افشای پنهانکاری هوندا و تاکاتا | اتاق خبر
کد خبر: 328329
تاریخ انتشار: 9 فروردین 1395 - 20:02
هوندا در تازه‌ترین افشاگری از رسوایی ایربگهای انفجاری تاکاتا تایید کرد در اوت سال 2009 پس از اینکه انفجار بادکننده‌های ایربگ عامل چهار مورد کشته و زخمی در خودروهای این شرکت شناخته شد

به گزارش اتاق خبر به نقل از  ایسنا، بر اساس توضیحات شرکت قطعه سازی تاکاتا و یادداشتهای داخلی که به دست رویترز رسیده است، هوندا موتور از تاکاتا درخواست کرده بود یک بادکننده ایربگ بدون ایراد طراحی کند.

به گفته کارشناسان حقوقی، افشای این درخواست ممکن است هوندا و تاکاتا را در معرض بیش از 100 شکایت فدرال و بیش از ده‌ها شکایت ایالتی در آمریکا قرار دهد.

این درخواست نشان می‌دهد که هوندا پیش از اینکه در سال 2014 فراخوان میلیونها دستگاه خودرو را به دلیل مجهز بودن آنها به ایربگهای مرگبار آغاز کند، از خطرات ایمنی که بادکننده‌ها ایربگها دربرداشته اند، واقف بوده است.

قانون آمریکا خودروسازان را ملزم می‌کند ریسکهای ایمنی را به سازمان ملی ایمنی ترافیک آزادراه آمریکا اطلاع دهند اما سخنگوی هوندا اظهار کرده است که بازطراحی نیازی به اطلاع رسانی نداشته زیرا ریسک ایمنی مربوط به خطای تولید بوده و طراحی قطعه ایرادی نداشته است.

وی تصریح کرد هوندا طراحی مجدد را به منظور جلوگیری از خطاهای آتی در روند تولید تقاضا کرده بود و این به معنای وجود نقص در طراحی بادکننده‌ها نبوده است.

هوندا بادکننده‌های تغییریافته را در سال 2011 در بعضی از خودروها نصب کرد و همچنان به این کار ادامه می‌دهد با اینهمه با مطلع شدن از ایرادهای بیشتر، فراخوانهای ایمنی خود را گسترش داده است.

تاکاتا پیش از این تایید کرده بود که بعضی از موارد انفجار بادکننده‌ به دلیل خطای تولید در کارخانه‌های این شرکت بوده است. هوندا بزرگترین مشتری تاکاتا بوده و سهم کوچکی در این قطعه ساز دارد.

هوندا از سال 2008 برای 8.5 میلیون خودرو به منظور تعویض بادکننده‌های معیوب آنها فراخوان داده است. همه این فراخوانها بجز 875 هزار خودرو از سال 2014 به بعد صادر شد و آخرین فراخوان که مربوط به 2.3 میلیون خودرو بود در فوریه اعلام شد.

انفجار بادکننده‌های تاکاتا در خودروهای هوندا تاکنون 9 کشته و بیش از 90 مصدوم در آمریکا بر جای گذاشته اند. هفت مورد از این کشته‌ها و 70 مورد مصدومیت از زمانی که تاکاتا در اواخر سال 2010 تولید بادکننده‌ها با طراحی جدید را برای هوندا آغاز کرد، اتفاق افتادند.

به گفته سخنگوی هوندا، طراحی جدید همان طور که انتظار می‌رفت به خوبی کار کرد و همه قربانیان این نقص ایمنی سرنشین خودروهایی بودند که مجهز به بادکننده‌های دارای طراحی قدیمی‌تر بودند.

94105

نظرات
ADS
ADS
پربازدید