سفر رنتزی به ایران؛ عزم ایتالیا برای گسترش روابط | اتاق خبر
کد خبر: 330191
تاریخ انتشار: 17 فروردین 1395 - 01:32
'متئو رنتزی' نخست وزیر ایتالیا امروز د ربیانیه ای اعلام کرد که هفته آینده برای یک سفر رسمی دو روزه به دعوت حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران، روز سه شنبه عازم تهران خواهد شد.سفری که حاکی از عزم این کشور برای گسترش روابط با ایران است.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ايرنا، نخست وزيري ايتاليا با انتشار بيانيه اي كوتاه به تاريخ سفر رنتزي به تهران اشاره كرد و نوشت: متئو رنتزي روزهاي 12 و 13 آوريل ( 24 و 25 فروردين ماه) به ايران سفر مي كند.

در پي سفر دكتر روحاني به رم كه نخستين سفر اروپايي وي در دوران پسابرجام محسوب مي شد، رنتزي نيز از سفر قريب الوقوع خود به ايران خبر داد . نخست وزير ايتاليا در ماه هاي اخير نيز بدون اعلام تاريخ دقيق گفته بود كه در فروردين ماه عازم تهران مي شود.

در ماه ژانويه گذشته ايران و ايتاليا 7 توافق نهادي و 10 توافق تجاري به ارزش 17 ميليارد يورو به امضا رساندند.

رنتزي در ان فرصت در كنفرانس مطبوعاتي مشترك با دكتر حسن روحاني اظهار داشت كه اين آغاز راه است و بخش هاي زيادي از انرژي تا بهداشت وجود دارد كه مي توانيم و بايد در ان كار بيشتر انجام بدهيم. در ايران فرصت هاي زيادي براي شركت هاي كوچك و متوسط ايتاليايي وجود دارند.

نخست وزير ايتاليا در كنفرانس مطبوعاتي با دكتر روحاني در رم با تاكيد بر نقش و جايگاه برجسته ايران در معادلات منطقه اي تاكيد كرد كه 'ايران مي تواند در دستيابي به صلح و دموكراسي در منطقه نقش مهم و قابل توجهي داشته باشد. ضمن اينكه مبارزه با تروريسم بعنوان يك خطر فراگير نيازمند اتحاد و هماهنگي همگاني است و ايران نقش فعال و موثري در مبارزه با تروريسم و تروريست ها دارد'.

نخست وزير ايتاليا همچنين اراده جدي كشورش را براي توسعه روابط با ايران در تمامي زمينه ها مورد تاكيد قرار داد و گفت: ايتاليا مصمم است با بهره گيري از فرصت بوجود آمده ، گام هاي جديد و بلندي در تحكيم روابط دوستانه با ايران بردارد و در اين راستا احياي جاده ابريشم مي تواند سرآغازي در روابط جديد دو كشور باشد.

ايتاليا نخستين كشور اروپايي بود كه از اهميت انتخاب روحاني در انتخابات رياست جمهوري استقبال كرد و 'لاپو پيسلتي' معاون وزير خارجه وقت را به عنوان نماينده خود به تهران فرستاد. 'اما بونينو' وزير امور خارجه پيشين ايتاليا گفته بود : ما بخوبي مي دانيم كه در صورت كاهش تحريم ها، يك مسابقه براي ايجاد روابط با ايران ميان كشورهاي غربي به وجود خواهد آمد.

ايتاليا در پي توافق هسته اي ميان ايران و قدرت هاي جهاني در تكاپو براي تبديل شدن به نخستين شريك تجاري ايران در اروپا است و سفر وزراي خارجه، امور زيربنايي، توسعه اقتصادي و كشاورزي به ايران حاكي از تلاش رم براي جبران روابط با تهران است. تبادل هيات هاي دولتي و تجاري ميان دو كشور نيز در سال 1394 افزايش چشمگيري داشت . آغاز فرآيند برداشته شدن تحريم هاي بين المللي عليه ايران در نتيجه مذاكرات هسته اي و توافق نهايي،صاحبان صنايع در ايتاليا را اميدوار كرده است تا به جايگاه پيشين خود به عنوان نخستين شريك تجاري ايران در اروپا بازگشته و آلمان را پشت سر بگذارند. ايتاليا درصدد است تا به حجم مبادلات تجاري با ايران در سال 2010 بازگردد و خسارات و ضررهاي عظيم سال هاي اخير ناشي از تحريم ها را به سرعت جبران كند.

ايتاليا بيش از ساير كشورها به بررسي چگونگي از سرگيري فعاليت ها و همكاري ها با ايران در دوره بعد از تحريم ها مشغول است تا شايد آن بخش از سهم خود در بازار جمهوري اسلامي را كه توسط چين و هند اشغال شده، بازپس بگيرد.صنايع بزرگ ايتاليايي و شركت هايي كه در زمينه تاسيسات و امور زيربنايي فعاليت مي كنند در تهران به گفت و گو با طرف هاي ايراني مشغول هستند تا بتوانند به رغم مشكلات بانكي ، راهي براي حمايت از جايگاه خود در بازار اين كشور پيدا كنند.

انتهای پیام/
کد: 94108
نظرات
ADS
ADS
پربازدید