هشدار گروه های طرفدار حقوق بشر نسبت به افزایش اعدام ها در عربستان | اتاق خبر
کد خبر: 329534
تاریخ انتشار: 15 فروردین 1395 - 01:06
گروه های طرفدار حقوق بشر در انگلیس ضمن هشدار نسبت به روند افزایشی اعدام ها در عربستان سعودی از دولت محافظه کار دیوید کامرون خواستند که تا از نفوذش در تغییر رفتار ریاض استفاده کند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، روزنامه ایندیپندنت در گزارش دراین مورد نوشت: موسسه مدافع حقوق بشر «رپریو» می گوید عربستان سعودی از آغاز سال میلادی تاکنون 82 تن را اعدام و در صدد است تا پایان سال جاری دو برابر میزان سال 2015 را اعدام کند.
این روزنامه افزود: درسال 2015 میلادی در عربستان سعودی 158 تن اعدام شدند که این رقم به تنهایی در قیاس با سال 2014 دوبرابر افزایش نشان می دهد.
ایندیپندنت نوشت: «مایکل فالون» وزیر دفاع انگلیس هفته گذشته برای ‘تقویت روابط دفاعی میان ریاض - لندن’ به عربستان سفر کرد و در آنجا با «محمدبن نایف عبدالعزیز» ولیعهد و وزیر کشور عربستان -کسی که دستور اعدام ها در عربستان را صادر می کند- دیدار کرد.
این رسانه انگلیسی افزود: تنها چند روز پس از این دیدار عربستان سعودی دو زندانی دیگر را اعدام کرد.
ایندیپندنت همچنین با اشاره به دیدار « مایکل فالون با محمدبن سلمان بن عبدالعزیز معاون ولیعهد و وزیر دفاع عربستان و سایر اعضاء خاندان سلطنتی این کشور» افزود: وزارت دفاع انگلیس می گوید در جریان این دیدار ها بر لزوم همکاری های دوجانبه در خصوص مقابله با تهدیدهای جهانی و مبارزه با اندیشه سمی داعش و بی ثباتی منطقه ای تاکید شد؛ اما اشاره ای نشد که آیا فالون در خصوص روند افزایشی اعدام ها در عربستان سخنی به میان آورده است یا نه.
ایندیپندنت نوشت: گروه های طرفدار حقوق بشر انگلیس نسبت به صدور حکم اعدام برای «علی النمر»، «داوود المرهون» و «عبدالله الظاهر» که در زمان ارتکاب جرم نوجوان بوده اند ابراز نگرانی کرده اند. افراد یاد شده متهم به شرکت در تظاهرات اصلاح طلبانه علیه حکومت آل سعود هستند و امکان دارد که هر لحظه و بدون هشدار قبلی اعدام شوند.
این رسانه انگلیسی افزود: «هریت مک کولوچ» معاون رئیس بخش امور مجازات اعدام در موسسه مدافع حقوق بشر «رپریو» می گوید: در حالی که اعدام ها در عربستان سعودی روند افزایشی دارد، این مهم است که متحدان این کشور خواستار توقف این رویه شوند.
وی تصریح کرد: انگلیس و آمریکا باید سریعا خواستار تخفیف مجازات علی النمر ، داوود المرهون و عبدالله الظاهر شوند.
«هریت مک کولوچ» ادامه داد: با توجه به افزایش روند اعدام ها در عربستان، اطمینان های بی پایه و اساس کافی نیست.
در همین حال، ایندیپندنت به نقل از یک سخنگوی دولت انگلیس نوشت: انگلیس با مجازات اعدام تحت هرشرایطی مخالف است و ما دیدگاه مان را در این خصوص به عربستان منتقل کرده ایم.
این رسانه انگلیسی به نقل از وی افزود: ما این موارد را در عالی ترین سطح پیگری می کنیم و به این کار ادامه خواهیم داد. ما انتظار داریم که سه نفر یاد شده اعدام نشوند.

انتهای پیام/
کد: 94108
نظرات
ADS
ADS
پربازدید