آرایش سیاسی مجلس دهم را انتخابات هیأت رئیسه آن مشخص خواهد کرد | اتاق خبر
کد خبر: 330389
تاریخ انتشار: 17 فروردین 1395 - 13:29
نایب رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری، گفت: آرایش سیاسی مجلس دهم در جریان انتخابات هیأت رئیسه آن مشخص خواهد شد و از حالا نمی‌توان در این زمینه اظهار نظر قطعی کرد.

اتاق خبر: محسن کوهکن ، با اشاره به در پیش‌رو بودن مرحله دوم انتخابات مجلس دهم، اظهار کرد: مرحله دوم انتخابات بیشتر مربوط به حوزه‌های تک نماینده است که معمولاً در آنها انتخاب کاندیداها با انگیزه‌های صرفاً سیاسی انجام نمی‌گیرد و مسائل منطقه‌ای قوی و ویژگی‌های خاص هر حوزه انتخابیه نیز در انتخاب کاندیداها تأثیر قابل توجهی خواهد داشت.

وی با اشاره به تجربیات کسب شده از حضور مردم در انتخابات سال‌های گذشته، گفت: همانطور که سوابق و تجربیات گذشته نشان می‌دهد معمولاً در تهران و پنج کلان‌شهر دیگر کشور وقتی انتخابات به مرحله دوم رفته است، مردم حضور کمتری داشته‌اند؛ چرا که شهروندان یا احساس کرده‌اند وظیفه خود را با حضور در مرحله اول انتخابات انجام داده‌اند و یا اینکه به واسطه رأی نیاوردن کاندیدای مورد نظرشان در مرحله اول، انگیزه برای حضور مجدد در انتخابات را از دست داده‌اند. 

کوهکن ادامه داد: برخلاف حضور کمتر مردم در شهرهای بزرگ کشور در مرحله دوم انتخابات، معمولاً در شهرستان‌ها فضای انتخابات در این مرحله داغ‌تر می‌شود و اگر نگوییم میزان مشارکت حتی افزایش می‌یابد باید گفت شاهد کاهش چشمگیر حضور مردم در پای صندوق‌های رأی نیز نخواهیم بود.

نایب رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری با اشاره به این‌که «هنوز تحلیل کامل، جامع و دقیقی از آرایش سیاسی مجلس دهم در دست نیست» گفت: برخی‌ها با تحلیل‌های نادرست خود، نتایج به دست آمده در یک حوزه انتخابیه را به تمام کشور تعمیم می‌دهند و یا نمایندگان راه‌یافته از استان تهران را به گونه‌ای مورد توجه و تأکید قرار می‌دهند که گویی پیشاپیش بین نمایندگان ملت در مجلس تفاوت و درجه‌بندی وجود دارد.

کوهکن با تأکید بر این‌که «آرایش سیاسی مجلس دهم در جریان انتخاب هیأت رئیسه آن مشخص خواهد شد» اظهار کرد: پیش‌بینی من از ترکیب نهایی مجلس آینده این است که اکثریت فاصله اندکی با اقلیت خواهد داشت و آرایش سیاسی نهایی مجلس نیز در جریان انتخاب هیأت رئیسه آن مشخص خواهد شد.

منبع:ایسنا

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید