راه صادرات همیشه هموار باشد | اتاق خبر
کد خبر: 32977
تاریخ انتشار: 21 آبان 1391 - 11:38

محسن جلال‌پور

 دولت اخیرا با اقداماتی تلاش کرده است تا ممنوعیت و محدودیت‌های جدیدی در بخش واردات و صادرات اعمال کند. آخرین خبری که در این رابطه عنوان شده ممنوعیت واردات ۷۷ قلم کالاست. اما در واکاوی این مسئله باید تاکید کرد که بسیاری از تصمیماتی که در این رابطه گرفته می‌شود مورد تایید نیست. به نظر می‌رسد که نباید هیچ محدودیت صادراتی در بخش صادرات صورت گیرد، چرا که در شرایط فعلی باید در جهت رونق صادرات قدم برداشت و همه تلاش‌هایی که صورت می‌گیرد در جهت توسعه و تقویت این بخش باشد. محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های صادراتی که اخیرا برای برخی کالا‌ها صورت گرفته مورد تایید نیست، چرا که باید راه صادرات همیشه هموار باشد. یکی از کارهایی که دولت می‌تواند انجام دهد این است که برای برخی کالاهایی که در شرایط فعلی ارز ۱۲۲۶ دریافت می‌کنند، سهمیه ایجاد کند تا با استفاده از ارز مبادله‌ای فعالیت‌های خود را انجام دهند.

واقعیت این است که دولت می‌تواند به جای اعمال محدودیت و ممنوعیت‌های وارداتی، با اعمال برخی عوارض و تعرفه‌های گمرکی از صادرات این محصولات جلوگیری کند. واقعیت این است که بسیاری از فعالان اقتصادی برای قرار گرفتن در شرایط فعلی و استفاده از بازارهای صادراتی، تلاش زیادی کرده‌اند. به همین دلیل است که محدودیت‌هایی که دولت برای صادرات این محصولات انجام می‌دهد به معنای از دست دادن بازارهایی است که بسیاری از تولیدکنندگان با زحمت آن را به دست آورده‌اند.

 البته در بخش واردات نیز وضعی مشابه صورت گرفته است، چرا که دولت واردات ۷۷ قلم کالا را ممنوع کرده اما هنوز فهرست جزئی و دقیقی از این ۷۷ قلم کالا اعلام نکرده است. در شرایط فعلی باید تمامی فعالیت‌ها را بر مدیریت واردات متمرکز کرد، چرا که تاکید ما بر این است که نباید ممنوعیت‌های وارداتی اعمال شود. طبیعی است که با اعمال ممنوعیت‌های وارداتی، تنها شاهد افزایش قاچاق خواهیم بود. به طور قطع تصمیم برای اعمال ممنوعیت در واردات و صادرات تبعاتی را به همراه خواهد داشت تا جایی که در بخش صادرات، بازارهایی که در طول سال‌ها و با تلاش بسیاری از تولیدکنندگان به دست آمده از دست می‌رود و در بخش واردات نیز، با قطع واردات برخی اقلام اساسی، شاهد افزایش میزان قاچاق خواهیم بود. به طور مثال وقتی واردات محصولاتی مانند کامپیو‌تر یا لپ‌‌تاپ را ممنوع می‌کنیم، نه تنها قاچاق این محصولات افزایش پیدا می‌کند بلکه فناوری‌های به روز نیز وارد کشور نمی‌شود.

عضو هیات رئیسه اتاق ایران

مطالب مرتبط
نظرات
ADS
ADS
پربازدید