انتقاد فیدل کاسترو از سفر اوباما به کوبا | اتاق خبر
کد خبر: 328516
تاریخ انتشار: 10 فروردین 1395 - 13:35
رییس جمهوری سابق کوبا از سفر رییس جمهوری آمریکا به کوبا انتقاد کرد.

به گزارش اتاق خبر، فیدل کاسترو، رییس جمهوری سابق کوبا در نخستین واکنش عمومی خود مبنی بر سفر باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا به این کشور آمریکای لاتین نوشت: شنیدن سخنان رییس جمهوری آمریکا تنها باعث سکته قلبی می شود. عقیده من این است که او تنها فکر می کند و تلاش نمی کند تا درباره سیاست های کوبا تئوری سازی کند.

وی در سرمقاله ای با عنوان "برادر اوباما" به انتقاد از سفر وی به کوبا پرداخته و آن را در روزنامه "Granma" که چاپ کوباست، چاپ کرد.

اوباما در سفر خود به کوبا با رائول کاسترو، رییس جمهوری کنونی این کشور دیدار کرد و با فیدل کاسترو دیداری نداشت و با مخالفان کاسترو نیز دیدار کرد و خواستار ازادی بیشتر و دموکراسی در این کشور شد.

رییس جمهوری آمریکا در سخنرانی غیرمنتظره که از تلویزیون دولتی کوبا نیز پخش شد، گفت:‌ رای دهندگان کوبایی باید قادر باشند تا دولت های خود را در انتخاباتی آزاد و دموکراتیک انتخاب کنند.

کاستروی 89 ساله نیز به این سخنرانی واکنشی تند نشان داد و آن را به باد انتقاد گرفت و در این سرمقاله نوشت: اوباما در سخنرانی خود از واژه های نامانوس استفاده کرد. هیچکس نباید تصور این را داشته باشد که مردم کوبا شکوه و جلال خود را که به واسطه آموزش، علم و فرهنگ به دست آمده، کنار می گذارند.

رییس جمهوری سابق کوبا در ادامه نوشت که ما تمام آنچه را که نیاز داریم به کمک مردم کوبا به دست می آوریم و نیازی به پاداش از سوی امپراتوری آمریکا نداریم. اوباما فراموش کرده که بگویدکه آمریکا و کوبا هر دو تحت استعمار اروپایی‌ها بودند و هر دو کشورهایی بودند که بر دوش بردگان ساخته شدند. مردم بومی قاره آمریکا در حرف‌های باراک اوباما غایبند و اوباما فراموش کرده که بگوید با انقلاب کوبا تبعیض نژادی در این کشور به پایان رسید.

فیدل کاسترو از زمان بازنشستگی و کناره گیری از قدرت و سپردن زمام امور کوبا به برادرش رائول بیشتر وقت خود را صرف نوشتن مقاله برای روزنامه حزب کمونیست می کند و آخرین حضورش در انظار عمومی به ژوئیه سال 2015 بازمی گردد.

منبع: ایسنا

94104

 

نظرات
مهدی
| |
2016-03-29 13:38:03
اینم هنوز در خریییییییییت خود پافشاری می کند.
ADS
ADS
پربازدید