نگرانی جدی اتحادیه اروپا از مناقشه آذربایجان و ارمنستان | اتاق خبر
کد خبر: 329519
تاریخ انتشار: 14 فروردین 1395 - 23:37
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن ابراز نگرانی عمیق از دور جدید درگیری‌های خونین ارمنستان و آذربایجان بر سر قره‌باغ، طرفین را به توقف فوری درگیری‌ها و پایبند ماندن به آتش‌بس فراخوانده است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از خبرگزاری فارس، با افزایش آمار کشته‌های طرفین در درگیری‌های خونبار ارمنستان و آذربایجان، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز نسبت به شرایط وخیم منطقه قره‌باغ، اعلام نگرانی کرد.

بر اساس بیانیه منتشر شده از سوی دفتر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، «فدریکا موگرینی» ضمن ابراز نگرانی عمیق از گزارشات مرتبط با درگیری‌های سنگین در خطوط تماس دو کشور، از طرفین خواسته که فوراً نسبت به توقف درگیری و التزام به توافق آتش‌بس پیشین، اقدام نمایند.

منطقه مورد مناقشه قره‌باغ در 24 ساعت گذشته مجدداً به صحنه درگیری نظامی بین آذربایجان و ارمنستان بدل شده است.

وزارت دفاع هر دو کشور یک دیگر را به اقدامات تحریک‌آمیز متهم کرده‌اند. باکو اعلام کرده است که نیروهای ارمنی طی 24 ساعت گذشته به وسیله توپ و تسلیحات خودکار 127 بار به سمت اراضی آذربایجان تیراندازی کرده‌اند. 

آذربایجان از کشته شدن 12 سرباز خود در درگیری‌‌ها خبر داده است. ارمنستان هم اعلام کرده که تنها یک کودک 12 ساله و یک سرباز ارتش این کشور در درگیری‌های قره باغ کشته شده‌اند.

ارمنستان و آذربایجان که هر دو از جمهوری‌های استقلال‌یافته از اتحاد جماهیر شوروی هستند، چند دهه است که بر سر مالکیت منطقه قره باغ با یکدیگر اختلاف دارند و مرز دو کشور در این منطقه سال‌هاست که وضعیت جنگی را شاهد است.

در بیانیه خانم موگرینی آمده است: «طرفین باید خویشتنداری نشان بدهند و از هر اقدام و یا کلام جدیدی که می‌تواند به تشدید درگیری‌ها منجر شود، پرهیز کنند.»

منطقه قره باغ که در مرز این دو کشور واقع شده، اکثریتی ارمنی دارد اما از زمان شوروی سابق تحت کنترل آذربایجان بوده است. منطقه قره باغ در سال 1991 اعلام استقلال کرد، اما این اقدام به شکل‌گیری جنگی سه ساله منجر شد. هرچند با مداخله روسیه این جنگ به یک آتش‌بس منتهی شد، اما درگیری هرگز به معنای واقعی متوقف نشده و طرفین هر از چند گاهی وارد درگیری‌های مقطعی نظامی می‌شوند.

انتهای پیام/

کد: 94108

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید