دق کردن یک خرس به دلیل دوری از صاحبش | اتاق خبر
کد خبر: 327251
تاریخ انتشار: 2 فروردین 1395 - 07:26
مستند «ماریا» به تهیه کنندگی و کارگردانی مهدی بمانی روایتی از ۲۳ سال زندگی یک پیرمرد با خرسی به نام ماریا در تاجیکستان است که طی هفت سال ساخته شد.

به گزارش اتاق خبر به نقل از مهر مهدی بمانی کارگردان مستند «ماریا» درباره یافتن سوژه این مستند  گفت: سال ۲۰۰۳ میلادی که برای اولین بار به تاجیکستان رفتم، یک پیرمرد را با یک خرس در پارک لنین شهر دوشنبه دیدم. آن زمان پیرمرد ۲ سامانی پول می گرفت و اجازه می داد تا با خرسش عکس بگیرند!

وی افزود: مجددا سال ۲۰۰۶ بود که دیگر بار به تاجیکستان رفتم و دوباره با خرس و پیرمرد دیدار داشتم. کم کم با آغاز دوستی بین ما، قصه ماریا نیز شکل گرفت و من این مستند را در دو دوره فیلمبرداری کردم. اوایل با فرمت دی وی کم و از سال ۲۰۱۰ با فرمت اچ دی کار کردم.

کارگردان «حضرت امیرجان» یادآور شد: رابطه این دو با هم، قصه عجیبی بود. من موفق شدم در طول ۶ سال در فصول مختلف، زندگی پیرمرد و خرس را ثبت کنم و اخیرا تصمیم گرفتم نسخه ای کوتاه از این فیلم را تدوین کنم یعنی همان «ماریا» که قرار شد از شبکه مستند پخش شود. نسخه بلند این فیلم نیز احتمالا تا انتهای سال ۹۵ آماده می شود و ساختار داستانی تری خواهد داشت.

بمانی درباره همکاری پیرمرد با او برای ساخت مستند گفت: اوایل برقراری ارتباط با او کمی سخت بود. البته ایرانی بودنم خیلی به تسهیل این کار کمک می کرد و باعث شد زودتر دوستی بین مان شکل بگیرد به ویژه که در تاجیکستان، مردم احترام زیادی برای ایرانی ها قائل هستند.

وی ادامه داد: من به مرور با خانواده پیرمرد نیز آشنا شدم و این کمک می کرد که ما بتوانیم با ورود به خانه و زندگی او، درک بهتری از یکدیگر داشته باشیم.

این مستندساز در پایان درباره مدت زمان تولید این مستند و سرنوشت فعلی پیرمرد و خرس اظهار کرد: تولید این مستند تا سال ۲۰۱۳ که ماریا در باغ وحش مرد، ادامه داشت. متاسفانه اکنون هم ماریا و هم پیرمرد مرده اند و به مرگ پیرمرد در فیلم نیز اشاره شده است. ماریا حدود ۶ ماه بعد از مرگ صاحبش در باغ وحش شهر دق کرد و مرد البته این موضوع در داستان فعلی نیامده است.

مستند «ماریا» به تهیه کنندگی و کارگردانی مهدی بمانی روایتی از ۲۳ سال زندگی یک پیرمرد با خرسی به نام ماریا در تاجیکستان است که طی هفت سال با مشارکت شبکه مستند سیما ساخته شده است.

این مستند یکشنبه اول فروردین ساعت ۱۴ به مدت ۳۰ دقیقه برای اولین بار از شبکه مستند سیما روی آنتن می رود.

عوامل این مستند عبارتند از تدوین و کارگردانی: مهدی بمانی، نویسنده: مهری گرمسیر، موسیقی متن: طالب خان شهیدی، صدا: آناستازیا پان کراتووا، مدیر فیلمبرداری: مهدی بمانی، عکس: پروین سعادتی، مجری طرح و مدیر تولید: مهری بمانی، دستیاران: آبتین بمانی، تهمینه میر شکر، صاحبقران شیخف، لاله یونس اخونوا، با تشکر از: وزارت امور خارجه تاجیکستان، خانواده شیخف، باغ وحش دوشنبه، تهیه کننده : مهدی بمانی با مشارکت شبکه مستند سیما.

نظرات
ADS
ADS
پربازدید