وزیر نیرو:افزایش 15 درصدی قیمت آب و برق صحت ندارد | اتاق خبر
کد خبر: 32928
تاریخ انتشار: 20 آبان 1391 - 14:28

 

وزیر نیرو با رد افزایش 15 درصدی قیمت آب و برق در سال آینده، تصریح کرد: چنین موضوعی در بودجه سال 91 دیده نشده است.

مجید نامجو در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش 15 درصدی قیمت آب و برق از ابتدای سال آینده صورت می‌گیرد؟ اظهار کرد: این موضوع صحت ندارد.

مجید نامجو با اشاره به این‌که بحث افزایش قیمت برق و آب در بودجه 90 دیده شده بود، گفت: در بودجه 91 چنین موضوعی مطرح نشده است و قیمت‌ها افزایش نمی‌یابد.

به گزارش ایسنا، چندی قبل قائم مقام وزیر نیرو اظهار کرده بود که در سال آینده قیمت آب و برق حداقل 15 درصد افزایش پیدا می‌کند. ذبیحی به خبرنگار ایسنا گفته بود که از آنجا که قیمت آب و برق در برنامه‌های بودجه سالانه تعیین می‌شود، پیش بینی می‌شود در صورت اجرایی نشدن هدفمندی‌ یارانه‌ها در سال 92 حداقل تا 15 درصد قیمت آب و برق افزایش پیدا کند که این میزان برای آب کمتر و برای برق تا حدودی بیشتر است.

درحالی که فعلا اجرای گام دوم هدفمندی‌ یارانه‌ها متوقف شده و با این اقدام افزایش قیمت‌ها از جمله نرخ آب و برق به دلیل هدفمندی‌ یارانه‌ها تا پایان امسال منتفی شده است، اما شرکت‌های آب و برق ادعا می‌کنند که در صورت عدم افزایش قیمت با مشکل روبرو می‌شوند.

از سوی دیگر، بنا بر برنامه پنجم توسعه قیمت حامل‌های انرژی از جمله آب و برق در طول پنج سال باید به قیمت واقعی برسند. اما در حال حاضر وزارت نیرو همچنان بخش قابل توجهی از نرخ آب و برق را به صورت یارانه‌ای پرداخت می‌کند و این درحالی است که تا سال 94 قیمت آب و برق باید به نرخ واقعی برسد بنابراین هر چه که دیرتر قیمت‌ها افزایش پیدا کند، احتمال می رود شیب صعود نرخ آب و برق تندتر باشد.

وزیر نیرو پیشتر نیز اعلام کرده بود تنها مکانیزم افزایش قیمت آب و برق اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌هاست.

به گزارش ایسنا، مجید نامجو در رابطه با قیمت آب و برق گفته بود: مکانیزم افزایش قیمت آب و برق از مسیر هدفمندی است و راه دیگری برای آن نیست پس اگر مرحله دوم هدفمندی انجام شود راهکار افزایش قیمت آب و برق نیز مشخص خواهد شد. وی همچنین در رابطه با توزیع قبض آب و برق که گاهی دو ماه یک بار و اخیرا 45 روز یک بار اتفاق می‌افتد توضیح داد: به هیچ وجه زمان توزیع قبض آب و برق به معنای افزایش قیمت آب و برق نیست و ما طبق روال برای مصرف‌کنندگان سنگین صنعتی هر ماه و برای خانواده‌ها هر 45 روز قبض صادر می‌کنیم که تغییری در آن داده نشده است.

کلید واژه ها :
مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید