آب، بحران میلیاردی کشور! | اتاق خبر
کد خبر: 327801
تاریخ انتشار: 6 فروردین 1395 - 15:21
کاهش یا ریشه‌کن کردن بحران آب آنقدرها هم که به ذهن می‌رسد ساده نیست؛ چرا که برای کاهش تنها یک درصد از تلفات آب، 1000 میلیارد تومان لازم است.

اتاق خبر- کاهش یا ریشه‌کن کردن بحران آب آنقدرها هم که به ذهن می‌رسد ساده نیست؛ چرا که برای کاهش تنها یک درصد از تلفات آب، 1000 میلیارد تومان لازم است و این تنها بخشی از هزینه‌های کاهش هدر رفت آب است و با توجه به این شرایط لزوم حفظ منابع آبی بیش از پیش مهم می‌شود.

  به دلیل وجود تجهیزات فرسوده آبی بخش اعظمی از آب کشور هدر می رود و این در شرایطی است که وزیر نیرو اعلام کرده که دیگر هزینه‌های تامین آب بسیار زیاد شده و به شدت نیازمند جذب سرمایه از سوی بخش خصوصی هستیم.

همچنین هدررفت آب یک معضل عمومی در شبکه فرسوده آب کشور است و به گفته چیت‌چیان اگر بخواهیم یک درصد از هدر رفت آب را در شبکه‌ها پایین بیاوریم هزار میلیارد تومان سرمایه لازم است.

چیت چیان با اشاره به اینکه در همه کشورهای دنیا برخی از آب شبکه ها هدر می رود اظهار کرد: ما در این بخش مدیریت فشار در شبکه های آب شهری را دنبال کرده ایم. برای مثال شب ها که مصرف آب به حداقل می رسد، فشار شبکه ها بالاتر می رود و وقتی فشار بالا می آید احتمال پرت آب بیشتر می شود و اکنون در شبکه های آب، شیرهای تنظیم فشاری تعبیه کرده ایم که فشار را در ساعات روز تنظیم می کند.

به گفته وی در برخی جاها نیز هیچ چاره‌ای جز تعویض لوله ها نداریم که این کار هم انجام می شود و در دو سال اخیر 1.3 واحد درصد از هدر رفت آب را کاهش داده ایم.

البته در تهران که جمعیت و خطوط لوله بیشتری را به خود اختصاص داده نیز ازدیاد هدر رفت آب به چشم می‌خورد، به‌طوری‌که به گفته محمد پرورش مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران24 درصد آب بدون درآمد در استان تهران وجود دارد که 11 درصد از این میزان اتلاف آب به دلیل نشت در لوله ها، مخازن و تاسیسات است.

وی با بیان اینکه 24 درصد آب بدون درآمد استان در سه بخش آب اتلافی ناشی از نشت در شبکه، 11 درصد هدررفت ظاهری ناشی از مصارف غیر مجاز و دو درصد ناشی از مصرف آب در فرآیند تصفیه تقسیم می شود،گفت: این 11درصد هدررفت ظاهری به دلیل خطای اندازه گیری و دقت کنترها و مصارف غیرمجازی است که در برخی نقاط وجود دارد، دو درصد هم در فرآیند تصفیه مصرف آب داریم یعنی آب ورودی به تصفیه خانه مصرف می شود ضمن اینکه در سایر تاسیسات نیز مقداری مصرف آب داریم که شامل همین دو درصد می شود.

به گفته پرورش 180 میلیارد تومانی اعتبار برای کاهش یک درصد آب بدون درآمد در استان تهران مورد نیاز است که باید این اعتبار توسط دولت تامین شود چرا که قیمت فعلی آب یک دوم تا یک سوم قیمت واقعی است؛ البته با وجود این شرایط به وظایف خود عمل کرده‌ایم و سالانه یک درصد کاهش تعیین شده را از طریق منابع داخلی و با اصلاح شبکه ها و اصلاح دستگاه های اندازه گیری و کنترها اجرایی کرده ایم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران کاهش آب بدون درآمد را تا سقف 15 درصد منوط به تامین منابع مالی دانست و افزود: اگر اعتبار لازم در اختیار قرار گیرد می‌توانیم میزان آب بدون درآمد را به 15 درصد برسانیم که به طبع آن میزان اتلاف ناشی از نشت در تاسیسات، مخازن و لوله ها با نوسازی کاهش می یابد.

با توجه به اینکه صدای فریاد وزارت نیرو نیز برای تامین هزینه های آب کشور درآمده است و برای گذر از این بحران نیازمند هزینه‌های زیادی هستیم که دیگر از توان دولت هم خارج است لذا باید به فکر صرفه جویی و مدیریت مصرف باشیم تا شاید حداقل از این طریق بتوان این بحران میلیاردی را پشت سر گذاشت.

منبع: ایسنا 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید