مناقشه قره باغ اروپایی ها را شوكه كرد | اتاق خبر
کد خبر: 331031
تاریخ انتشار: 19 فروردین 1395 - 02:53
تارنمای فرانسوی:
پایگاه اینترنتی روزنامه «لزاكو» روز چهارشنبه در گزارشی در خصوص مناقشه قره باغ، با اشاره به خشونت ها و درگیری های جاری در خاورمیانه، اعلام كرد كه مناقشه قره باغ اروپایی ها را شوكه كرد.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، در حالی كه توجه سیاسی و امنیتی اروپا به تهدیدات خارجی معطوف است، آغاز درگیری ها بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان اختلافات داخلی دیرینه و حل نشده در این قاره را برجسته كرده است.

نبردهای سنگین میان نیروهای نظامی جمهوری آذربایجان و ارمنستان، اختلافات و بی ثباتی داخلی مزمن حل نشده ای را برجسته می كند كه هنوز مناطق راهبردی اروپا را تحت تاثیر قرار می دهد، در حالی كه توجه سیاسی و امنیتی اروپا به تهدیدات خارجی معطوف شده است.

در شرایطی كه سران اتحادیه اروپا بر جنگ داخلی سوریه، بحران آوارگان و تهدید تروریسم افراط گرایانه متمركز شده اند، وقوع ناگهانی خشونت ها در منطقه قره باغ شوك بدی به آنها وارد كرد.

درخواست سریع فدریكا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا كه از دو طرف درگیر خواست به آتش بس 1994 پایبند باشند، نشان دهنده به صدا درآمدن زنگ خطر بزرگ بین المللی است.

بان كی مون دبیر كل سازمان ملل و نیز جان كری وزیر امور خارجه آمریكا نیز به این موضوع واكنش نشان داده اند.

آنها از ارمنستان و جمهوری آذربایجان خواسته اند تا به توافقنامه مینسك كه سازمان امنیت و همكاری اروپا بر روند اجرای آن نظارت دارند، پایبند باشند.

هرچند منطقه قره باغ، منطقه بزرگی نیست اما مدت های طولانی است كه مركز اصلی رقابت قدرت های بزرگ و تنش های قومی و مذهبی بوده است.

مناقشه قره باغ كوهستانی در سال 1988 میلادی با ادعای ارضی ارمنستان و جمهوری آذربایجان ایجاد شد.

در ماه می سال 1994 میلادی میان طرفین مناقشه رژیم آتش بس برقرار شد، ولی میانجیگری بین المللی گروه مینسك سازمان امنیت و همكاری اروپا به ریاست مشترك روسیه، فرانسه و آمریكا برای حل مسالمت آمیز این مناقشه تا به حال نتیجه ای نداشته است.

انتهای پیام/
کد: 94108
نظرات
ADS
ADS
پربازدید