نمی پذیریم اسد در راس حکومت انتقالی باشد | اتاق خبر
کد خبر: 329134
تاریخ انتشار: 13 فروردین 1395 - 01:28
هاموند:
وزیر امور خارجه لبنان درحالی که همتای انگلیسی او گفت « نمی پذیریم بشار اسد در راس حکومت انتقالی سوریه که خود می خواهد تشکیل دهد، باشد»، تاکید کرد،« این مردم سوریه هستند که باید رهبری خود و کشورشان را انتخاب کنند».

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، «فیلیپ هاموند» وزیر امور خارجه انگلیس عصر پنجشنبه در پایان دیدار با جبران باسیل به همراه وی در کنفرانس مشترک خبری شرکت کرد و گفت که « لبنان نمی تواند منتظر پایان تحولات منطقه باشد تا رئیس جمهور خود را انتخاب کند و به خلاء ریاست جمهوری پایان دهد».
وی خاطرنشان کرد: آوارگان وپناهجویان سوری میهمانان موقت هستند تا زمانی که ثبات به کشورشان بازگردد.
وزیر خارجه انگلیس گفت که کشور متبوعش به آموزش نیروهای ارتش لبنان و کمک به آوارگان سوری در لبنان مطابق تصمیم های اجلاس لندن در خصوص سوریه ، ادامه می دهد.
هاموند افزود: انگلیس 98 میلیون پوند دیگر برای آموزش 800 نظامی ارتش لبنان به منظور آماده سازی آنها برای برقراری امنیت در همه مرزهای لبنان و مبارزه با تروریسم و جلوگیری از نفوذ تروریست ها پرداخت می کند و این برنامه تا سال 2019 ادامه خواهد یافت.
وی اضافه کرد: موضع انگلیس و کشورهای عضو گروه بین المللی کمک کننده به سوریه این است که باید دولتی انتقالی تشکیل شود و این حکومت باید شامل همه طوایف مختلف سوریه باشد.
هاموند که به این سئوال پاسخ می داد، انگلیس از کدام حکومت انتقالی و یا ملی در سوریه حمایت می کند؟،ادعا کرد: بشار اسد رئیس جمهور سوریه از تشکیل دولت وحدت ملی سخن می گوید و معنای آن ، این است که او برخی از گروه های مخالف را برای مشارکت در این حکومت انتخاب می کند و ما این را نمی پذیریم ، باید دولتی متشکیل از همه ملت و طوایف سوریه تشکیل شود و ما دولتی را که بشار اسد قصد دارد آن را در آینده رهبری کند، نمی پذیریم.
نخست وزیر انگلیس در پاسخ به این سئوال، از اهمیت نقش ارتش لبنان در مبارزه با داعش سخن گفتید اما برخی گروه های لبنانی مانند « حزب الله» با داعش مبارزه می کنند، به این مبارزه چگونه نگاه می کنید؟، گفت: از نگاه یک کشور خارجی که با دولت لبنان شراکت دارد، می بینیم که موسسات دولتی لبنان با چالش هائی مواجه هستند و اوضاع در لبنان پیچیده است.
وی افزود: می توانیم از راه های مختلف می توانیم چالش و تهدید داعش را رفع کنیم و درهر صورت این دولت وملت لبنان هستند که باید بهترین راه برای رفع این چالش و تهدید را انتخاب کنند.
هاموند در پاسخ به سئوالی دیگر خاطرنشان کرد: هدف باید ایجاد حل بحران سوریه به گونه ای باشد که به صلح و ثبات دائم در سوریه منجر شود تا آوارگان و پناهجویان سوری به خانه و کشور خود بازگردند و در بازسازی آن مشارکت کنند.
نخست وزیر انگلیس گفت: ما یک برنامه مشخص اعلام کرده و به زودی و در طول چهار سال از20 هزار پناهجوی سوری استقبال خواهیم کرد و این پناهجویان را سازمان ملل متحد از داخل سوریه و کشورهای همسایه آن انتخاب می کند.

** مردم سوریه باید رهبری خود را انتخاب کنند
جبران باسیل هم با تاکید به این که « بازگشت به سوریه یک حق اختیاری نیست و پناهجویان سوری باید به کشورشان بازگردند»، اظهارداشت: از دوستان وشرکای خود می خواهیم به لبنان مشروط به عدم دخالت در امور داخلی ما کمک کنند.
وی با بیان این که مذاکراتش با فیلپ هاموند بر پرونده آوارگان سوری متمرکز بوده است، گفت: از همه دوستان و شرکای خود می خواهیم به دون دخالت در امور داخلی ما به لبنان کمک کنند.
جبران باسیل با تاکید به این که« تنها راه حل بحران سوریه، سیاسی است»، خاطرنشان کرد که قانون اساسی لبنان اجازه نمی دهد آوارگان فلسطینی و سوری در لبنان برای همیشه اقامت کنند.
وی تصریح کرد: اقامت طولانی مدت آوارگان در لبنان را ما به منزله اقامت دائم ارزیابی می کنیم و براساس قانون اساسی لبنان آن را نمی پذیریم.
وزیر امور خارجه لبنان با بیان این که « لبنان بهترین آموزش ها را برای همه کودکان آوارگان در نظر گرفته است»، تاکید کرد که « پیامدهای حضور آوارگان سوری لبنان را وارد مرحله ای دردناک کرده است».
وی اظهارداشت که در دیدار با وزیر خارجه انگلیس، تجاوزهای روزانه اسرائیل به حاکمیت لبنان را محکوم و بر ضرورت عقب نشینی اسرائیل از اراضی اشغالی لبنان و بازگشت آوارگان فلسطینی به کشورشان تاکید کردیم.
باسیل خاطرنشان کرد: از نقش انگلیس در کاهش بحران ها در منطقه ، توافق هسته ای با جمهوری اسلامی ایران و میزبانی آخرین اجلاس بین المللی کمک به منطقه و سوریه قدردانی کردم.
وزیر خارجه لبنان تصریح کرد: ما در لبنان با تروریسم مبارزه می کنیم و منافع آن نصیب همه شرکای ما از جمله اروپائی ها است.
وی تاکید کرد: لبنان از همان ابتدا نسبت به گسترش آفت تروریسم و حرکت آن از منطقه به تمام مناطق جهان هشدار داد و امروز مبارزه با گروه های تروریستی از جمله داعش و جبهه النصره نیازمند تلاش یکپارچه بین المللی و خشک کردن منابع مالی و تسلیحاتی این گروه ها است.

** دیدار هامون با رئیس مجلس لبنان
براساس این گزارش وزیر خارجه انگلیس پیش از این دیدار به « عین التینه» مقر اقامت « نبیه بری» رئیس مجلس لبنان رفت و با وی دیدار کرد.
دو طرف در این دیدار در باره اوضاع کنونی لبنان و تحولات در منطقه گفت وگو کردند.
هاموند بعداز این دیدار گفت که با رئیس مجلس لبنان در باره چالش های سیاسی و امنیتی فراروی لبنان و برنامه انگلیس برای کمک به لبنان و ارتش آن گفت وگو کرده است.

** دیدار با فرمانده ارتش لبنان
وزیر خارجه انگلیس همچنین با حضور در دفتر ژنرال« جان قهوجی» فرمانده ارتش لبنان با وی در باره اوضاع منطقه و لبنان و برنامه کمک های انگلیس به ارتش لبنان از جمله تجهیزات ویژه کنترل مرزهای شمالی و شرقی برای جلوگیری از تجاوزهای تروریست ها و عملیات نفوذ و قاچاق در مرزهای لبنان و سوریه گفت وگو کرد.
ژنرال قهوجی اعلام کرد که کمک های انگلیس به ارتش لبنان در خلال سه سال گذشته حدود 20 میلیون پوند انگلیس بوده است.
هاموند نیز از نقش بزرگ ارتش لبنان در مبارزه با تروریسم و حفاظت از وحدت و ثبات لبنان تقدیر و بر التزام انگلیس به ادامه کمک های نظامی به لبنان تاکید کرد.
وزیر خارجه انگلیس بعداز این دیدار به مدرسه نیروهای ویژه ارتش لبنان رفت و از نزدیک تمرین های نظامی و جنگی یگان هائی را که زیر نظر یک تیم نظامی انگلیسی سپری می کنند، نظاره کرد.
هامون که شامگاه چهارشنبه در راس هیاتی برای ملاقات با مقامات لبنانی وارد بیروت شد، صبح امروز (پنجشنبه) هم با « تمام سلام» نخست وزیر لبنان دیدار و گفت وگو کرده بود.

** سه بالگرد نظامی آمریکا به ارتش لبنان تحویل شد
براساس این گزارش، همزمان با حضور وزیر خارجه انگلیس در لبنان، آمریکا نیز سه بالگرد نظامی اهدائی از نوع « هیوی – 2» را به ارتش لبنان تحویل داد.
در مراسمی که به این مناسبت در پایگاه هوائی بیروت در کنار فرودگاه بین المللی پایتخت لبنان برگزار شد، « ریچارد جونز» کاردار سفارت آمریکا در لبنان و سرتیپ ستاد « مانوئل کرجیان» معاون رئیس ستاد ارتش لبنان به نمایندگی از ژنرال« جان قهوجی» فرمانده ارتش لبنان شرکت کردند.
جونز در سخنانی ارزش این بالگردها را 26 میلیون دلار اعلام کرد و گفت که آمریکا بر تعهد خود به کمک به ارتش لبنان در رویاروئی با تروریست ها و افراطی ها پایبند است.
وی افزود: با این سه بالگرد جدید، ناوگان هوائی ارتش لبنان اکنون نه فروند بالگرد نظامی هیوی – 2 در اختیار دارد که قادر هستند ماموریت های مختلفی را انجام دهند.

 
 
 
انتهای پیام/
کد: 94108
نظرات
ADS
ADS
پربازدید