مسافران از قابليت های گردشگری استان سمنان بی خبر هستند | اتاق خبر
کد خبر: 326782
تاریخ انتشار: 27 اسفند 1394 - 20:17
استاندار سمنان گفت: استان سمنان گوهر گرانبهايی است كه بايد معرفی شود و اين در حالی است كه ميليون ها زائر و مسافر از قابليت های گردشگری اين استان بی خبر هستند.

به گزارش اتاق خبر و به نقل از روابط ‌عمومي اداره کل ميراث‌فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگری استان سمنان، محمدرضا خباز در آئين افتتاح خانه سمنان كه در محل مجتمع تاریخی، فرهنگی، گردشگری باغ امیر سمنان با حضور جمعي از مسئولان و مردم برگزار شد ضمن بیان اینکه مسافران از قابليت های گردشگری استان سمنان بی خبر هستند، افزود: براين اساس، شعار امسال سمنان از معبر به مقصد نامگذاری شده است.

وی با تاكيد بر اينكه با همكاری مديران استانی در سال جديد بايد اين شعار محقق شود، گفت: استان سمنان از نظر برخورداری از منابع تاريخي و ارزشمند از استان هاي برجسته كشور است.

استاندار سمنان با قدرداني از دستگاه هاي اجرايي ذيربط و بخش خصوصي برای راه اندازی خانه سمنان و مرمت و بهسازی مجتمع باغ امير، گفت: نام نيكوی خانواده فاميلي به عنوان بنيان گذاران اين خانه در اذهان باقي مي ماند.

شهردار سمنان نيز در این آئین گفت: اين مجتمع با مشاركت بخش خصوصي و با هدف حفظ ميراث گذشتگان و جذب هر چه بيشتر گردشگران و مسافران مرمت و بهسازي شد.

سيدحسين موسوی با بيان اينكه شهر سمنان مهيای پذيرايي مسافران نوروزي است، افزود: براي اينكه سمنان تبديل به مقصد گردشگري شود بايد ميراث گذشتگان حفظ و معرفي شود.

رئيس شوراي شهر سمنان نيز گفت: دو خانه تاريخي در سمنان در حال مرمت است و سمنان ظرفيت هاي بالايي براي جذب گردشگر دارد.

علي همتي خواستار مشاركت خانواده فاميلي براي واگذاري عمارت مجاور خانه سمنان كه به "سردر" معروف است شد.

رئيس هيئت مديره انجمن بتن ايران كه از ورثه هاي عمارت باغ امير است نيز در اين مراسم گفت: عمارت باغ امير مربوط به دوره پهلوي و خانه سردر مربوط به دوره قاجار است.

هرمز فاميلي با بيان اينكه عمارت سردر اولين خانه دو طبقه در سمنان است، افزود: در صورت حمايت استانداري سمنان زمينه واگذاري عمارت سردر با هدف احياي اين خانه تاريخي نيز فراهم است.

استاندار سمنان نيز در اين مراسم در زمينه احياي عمارت سردر و مدير كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان سمنان نيز در زمينه پرداخت نيمي از هزينه مرمت اين خانه قول مساعد داد.

مجتمع تاریخی، فرهنگی، گردشگری باغ امیر سمنان در فاز اول، با افتتاح خانه سمنان به بهره برداري رسيد.

فاز دوم اين مجتمع، بهره برداری از چایخانه سنتی است که در آینده ای نزدیک به انجام مي رسد.

خانه سمنان داراي ۱۰ بخش شامل بخش‌هاي چاپ، راديو، تلفن و مخابرات، آب، اتاق نشیمن، اسناد، سینما و عکس، موسیقی، مطبخ و ... است.

عمارت باغ امیر یکی از بناهای زیبا و دیدنی شهرسمنان است که قدمت آن به اواخر حکومت قاجاریه بر می‌گردد. اين عمارت بین سالهای  ۱۲۷۵ تا ۱۲۸۵ توسط استاد معمار باشی و به دستور و هزینه صاحب بناحاج میرزا آقا فامیلی احداث شده است.

منبع: مهر

94104

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید