نیز انجام می‌شود.

قانع در خصوص سرمایه‌گذاری در حوزه آب نیز عنوان کرد: سرمایه‌گذار تاسیسات می‌سازد و بهره‌برداری را انجام می‌دهد و مالکیت را به عهده دارد و آبی که تولید شده از سرمایه‌گذار خریداری می‌شود. سرمایه‌گذار در این بخش قادر است از تکنولوژی روز بهره بگیرد و این امر در حوزه آب می‌تواند بسیار مفید باشد.

94109

نظرات
ADS
ADS
پربازدید