آذربایجان، ارمنستان را تهدید کرد | اتاق خبر
کد خبر: 330419
تاریخ انتشار: 17 فروردین 1395 - 15:16
ایسنا نوشت: وزارت دفاع جمهوری آذربایجان تهدید کرد، اگر نیروهای تحت حمایت ارمنستان همچنان به روی غیرنظامیان در نزدیکی مرز ناگورنو-قره‌باغ و آذربایجان آتش بگشایند، ارتش باکو برای حمله به مرکز این منطقه خودمختار آماده می‌شود.

اتاق خبر - به نقل از خبرگزاری رویترز، جمهوری آذربایجان مرکز قره‌باغ را «خان‏ کندی» می‌خواند اما ارامنه آن را «اِستِپاناکِرت» می‌نامند. نیروهای جمهوری‌ آذربایجان و ارمنستان وارد چهارمین روز درگیری در منطقه قره‌باغ شده‌اند.

نیروهای مستقر در قره‌باغ در واکنش به بیانیه وزارت دفاع جمهوری آذربایجان گفته‌اند که چنین اقدامی با پاسخی "دردناک" روبرو خواهد شد.

سرژ سرکیسیان، رئیس‌جمهوری ارمنستان گفته است که تجدید درگیری‌ها نه تنها می‌تواند بر امنیت و ثبات این منطقه بلکه کل اروپا تاثیر بگذارد. جان کری و سرگئی لاوروف، وزیران امور خارجه آمریکا و روسیه نیز با ابراز نگرانی از طرفین خواسته‌اند تا درگیری‌ها را متوقف کنند.

نیروهای ارمنی مستقر در قره‌باغ تاکید کرده‌اند که نیروهای جمهوری آذربایجان در چند روز گذشته مرتبا به روی غیر نظامیان آتش گشوده و جان چندین تن از جمله یک پسربچه 11 ساله را گرفتند. به گفته وزارت دفاع قره‌باغ، از میان 20 تلفات دو تن کودک و سه تن دیگر کهنسال بوده‌اند. در همین حال 72 تن دیگر زخمی و 26 تن در جریان درگیری‌ها مفقود شده‌اند.

در همین حال گزارش‌ها حاکیست که صد‌ها نفر در ارمنستان برای کمک به جدایی طلبان قره‌باغ داوطلب شده‌اند. ارمنستان هشدار داده است که دور تازه خشونت‌ها می‌تواند به جنگی تمام عیار تبدیل شود.

با وجود اعلام آتش بس از طرف جمهوری آذربایجان، درگیری‌ها ادامه دارد و هر یک از دو طرف دیگری را به گلوله باران بیشتر متهم کرده‌اند.

از این درگیری‌ به عنوان جدی ترین زد و خورد در دو دهه اخیر در این منطقه نام برده شده است.

درگیری‌ها در قره‌باغ روز شنبه گذشته ۲ آوریل (۱۴ فروردین) آغاز شد. گزارش‌ها حاکی است که تاکنون بیش از ۳۰ نفر کشته و بیش از ۲۰۰ نفر زخمی شده‌اند.

قره‌باغ علیا از طرف جامعه جهانی بخشی از خاک جمهوری آذربایجان شناخته می‌شود، اما تحت تسلط ارمنی‌های ساکن این منطقه است.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان به دنبال فروپاشی شوروی سابق بر سر منطقه قره‌باغ درگیر شدند که این درگیری‌ها ده‌ها هزار کشته بر جای گذاشت و تعداد زیادی از مردم را آواره کرد.

دو کشور در سال ۱۹۹۴ توافق‌نامه آتش‌بس امضا کردند، اما این توافق‌نامه هر از چند گاهی نقض می‌شود و به خصوص از سال پیش، آتس‌بس بسیار شکننده شده بود.

قره‌باغ علیا اعلام استقلال کرده، اما هیچ کشوری در دنیا استقلال آن را به رسمیت نشناخته است.

94110

نظرات
ADS
ADS
پربازدید