آغوش پارک‌های مازندران به روی گردشگران بازشد | اتاق خبر
کد خبر: 329034
تاریخ انتشار: 12 فروردین 1395 - 13:33
طبیعت مازندران برای برپایی بزرگ‌ترین جشن سال و میزبانی از مسافران بهاری آغوش گشوده است، باشد که این بار با طبیعت مهربان‌تر باشیم.

به گزارش اتاق خبر به نقل از مهر طبیعت همواره مظهر حیات و رویش و جوشش و طراوت بوده است و طبیعت دلکش سرزمین همیشه‌بهار و دیار سرسبز مازندران به طرز مضاعفی از این ویژگی‌ها برخوردار است.

در این راستا روز طبیعت باید روز آشتی با طبیعت و تفکر پیرامون ارزش‌های حیاتی آن باشد اما بسیار اتفاق می‌افتد که اگر ۱۴ فروردین سری به فضای سبز بزنیم متأسفانه وضعیت اسفباری از رها کردن مواد زائد در دامان گسترده طبیعت زیبا را مشاهده خواهیم کرد که به‌مثابه سیلی به چهره طبیعت است.

بر اساس نتایج به‌دست‌آمده از ۸ هزار گونه گیاهی شناسایی‌شده در ایران ۲ هزار گونه در مازندران وجود دارد و سالانه هزار و ۶۰۰ تن گیاه دارویی در این استان برداشت می‌شود و برخی از این گیاهان نادر و دارویی ناخواسته در زیر چرخ خودروهای طبیعت گردان از چرخه حذف می‌شوند.

طبیعت مازندران روزی دیگر از انس با طبیعت را تجربه می‌کند اما برخی درختان ایستاده می‌سوزند و برخی از گردشگران با رفتارهای نامهربانشان، صدای ضجه جنگل را نمی‌شنود.

۱۲ پارک جنگلی برای روز طبیعت مهیا شده اند

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران از آمادگی ۱۲ پارک جنگلی در روز طبیعت (۱۳ فروردین) در این استان خبرداد و گفت: این پارک ها آماده پذیرایی از مسافران و هم استانی‌های عزیز است.

محمدرضا عزیزکمانی در گفتگو با خبرنگار مهر بابیان اینکه استفاده از مواهب طبیعی در سایه‌سار طبیعت بکر استان ازجمله جنگل‌ها و مراتع سبب شده است تا هرساله میهمانان بسیاری به دامن طبیعت بروند، اظهار داشت: وظیفه حفظ و حراست از این اراضی جنگلی و مرتعی که متعلق به آحاد جامعه بوده بر عهده همه مسافران و گردشگران است.

روز طبیعت

وی تصریح کرد: از تمامی مسافران و مهمانانی که به جنگل‌های مازندران سفر می‌کنند درخواست می‌کنیم تا از شکستن شاخه‌های درختان و ریختن زباله در طبیعت خودداری کنند.

عزیزکمانی حفظ و حراست از منابع طبیعی را امری ضروری دانست و افزود: ترویج و گسترش فرهنگ استفاده صحیح از منابع طبیعی امری مهم و ضروری است.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران ادامه داد: ضرورت دارد خانواده‌ها نقش‌آفرینی شایسته‌ای در حفاظت از منابع طبیعی به‌عنوان سرمایه‌ای همگانی داشته باشند.

کاهش محسوس دمای هوا در روز طبیعت

درحالی‌که طبیعت برای میزبانی از مهمانانش در روز انس با طبیعت آغوش گشوده است اما هواشناسی از کاهش محسوس دما و ریزش باران در استان مازندران خبر می‌دهد.

مدیرکل هواشناسی مازندران گفت: دمای هوای استان از امروز تا روز جمعه مصادف با روز طبیعت و سیزده‌بدر به‌صورت محسوسی کاهش می‌یابد.

نوربخش داداشی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: دمای هوای پنجشنبه و جمعه مصادف با روز طبیعت به ترتیب به حدود ۱۴ و ۱۱ درجه کاهش می‌یابد.

وی تصریح کرد: همان‌طور که در اخطاریه شماره یک این اداره کل بیان‌شده است از بعدازظهر امروز تا پایان روز جمعه با تقویت سامانه سرد بارشی، بارش باران در دشت و برف در ارتفاعات را شاهد خواهیم بود و پیش‌بینی می‌شود فردا و پس‌فردا در برخی از مناطق استان با وزش باد شدید و رعدوبرق روبرو شویم.

مدیرکل هواشناسی مازندران نسبت به لغزندگی جاده‌های کوهستانی و اختلال در تردد وسایل نقلیه به دلیل مه آلوده بودن و ریزش برف هشدار داد.

روز طبیعت در بوستان ملت

مازندران حدود ۱۰ هزارو ۷۰۰ کیلومتر راه اصلی و فرعی دارد که ۳۵۰ کیلومتر آن محورهای کوهستانی کندوان، سوادکوه، هراز و کیاسر است. استان مازندران ۲۲ شهرستان دارد که ۱۵ شهرستان آن به‌عنوان شهرهای ساحلی در ۳۳۸ کیلومتر از ساحل دریای خزر قرار دارند.

روز طبیعت باید روز آشتی با طبیعت باشد اما همواره نتیجه پایان این روز، قهر طبیعت با انسان‌هاست و هرسال طبیعت آرزو می‌کند ای‌کاش روز انس با طبیعت از تقویم حذف شود تا هجمه بی‌رحمانه به این جاذبه‌های بکر و بی‌بدیل کاهش یابد چراکه ۱۳ فروردین همیشه برای طبیعت، نحس است.

مناطق گردشگری، تفرجگاه‌ها، سواحل زیبای دریا و دشت‌های بکر مازندران نیز همپای دیگر مناطق، میزبان گردشگران و مسافران نوروزی است تا سیزدهشان را سپری کنند، اما غروب این روز ملی، برای مناطق گردشگری استان غمگین و تراژیک بوده است.

با گذر به طبیعت مازندران بعد از سیزده‌بدر می‌توان، هجمه و ظلم رفته بر پیکره دشت‌ها و جنگل‌های مازندران به مشاهده کرد، درختان و بوته نیم‌سوخته، شاخ و برگ‌های شکسته و زباله‌های پخش‌شده تنها بخشی از ظلم رفته بر پیکره طبیعت است.

94105

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید