واردات خودرو، موبایل و رایانه ممنوع شد | اتاق خبر
کد خبر: 32873
تاریخ انتشار: 18 آبان 1391 - 11:05

 آرمان- در حالی که وضعیت واردات کالاهای لوکس گروه 9 و 10 هنوز مشخص نیست و تعیین تکلیف این کالاها در حال بررسی است، ثبت سفارش و واردات این کالاها متوقف شد. در پی نوسانات و افزایش قیمت ارز، کالاهای وارداتی در 10 گروه دسته‌بندی شده بود تا به واردات برخی از آنها ارز مرجع و برخی دیگر ارز مبادلاتی تعلق بگیرد. اما کالاهای گروه 9 و 10 که برخی آنها را در زمره کالاهای لوکس می‌دانند نه تنها از دریافت ارز مرجع و مبادلاتی بی‌نصیب ماندند بلکه واردات و ثبت سفارش آنها با ارز آزاد نیز متوقف شد. توقف واردات این کالاها در حالی اعلام شد که چند روز پیش نیز براساس مصوبه‌ای از سازمان حمایت 52 کالای اساسی مصرفی در لیست کالاهای ممنوعه قرار گرفته بود و بعد از رایزنی‌ها و انتقادات فعالان این بخش، برخی از این کالاها از لیست ممنوعه‌ها خارج شدند.

اکنون اما نوبت واردات است و توقف ثبت سفارش آنها. البته در این خصوص نیز اظهارات متناقضی وجود دارد، برخی از موقتی بودن توقف‌ها خبر می‌دهند و برخی حتی این توقف موقتی را نیز رد می‌کنند و معتقد هستند حتی با وجود دستور توقف، کالاهای ثبت سفارش شده شش تا یک سال فرصت واردات دارند. به گفته معاون مدیر کل دفتر مقررات واردات و صادرات سازمان توسعه تجارت توقف ثبت سفارش کالاهای گروه 9 و 10 از دیروز برقرار شده و امکان ثبت سفارش کالاهای این دو گروه وجود ندارد. این در حالی است که قرار است درباره ممنوعیت واردات این کالاها تصمیم‌گیری شود اما پیش از نهایی شدن آن، ثبت سفارش متوقف شده است.

ساسان خدایی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به این‌که این ممنوعیت ثبت سفارش ممکن است موقتی یا دائمی باشد، گفت: علت متوقف شدن ثبت سفارش این است که اگر بعدا تصمیم گرفته شد واردات این کالاها به طور کل ممنوع شود، دولت تعهدی برای ثبت سفارش‌های قبلی نداشته باشد. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با موقتی دانستن این توقف اعلام کرد: در حال بررسی این کالاها هستیم تا واردات آنها را تعیین تکلیف کنیم و هم‌اکنون درحال بررسی رفع یا عدم رفع ممنوعیت کالاهای این دو گروه هستیم. ظرف روزهای آینده و بعد از نهایی شدن تصمیم‌گیری‌ها اطلاع‌رسانی لازم  به فعالان اقتصادی در این زمینه انجام خواهد شد. اولویت 9 شامل ماشین‌آلات سواری پرمصرف، لوازم خانگی ضروری، موبایل و رایانه و اجزای آن و همچنین اولویت10 شامل کالاهای غیرضروری مثل لوازم خانگی غیرضرور، اسباب بازی، وسایل تزئینی و لوکس است. پیش از این، وزیر صنعت، معدن و تجارت ارزش واردات کالاهای لوکس به کشور را حدود 12 میلیارد دلار در سال اعلام کرده بود.

ممنوعیت‌ها با «خودرو» آغاز شد

اگرچه لیست کالاهای گروه 9 و 10 تنها به خودرو محدود نمی‌شود اما گویا هم‌اکنون سیستم ثبت‌سفارش روی کلمه «خودرو» قفل است و واردات این محصول به کشور ممنوع است. معاون اداره کل ثبت سفارش وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با مهر در این خصوص اعلام کرد: ممنوعیت واردات خودرو موقتی است و هم‌اکنون نظرات کارشناسی برای تصمیم‌گیری در مورد آن در حال جمع‌بندی است، اما تصمیم‌گیری خاصی در این زمینه هنوز انجام نشده است. البته یکی از مواردی که در این میان به آن توجه خواهد شد این است که تولید داخلی خودروها نیز کاهش یافته است؛ اما به هرحال تصمیم‌گیری نهایی در این رابطه ظرف چند روز آینده انجام می‌شود. در حالی که مسئولان اعلام نظر نهایی در‌خصوص وضعیت واردات خودرو را به چند روز آینده موکول می‌کنند، اما فعالان این عرصه از توقف ثبت سفارش‌ها خبر می‌دهند.

یک واردکننده خودرو در این خصوص گفت: به دلیل ابلاغ نشدن مصوبه تعیین گروه‌بندی کالایی، ثبت سفارش واردات خودرو همچنان متوقف است. حدود سه هفته پیش گروه‌بندی کالایی خودروهای وارداتی تعیین و قرار بود که به سازمان توسعه تجارت ابلاغ شود اما از آن زمان تاکنون ابلاغی در این باره صورت نگرفته است. با این حال از آن زمان تاکنون این مصوبه به سازمان توسعه تجارت ابلاغ نشده و در حال حاضر امکان اخذ تاییدیه واردات خودرو وجود ندارد و واردکنندگان همچنان در انتظار ابلاغ مصوبه مربوطه برای تعیین تکلیف واردات خودرو هستند. اگرچه ثبت سفارش خودرو همچنان ممنوع است اما این به معنای توقف واردات خودرو به کشور نیست، زیرا براساس قانون گمرک در صورتی که سفارش برای واردات کالایی ثبت شده باشد این درخواست دست کم تا سه ماه ارزش قانونی دارد؛ به این معنی که اگر کسی در شهریور ماه امسال برای واردات خودرو ثبت سفارش کرده باشد می‌تواند تا سه ماه دیگر اقدام به واردات آن کند.

 بر این اساس به گفته ساسان خدایی، توقف ثبت سفارش کالاهای اولویت 9 و 10 که خودرو نیز جزو آنهاست، محدودیتی در واردات کالاهایی که تاریخ ثبت سفارش آنها پیش از امروز است ایجاد نمی‌کند و به همین دلیل خودروهای ثبت سفارش شده قبلی ممکن است تا چند ماه دیگر هم وارد شوند.

دلایل توقف ثبت سفارش خودرو

وزیر صنعت، معدن و تجارت، مهم‌ترین دلیل توقف ثبت سفارش خودرو را سامان دادن بازار ارزی دانست. غضنفری دیروز در حاشیه‌ جلسه هیات دولت در رابطه با توقف ثبت سفارش خودرو گفت: خودروهای سبک خارجی در اولویت 9 طبقه‌بندی کالاها هستند و خودروهای با مصرف بالا در اولویت 10، بنابراین مدتی است به منظور مدیریت تقاضای ارز ثبت سفارش دو اولویت 9 و 10 را قطع کرده‌ایم تا وضع ارز سامان گیرد. کارگروهی که ساماندهی ارز را به عهده دارد مدیریت تقاضا و عرضه‌ ارز را انجام می‌دهد و برای مدیریت عرضه‌ ارز مرکز مبادلات ارزی راه‌اندازی شد و همین طور برای مدیریت تقاضای ارز حجم درخواست‌ها را برای ارز به حداقل رساندیم تا درآمد و مصارف ارزی تناسب داشته باشد و قیمت ارز در حد مرکز مبادله‌ای کنترل شود. ممنوعیت واردات خودرو یک سال پیش نیز اعلام شده بود. همچنین واردات خودرو به ایران از لحاظ ارزشی بیش از  20 درصد و از حیث تعداد بیش از 13 درصد افزایش داشته است.

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید