انتقال رضا ضراب به نیویورک | اتاق خبر
کد خبر: 329510
تاریخ انتشار: 14 فروردین 1395 - 22:46
پرونده ضراب به کجا خواهد رسید؟
رضا ضراب که به دلیل اخلال در نظام اقتصادی ترکیه خبر ساز بود به نیویورک منتقل می شود تا محاکمه شود.

اتاق خبر - رضا ضراب به عنوان مرکز فساد های ترکیه شناخته شده است. تاجر طلای ایرانی که ساکن ترکیه است به اتهام دست داشتن به رشوه دادن کابینه وزرای ترکیه در سال ۲۰۱۳ محکوم شده است و از میامی به نیویورک منتقل می شود تا با جریمه هایی که توسط پلیس آمریکا برای دور زدن تحریم های آمریکا بر علیه ایران شده است، رو به رو شود.

رضا ضراب در ۱۹ مارچ توسط پلیس آمریکا دستگیر شد ولی هیات منصفه دادگاه میامی قبول کردند که از میامی به نیویورک منتقل شود. 

ضراب در سال ۲۰۱۳ برای دو ماه در ترکیه به عنوان بخشی از یک تحقیقات فساد بازداشت شد اما بدون اتهام آزاد شد. آن روزها اتهام هایی از قبیل دوستی وی با پسر اردوغان مطرح شد و این که ضراب در رد و بدل کردن محموله های شمش و طلا به ایران ایفای نقش داشته است. آمریکا ضراب را متهم کرد که برای دولت ایران هزاران میلیارد دلار پولشویی کرده است.

بابک زنجانی تاجری که در اواخر سال‌های دولت دهم با استفاده از روابط غیرشفاف توانست با فروش نفت و جابه‌جایی دلارهای نفتی ایران پیش برود نیز نامش همواره در کنار نام رضا ضراب برده می‌شد. نام این دو نفر با هواپیمایی که بار طلا داشت و در فرودگاه آتاتورک ترکیه برای چندساعتی توقیف شد، پیوند خورده است. گفته می‌شود که این هواپیما که 1500 کیلو طلا حمل می‌کرد، فاقد اسناد قانونی بوده است. ضراب تمام اتهامات علیه خود را اشتباه دانسته و اعتقاد دارد که کارهایش قانونی بوده است. 

منبع: بلومبرگ

22439

نظرات
ADS
ADS
پربازدید