اسرائیل از انتصاب یک شهرک‌نشین سابق به عنوان سفیر برزیل صرف‎نظر کرد | اتاق خبر
کد خبر: 328691
تاریخ انتشار: 10 فروردین 1395 - 20:13
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از پیشنهاد کردن دنی دایان برای عهده‌دار شدن سفارت اسرائیل در برزیل منصرف شده است. این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که برزیل در طی ۸ ماه اخیر از پذیرش دایان به عنوان سفیر اسرائیل در این کشور خودداری می‌کرد.

به گزارش اتاق خبر، دایان پیشتر رئیس شورایی بوده که نمایندگی شهرک‌نشینان یهودی در اراضی اشغالی فلسطینیان را به عهده داشته و برزیل به همین دلیل از ماه اوت تاکنون از تائید او خودداری کرده است.

 دفتر نخست وزیری اسرائیل با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: "نتانیاهو تصمیم گرفته است دنی دایان را به عنوان سر کنسول اسرائیل در نیویورک منصوب کند. او جایگزین آیدو آهرونی در وزارت خارجه شده که دوره خدمتش به پایان رسیده است."

 به این ترتیب بن بست سیاسی بین اسرائیل و برزیل که از ماه‌ها پیش موجب سردی روابط بین دو طرف شده بود، پایان یافت.

 بیشتر شهرک‌های یهودی‌نشین بر روی زمین‌هایی ساخته شده‌اند که جامعه جهانی آن را جزئی از مناطق اشغالی فلسطینی می‌داند.

 

نتانیاهو پیش از این از موضع خود عقب نشینی نکرده بود و اصرار داشت که دایان بهترین و تنها گزینه‌ای است که اسرائیل می‌تواند به برزیل پیشنهاد دهد.

 همچنین اسرائیل پیشتر به برزیل هشدار داده بود که عدم پذیرش سفیر پیشنهادی این کشور به کاهش روابط میان دو طرف منجر خواهد شد.

دنی دایان در آرژانتین به دنیا آمده اما در سال ۱۹۷۱، هنگامی که ۱۵ ساله بود به اسرائیل مهاجرت کرد.

او از ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۳ ریاست شورای نمایندگی شهرک‌نشیان یهودی در اراضی اشغالی فلسطینیان را به عهده داشت.

روابط میان برزیل و اسرائیل از سال ۲۰۱۰ و به دنبال شناسایی رسمی کشور مستقل فلسطینی در کرانه غربی، غزه و بیت‌المقدس شرقی با تنش همراه شد.

 

سال گذشته پس از آن که برزیل سفیر خود در اسرائیل را در اعتراض به اقدامات اسرائیل در غزه به کشور برگرداند، این روابط بیش از پیش به وخامت گرایید.

منبع: ایسنا

94104

نظرات
ADS
ADS
پربازدید