۷۱ هزار نفر از اماکن تاریخی زنجان بازدید کردند | اتاق خبر
کد خبر: 329494
تاریخ انتشار: 14 فروردین 1395 - 21:36
مدیر کل میراث فرهنگی استان زنجان:
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صناع دستی استان زنجان گفت: از ۲۷ اسفند ماه سال گذشته تا پایان تعطیلات نوروزی۷۱ هزار و۳۵۲ نفر از چهار مکان تاریخی و گردشگری استان بازدید کرده‌اند.

اتاق خبر-  مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان گفت: از ۲۷ اسفند ماه سال گذشته تا پایان تعطیلات نوروزی۷۱ هزار و۳۵۲ نفر از چهار مکان تاریخی و گردشگری استان بازدید کرده‌اند.

یحیی رحمتی ظهر شنبه در جمع خبرنگاران، افزود: از ۲۷ اسفند ماه سال گذشته تا پایان تعطیلات نوروزی ۴۸ هزار و ۳۵۹ نفر در استان اقامت داشته‌اند که شامل سه هزار و ۶۲۸ نفر در هتل، ۵۶۸ نفر در هتل آپارتمان و سه هزار و ۵۷۴ نفر در کمپ‌های موقت بوده است.

وی افزود: بر ‌اساس مطالعات انجام شده طی ایام نوروز در استان زنجان، دو هزار و ۲۸۰  نفر در مهمانپذیر، ۲۵۵ نفر در منازل استیجاری، ۲۰ هزار و ۸۶۱ نفر در کلاس‌های مدارس، ۸۲۹ نفر در سایر مراکز اقامتی همچون مهمان‌سرای ادارات، خوابگاه‌های دانشجویی و سالن‌های ورزشی و ۱۵ هزار و ۷۹ نفر در چادرهای مسافرتی در پارک‌ها، حاشیه بلوارها، خیابان‌ها با ۳۷۲۳ تخته چادر اقامت داشته‌اند.

رحمتی  افزود: از ۲۷ اسفند سال گذشته تا پایان تعطیلات نوروزی از سوی ستاد خدمات سفر ۴۴۶ بازدید نظارتی انجام گرفته که شامل ۹۴ بازدید از مراکز اقامتی، ۱۶۱ بازدید از رستوران‌ها و مراکز پذیرایی و بین‌راهی، ۲۵ بازدید از دفاتر خدمات مسافرتی و ۱۶۶ بازدید از مراکز اقامتی موقت شامل کمپ‌ها، مهمانسراها و منازل استیجاری بوده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان گفت: در طی بازدیدهای نظارتی شاهد سه مورد تشویق شامل دو مرکز اقامتی و یک مرکز پذیرایی، ۲۹ تذکر شامل ۱۱ مرکز اقامتی، یک دفتر خدمات مسافرتی و ۱۷ مرکز پذیرایی، پنج اخطار کتبی برای مراکز پذیرایی و چهار مورد تعطیلی مراکز پذیرایی بوده‌ایم.

رحمتی تصریح کرد: از ۲۷ اسفند ماه سال گذشته تا پایان تعطیلات نوروزی ۷۱ هزار و ۳۵۲  نفر از چهار مرکز تاریخی استان زنجان بازدید کرده‌اند که شامل ۳۷  هزار و ۱۵۵ بازدید از سلطانیه، ۱۸  هزار و ۲۳۸  بازدید از رختشویخانه، ۱۰ هزار و ۹۹۳  بازدید از مردان نمکی و هشت هزار و ۳۹  بازدید از غار کتله‌خور بوده است.

وی ادامه داد: بازدید از سایر مراکز تاریخی در استان زنجان نیز در ایام نوروز پر رونق بود ولی مطالعات آماری بر روی این چهار مرکز تاریخی انجام گرفته است که شاهد افزایش حضور گردشگران در این مراکز بوده‌ایم.

مدیرکل میراث فرهنگی ،گردشگری  و صنایع دستی استان زنجان گفت: در این میان بیش از ۵۵ درصد بازدیدها ازگنبد سلطانیه بوده است.

رحمتی افزود: خوشبختانه بازدید از اماکن تاریخی زنجان طی این بازه زمانی نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۲۵ درصد رشد داشته است.

دبیر ستاد اجرایی خدمات سفرهای استان و مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع دستی  وگردشگری استان گفت: برای پنجمین سال متوالی، راهنمایان متخصص درحوزه گردشگری برای ارائه خدمات به مسافران در موزه ها و اماکن تاریخی و مراکز اطلاع رسانی زنجان مشغول به کار بودند.

رحمتی تصریح کرد: در امر اطلاع رسانی به مسافران نوروزی بیش از دو هزار متر مربع بیلبورد و بنر در سطح استان نصب شده بود و در این میان جوانان جمعیت هلال احمر استان زنجان نیز در امر اطلاع رسانی با دبیرخانه ستاد اجرایی خدمات سفرهای استان زنجان همکاری داشتند.

وی با بیان اینکه صنعت گردشگری عامل مهم در زمینه توسعه جوامع است و توسعه بخش گردشگری، توسعه سایر زیرساخت‌ها را به دنبال دارد، اظهار کرد: استان زنجان با وجود آثار تاریخی چون سلطانیه، غار کتله خور، مردان نمکی، رختشوی‌خانه و بازار بزرگ زنجان یکی از استان‌های پرجاذبه گردشگری محسوب می‌شود و تنها استانی است که پنج اثر برتر دنیا را دارد.

رحمتی به راهنمایان گردشگری در زنجان اشاره کرد و یادآور شد: این استان جزو معدود استان‌هایی است که از لحاظ راهنما و مترجم مشکلی ندارد و در برخی از ایام از راهنماهای تخصصی خود استفاده می‌کند. 

وی تأکید کرد: پس از سطح‌بندی‌ها مناطق گردشگری زنجان به ۹۸ اثر رسید و در این راستا استان زنجان با توجه به ظرفیت‌هایی که دارد می‌تواند در بحث صنعت گردشگری در کشور سهم خوبی را داشته باشد.

منبع: مهر 

94106 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید