گزارش نهادهای اروپایی از گسترش بازار قاچاق موادمخدر در اروپا | اتاق خبر
کد خبر: 330841
تاریخ انتشار: 18 فروردین 1395 - 19:15
پلیس اروپا (یوروپل) و مرکز اروپایی نظارت بر مواد مخدر و اعتیاد (EMCDDA) برای اولین بار در گزارش جدید خود محاسبه‌ای از درآمد ناشی از بازار غیرقانونی مواد مخدر ارائه دادند.

اتاق خبر : ساکنان اتحادیه اروپا سالانه بیش از میلیاردها یورو خرج انواع مواد مخدر غیرقانونی می کنند و بازاری برای فعالیت سودجویانه گروه‌های تبهکار درست کرده اند.

مطابق نموداری که در گزارش آمده است، حشیش با 38 درصد محبوب ترین ماده مخدر در اروپاست. پس از آن به ترتیب هروئین 28 درصد، کوکائین 24 درصد، آمفتامین 8 درصد و اکستازی 3 درصد در بازار خرید و فروش مواد روانگردان غیرقانونی جای دارند.

به گزارش یورونیوز، راب وینرایت، رئیس یوروپل می گوید: مواردی داشتیم که گروه‌های تبهکار امروز به فردا یا هفته به هفته سیستم کارشان را تغییر می دادند، از جا به جا کردن حجم کم مواد مخدر گرفته تا تجارت قاچاق انسان و برعکس.

این گزارش همچنین بر افزایش خرید و فروش مواد اعتیادآور از طریق اینترنت تأکید می کند. به گفته مدیر مرکز اروپایی نظارت بر مواد مخدر، بازار قاچاق مواد مخدر غیرمتداول رو به گسترش است.

وی می گوید: سال پیش، ما صد ماده روانگردان جدید کشف کردیم یعنی تقریباً هر دو هفته یک ماده مخدر جدید که اگر با شش، هشت یا 10 سال گذشته مقایسه کنید در آن دوره حتی یک ماده مخدر جدید هم در هفته بیرون نمی آمد.

گسترش حیطه عمل قاچاقچیان همراه با افزایش تنوع مواد مخدر و ارزانتر و قابل دسترس بودن آنها، میزان مصرف کنندگان مواد مخدر را بالا برده است.

ایسنا

94110

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید