نشست میانجیگران گروه مینسک درباره مناقشه قره باغ در وین برگزار می شود | اتاق خبر
کد خبر: 330193
تاریخ انتشار: 17 فروردین 1395 - 01:41
فرانسه، رئیس میانجیگران گروه مینسک در باره مناقشه ناگورنو - قره باغ (قره باغ کوهستانی) روز دوشنبه اعلام کرد که این گروه فردا (سه شنبه) در وین دیدار و گفت و گو خواهند کرد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، خبرگزاری رویترز از پاریس نوشت: موضوع این نشست، بحث و بررسی از سرگرفته شدن خشونت ها در منطقه مورد مناقشه قره باغ میان نیروهای ارتش جمهوری آذربایجان و شبه نظامیان مورد حمایت ارمنستان خواهد بود.

وزارت امور خارجه فرانسه در بیانیه ای اعلام كرد كه ژان مارك ارو وزیر امور خارجه این كشور در تماس تلفنی با همتای ارمنی خود خواستار برقراری فوری آتش بس در این منطقه شده است.

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان روز دوشنبه از ادامه درگیری ها و به بار آمدن تلفات جانی در خط مقدم جبهه درگیری ها در منطقه مورد مناقشه قره باغ كوهستانی خبر داد. وزارت دفاع جمهوری خودخوانده قره باغ نیز اعلام كرد: آماده است با هدف بازگشت به مواضع پیشین با جمهوری آذربایجان مصالحه كند.

سازمان همكاری اسلامی (OIC) روز یكشنبه ضمن ابراز نگرانی از درگیری های جاری در منطقه مورد مناقشه قره باغ واقع در جمهوری آذربایجان، خواستار پایان فوری این درگیری ها شد.

الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان نیز با درخواست حل مسالمت آمیز این مناقشه، گفت: حاضر نیستیم در فرآیندی بی انتها و بی نتیجه حضور داشته باشیم .

مناقشه میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره باغ كوهستانی در سال 1988 میلادی آغاز و در سال 1992 به درگیری نظامی تبدیل شد. در نتیجه این مناقشه ٬ منطقه كوهستانی قره باغ و هفت شهرستان همجوار آن تحت سلطه نیروهای ارمنستان درآمد .

در ماه می سال 1994 میلادی میان طرفین مناقشه ٬ آتش بس برقرار شده ولی میانجیگری بین المللی گروه مینسك سازمان امنیت و همكاری اروپا به ریاست مشترك روسیه، فرانسه و آمریكا برای حل مسالمت آمیز این مناقشه تا به حال نتیجه ای نداشته است.

انتهای پیام/

کد: 94108

 

نظرات
ADS
ADS
پربازدید