باکو خواهان حل مسالمت آمیز مناقشه قره باغ است | اتاق خبر
کد خبر: 329866
تاریخ انتشار: 16 فروردین 1395 - 06:09
الهام علی اف:
الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان گفت: ما خواستار حل مسالمت آمیز مناقشه هستیم و حاضر نیستیم در فرایندی بی انتها و بی نتیجه حضور داشته باشیم .

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، به نقل از سایت رسمی ریاست جمهوری آذربایجان، الهام علی اف این سخنان را در اجلاس شورای امنیت ملی این کشور که در رابطه با حادثه روز گذشته در خط مقدم جبهه در منطقه مورد مناقشه قره باغ برگزار شده بود، عنوان کرد.
رییس جمهوری آذربایجان اشغال بخشی از سرزمین های یک کشور از سوی کشور همسایه در قرن بیست و یکم را غیر قابل قبول خواند و گفت: ما موضع اصولی در این زمینه اتخاذ کردیم و تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان هرگز نمی تواند موضوع مذاکره باشد .
الهام علی اف با تاکید بر این که مناقشه قره باغ باید در چارچوب تامین تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان حل و فصل شود، گفت: ارامنه ساکن قره باغ کوهستانی نیز در آینده می توانند مانند سایر شهروندان جمهوری آذربایجان به طور راحت زندگی خود را در کشورمان ادامه دهند .
وی حادثه روز گذشته در خط مقدم جبهه در منطقه مورد مناقشه قره باغ را
یک خرابکاری نظامی جدید بر شمرد و گفت: ارتش جمهوری آذربایجان توانست از این خرابکاری جلوگیری و موقعیت خود در خط مقدم جبهه تقویت کند .
رییس جمهوری آذربایجان ادامه بیش از 20 سال روند مذاکرات حل این مناقشه را خاطر نشان کرد و گفت: در صورت بروز مجدد این گونه تحرکات باز هم اقدام متقابل خواهیم کرد.
رییس جمهوری آذربایجان مدعی شکست سنگین نیروهای ارمنستان در روز گذشته شد و تصریح کرد: جمهوری آذربایجان جنگ را نمی خواهد و نیز خواهان ریخته شدن خون جوانان و جاری شدن اشک مادران آذری و ارمنی نیست ولی ما خواستار حقوق حقه خودمان هستیم .
در جریان درگیری های شدید روز گذشته در خط مقدم جبهه در منطقه مورد مناقشه قره باغ 12 تن از نظامیان جمهوری آذربایجان و 18 نظامی ارمنی جان خود را از دست دادند .
مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره باغ کوهستانی در سال 1988 میلادی آغاز و در سال 1992 به درگیری نظامی تبدیل شد.
در نتیجه این مناقشه منطقه قره باغ کوهستانی جمهوری آذربایجان و هفت شهرستان همجوار آن تحت اشغال نیروهای ارمنستان درآمد .
در ماه می سال 1994 میلادی میان طرفین مناقشه رژیم آتش بس برقرار شده ولی میانجیگری بین المللی گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا به ریاست مشترک روسیه، فرانسه و آمریکا برای حل مسالمت آمیز این مناقشه تا به حال نتیجه ای نداشته است .

انتهای پیام/
کد: 94108
نظرات
ADS
ADS
پربازدید