خواننده‌ای که در نخستین روز بهار به دنیا آمد | اتاق خبر
کد خبر: 327395
تاریخ انتشار: 3 فروردین 1395 - 11:12
یکم فروردین زادروز خواننده‌ای است که با دو اثر «شبانگاهان» و «تمنای وصال» مشهور شد اما اکنون سال‌هاست که نتوانسته موفقیت‌های آن دو اثر را تکرار کند.

به گزارش اتاق خبر، سید عبدالحسین مُختاباد در 1 فروردین 1345 در امره به دنیا آمد. مختاباد آهنگساز و خواننده موسیقی ایرانی و عضو چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران و رئیس دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی است.

شاید معروف‌ترین آثار عبدالحسین مختاباد «تمنای وصال» و «شبانگاهان»باشند.

مختاباد موسیقی را نزد استادانی چون کریم صالح عظیمی (آواز)، عطاءالله جنگوک (سه تار) و همچنین کامبیز روشن‌روان، شاهین فرهت و محسن الهامیان (تئوری موسیقی، سلفژ و هارمونی) و امیر بیداریان (تنبک) فرا گرفته‌است. وی در عرصه موسیقی تاکنون بیش از 20 آلبوم تولید کرده‌است. او فارغ‌التحصیل کار‌شناسی علوم اجتماعی از دانشگاه تهران، کار‌شناسی زبان انگلیسی از دانشگاه یورک کانادا، کار‌شناسی موسیقی از دانشگاه اتاوا کانادا و دکترای موسیقی (آهنگسازی و اجرا) از دانشگاه گلداسمیت انگلستان است. مختاباد در کنار تحصیل دانشگاهی‌اش سال 1370 بعد از بیش از یک دهه تعلیم و فراگیری ظرایف موسیقی ایرانی و غربی فعالیت رسمی هنری و موسیقیایی‌اش را با ارایه اثر معروفش به نام «تمنای وصال» با آهنگسازی و خوانندگی خود آغاز کرد.

وی در سال 1378 بعد از حدود یک دهه فعالیت هنری و ارایه چندین آلبوم و نیز اجرای کنسرت‌های متعدد در ایران، اروپا و آمریکای شمالی برای ادامه تحصیل در رشته موسیقی به خارج از ایران رفت. ابتدا در کانادا (دانشگاه اتاوا - مقطع لیسانس) و سپس در انگلستان (دانشگاه گلد اسمیت لندن- مقطع فوق لیسانس و دکتری) رشته آهنگسازی و اجرا زیر نظر استادان برجسته‌ای چون پروفسور جان بیلی به عنوان استاد راهنما، و پروفسور استانلی گلاسر به عنوان استاد آهنگسازی، تا سال 1386 به تحصیل مشغول بود. او علاوه بر اجرای موسیقی سنتی، به تحقیق و پژوهش در زمینه‌های جامعه‌شناختی موسیقی نیز می‌پردازد. وی مشغول تدریس موسیقی در دانشکده صدا و سیما، دانشگاه تهران و دانشگاه آزاد اسلامی است.

دیگر اثر شناخته شده مختاباد، شبانگاهان نام دارد. این اثر را فریدون شهبازیان برای اجرا با ارکستر تنظیم کرده است.

همچنین از آخرین آثار وی می‌توان به اپرای آرش کمانگیر اشاره کرد که بر اساس منظومه آرش کمانگیر سروده سیاوش کسرایی ساخته شده است. نوشتن این اثر پیش از پنج سال طول کشیده و در سال 1390 به پایان رسیده است و اکنون منتظر فراهم شدن مقدمات اجراست. زمان‌بندی این کار که برای دو خواننده و گروه کر نوشته‌شده، به صورتی است که یک ساعت و نیم تا دو ساعت طول می‌کشد و یک بخش از آن تئا‌تر است که کارگردان، نمایش را در دست می‌گیرد و بخش دیگر هم موسیقی است که با دو خواننده و گروه کر به اجرا در می‌آید.

مختاباد حدود دو سال است که از رویای تشکیل ارکستر فیلارمونیک شهرداری تهران خبر می‌دهد اما تا کنون موفق به تحقق این رویا نشده است. قرار است ارکستر فیلارمونیک تهران زیر نظر شهرداری تهران تشکیل شود.

امروز یکم فروردین، مصادف است با زادروز خواننده‌ای که سال‌های زیادی است که دیگر فعالیتِ جدی در عرصه خوانندگی نداشته و مخاطبانش اثری درخور از او نشنیده‌اند.

منبع:تسنیم

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید