خانه ویلایی در تهران، چند؟ | اتاق خبر
کد خبر: 32797
تاریخ انتشار: 16 آبان 1391 - 13:00

 روزنامه دنیای اقتصاد نوشت:

در حال حاضر کمترین فایل فروش در بازار املاک و مستغلات در تهران مربوط به زمین‌های فروشی با کاربری‌های متفاوت است، اما فایلی که میزان عرضه آن همچون زمین‌های آماده ساخت که فاقد بنای مسکونی یا بنای غیر قابل سکونت هستند ، نسبت به دیگر فایل‌های فروشی یا اجاره‌ای در بازار مسکن بسیار کم است، فایل «ویلاهای فروشی» است.

بنگاهداران معتقد هستند از زمانی که آپارتمان سازی فراگیر شد و بسیاری از متقاضیان بازار مسکن زندگی آپارتمان‌نشینی را انتخاب کردند تعداد خانه‌هاي ویلايي در تهران بطور چشمگیری کاهش یافت.

همچنین عده‌ای از بنگاهداران تاکید می‌کنند یکی از دلایل اصلی کاهش تعداد ویلا، ورود غيرحرفه‌اي‌ها به طور مستقیم به بازار ساخت‌وساز بود. زیرا عده‌ای از مصرف کننده‌ها در بازار مسکن که صاحب املاک ویلایی بودند با مشاهده رشد ارزش بازار مسکن در چند سال گذشته پی به این امر بردند که تحویل چند واحد نوساز در ازای تخریب یک واحد ویلایی، ارزنده‌تر و سودمندتر خواهد بود، چراکه مالکان از این راه می‌توانند منبع درآمد قابل توجهي از طریق اجاره واحدهای حاصل از ساخت و نوسازی ملکشان را برای خود به راحتی تامین کنند.

بر اساس اطلاعات موتور جست‌وجوی املاک «ایران‌فایل» بیشترین واحدهای ویلایی مربوط به واحدهایی با متراژ بین 100 تا 200 متر مربع است و از سوی دیگر، هر چه میزان متراژ افزایش پیدا می‌کند از تعداد ویلاها کاسته می‌شود. علاوه براین شواهد نشان می‌دهد بیش از 90 درصد ویلاهای مسکونی نوساز نيستند، زیرا اکثر آنها حدود 25 تا 30 سال ساخت هستند. در بیشتر فایل ویلاهای فروشی، مالکان تاکید کرده اند که قیمت ملک شان را بر اساس قیمت زمین محاسبه کرده اند و کمتر فروشنده‌ای اظهار کرده که قیمت فروش را برحسب متراژ بنا و زمین تعیین کرده است.

 

نرخ‌های پیشنهادی  در هر محله ممکن است به ضعیف‌ترین یا با کیفیت ترین واحد مسکونی مربوط شود که البته درجه کیفیت محله هم بر این امر تاثیر بسزایی دارد.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید