Performancing Metrics

استراحت مطلق فروشندگان خودرو | اتاق خبر
کد خبر: 331244
تاریخ انتشار: 20 فروردین 1395 - 00:29
مایشگاه‌داران و فعالان بازار خودرو انتظار داشتند حداقل مصرف‌کنندگان برای خرید وسیله نقلیه با احتساب عیدی‌های پایان سالی، چشم بازار را در آورند اما رویاهای شیرین نقش بر آب شد و تنها تا حدودی بازار لوازم یدکی تکانی خورد که به گفته فعالان این بازار امری طبی

به گزارش اتاق خبر به نقل از صمت ، بعد از تب و تاب روزهای پایانی سال و ورود به سال نو همراه با تعطیلاتی که خستگی یک سال کار را با یک تا ۲ هفته تعطیلات به در کرد؛ نمایشگاه‌داران و فعالان بازار خودرو انتظار داشتند حداقل مصرف‌کنندگان برای خرید وسیله نقلیه با احتساب عیدی‌های پایان سالی، چشم بازار را در آورند اما رویاهای شیرین نقش بر آب شد و تنها تا حدودی بازار لوازم یدکی تکانی خورد که به گفته فعالان این بازار امری طبیعی بوده است. ‌ بر اساس سنت همیشگی پایان هفته‌ها، به سراغ نمایشگاه‌داران و فعالان بازار خودرو رفتیم تا حرف دل‌شان را بشنویم.
فروردین و رکود همیشگی بازار
درباره حال و روز این روزهای بازار خودرو کاظم محمدی‌نیکخواه فعال بازار خودرو به صمت گفت: چند روزی بیشتر نیست که از تعطیلات نوروزی گذشته و این چند روز کاری، تاثیری در بازار تقاضا ایجاد نکرده که البته امری طبیعی است و در ابتدای هر سال اتفاق می‌افتد. وی ادامه داد: معمولا تا پایان فروردین هرسال رکود بر اقتصاد حاکم است و هیچ فعالیت جدی انجام نمی‌شود که باید منتظر بود در اردیبهشت بازار به روال عادی خود بازگردد.
فروش اقساطی
البته نظر شهرام جعفری، از دیگر نمایشگاه‌داران پایتخت نیز همین بود. او در گفت‌وگو با صمت از راکدی بازار سخن گفت و عنوان کرد: با وجود افت قیمت خودروهای داخلی بازار تقاضا خاموش است. برای نمونه قیمت پرشیا به طور تقریبی پیش از روزهای پایانی سال ۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بود و با افت بیش از یک میلیون تومانی به ۳۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید اما همچنان خریداری وجود ندارد. وی پیش‌بینی کرد که خودداری از خرید خودرو همچنان ادامه داشته باشد زیرا ایران‌خودرو قرار است در حرکتی جدید، خودروهای خود را به صورت اقساطی به فروش برساند. بنابراین مردم ترجیح می‌دهند خودروهای‌شان را بفروشند و خود را با بازار جدید وفق دهند. جعفری تصریح کرد: در صورت تحقق این روند، نبض بازار دست فعالان این حوزه خواهد آمد و می‌توانند درباره آن با قطعیت بیشتری صحبت کنند. وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود ایران‌خودرو با پایه ۳۵ تا ۳۶ میلیون تومان فروش خودروها را آغاز کند که در نهایت دوباره قیمت‌ها کاهش خواهد یافت. این فعال بازار با ناراحتی از روند فعلی بازار خودرو عنوان کرد: پیش‌تر نیز این موضوع مطرح شده بود که چند سالی است، خرید و فروش‌ها با چک انجام می‌شود و دیگر خریداری با پول نقد خرید نمی‌کند. اما با این حال و با وجود امید بستن به بازار روزهای پایانی سال، خودروها همچنان در نمایشگاه‌ها در حال خاک خوردن هستند.
۱۰ تا ۱۵ درصد گرانی طبیعی است
محمدی‌نیکخواه در ادامه درباره روند فعلی قیمت خودروها نیز گفت: از آنجا که در حال حاضر میزان مالیات ارزش افزوده هیچ تغییری نداشته و تنها بیمه شخص ثالث، افزایش یافته که به طور تقریبی ۱۴۰هزار تومان مابه‌التفاوت نرخ دیه‌ها است که باعث افزایش قیمت خودروها به همین میزان شده است. وی ادامه داد: اما احتمال گران شدن خودروها به دلیل بالا رفتن دستمزدها و انرژی وجود دارد بنابراین گران شدن ۱۰ تا ۱۵ درصدی خودروهای تولید داخل، طبیعی است.

رکود بازار خودروهای چینی
این فعال بازار خودرو همچنین درباره روند فعلی بازار خودروهای وارداتی نیز گفت: قیمت‌ها همان قیمت روزهای پایانی سال ۹۴ است اما با این حال باز هم متقاضی برای این نوع خودروها وجود ندارد به طوری که می‌توان گفت عرضه زیاد است اما تقاضایی نیست. البته رکود بازار خودروهای خارجی منفعتی برای سلامت اجتماعی کشور نیز داشته است زیرا به گفته محمدی‌نیکخواه، بازار خودروهای چینی کاملا کساد شده است. زیرا مردم امیدوارند با تحولاتی که در ماه‌های آخر سال ۹۴ رخ داد خودروهای ژاپنی یا کره‌ای وارد بازار شوند، بنابراین اقبال به خودروی چینی بسیار کم شده است.
تبدیل نمایشگاه‌ها به ساندویچی
در همین حال شهرام جعفری از افت قیمت اپتیما خبر داد و عنوان کرد: برای فروش، حتی قیمت ۱۶۸ میلیون تومان آن را به ۱۶۲ میلیون تومان رساندیم اما همچنان این خودرو روی دست‌مان باقی مانده است. وی به بلاتکلیفی بازار و کمبود نقدینگی مردم اشاره کرد و گفت: اگر وضعیت فعلی ادامه یابد بعضی از فعالان این حوزه در نظر دارند نسبت به تعطیلی نمایشگاه خود اقدام کنند زیرا با این وضعیت نمی‌توان جوابگوی سازمان دارایی و شهرداری‌ها باشیم و باید ساندویچ‌فروشی باز کنیم.
ردپای شهرداری در رکود بازار
این نمایشگاه‌دار در ادامه سخنان خود به‌دست داشتن شهرداری در وضعیت به وجود آمده اشاره کرد و توضیح داد: شهرداری به راحتی تمام بازار خودروهای دست دوم داخلی را در دست دارد و به طور قطع خودروهای وارداتی نیز در آن معامله می‌شود. در واقع نمایشگاه‌هایی که شهرداری در قسمت‌های مختلف تهران (عبدل آباد، تهران‌پارس، اتوبان تهران-کرج) برپا کرده کار را از دست نمایشگاه‌داران در آورده است و متقاضیان ترجیح می‌دهند از این میدان‌ها خرید کنند تا به نمایشگاه‌های خودرو در سطح شهر بروند. شهرام جعفری ادامه داد: حتی دلال‌ها نیز متوجه شده‌اند که سود در چه بخشی است. آنها خودرو را همانجا خریداری و همانجا برای فروش معامله می‌کنند. در واقع شهرداری ضربه زیادی به نمایشگاه‌داران زده است.
نوسان قیمت خودروها
در ادامه به بررسی تغییرات قیمت خودروها در هفته سوم فروردین ۹۵ پرداخته‌ایم. پژو ۲۰۶ تیپ۲ در ابتدای هفته با افت ۳۰۰ هزار تومانی در قیمت بازار به ۳۲ میلیون ۶۰۰ هزار تومان رسید. اما قیمت کارخانه‌ای آن با کمی افزایش از ۳۲ میلیون و ۵۱۷هزار تومان به ۳۲ میلیون ۶۶۶ هزار تومان رسید (علت افزایش قیمت کارخانه‌ای خودروها نیز در گزارش آمده است). برلیانس ۳۲۰ H اتوماتیک با افزایش ۲۰۰ هزار تومانی در قیمت بازار آن به ۵۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید اما این افزایش در میانه هفته به قیمت کارخانه‌ای آن رسید و از ۵۰ میلیون و ۸۴۰ هزار تومان به ۵۰ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان رسید. رانا ال ایکس در ابتدای هفته با کاهش یک میلیون تومانی در قیمت بازار آن به ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید و قیمت نمایندگی‌اش با افزایش ناچیزی از ۳۳ میلیون و ۲۳۳ هزار تومان به ۳۳ میلیون و ۳۸۲ هزار تومان رسید. پژو ۴۰۵ جی ال ایکس نیز از آن دست خودروهایی بود که با افزایش در قیمت بازار و نمایندگی آن مواجه شد و به ترتیب از ۲۹ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به ۲۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسید و نیز قیمت نمایندگی آن از ۲۸ میلیون و ۸۸۲ هزار تومان به ۲۹ میلیون و ۳۱ هزار تومان رسید. پژو پارس سال در هفته سوم فروردین با افت ۲۰۰ هزار تومانی در قیمت بازار خود به ۳۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان کاهش یافت اما این افت دوامی نداشت و دوباره با قیمت ۳۶ میلیون تومان معامله شد. همچنین قیمت نمایندگی آن از ۳۵ میلیون و ۳۲۸ هزار تومان به ۳۵ میلیون و ۴۷۷ هزار تومان رسید. سمند ال‌ایکس کد ۵۷۵۰۷ با افزایش ناچیز ۱۰۰ هزار تومانی به ۳۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان رسید و همین نوع خودرو کد ۲۹۳۳۹ از ۳۰ میلیون و ۴۰۰هزار تومان به ۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید. سورن‌ای ال ایکس نیز قیمت کارخانه‌اش تغییر کرد و از ۳۶ میلیون و ۱۲۳ هزار تومان به ۳۶ میلیون و ۲۷۳ هزار تومان رسید. دناای اف ۷ در هفته جاری در ۲ نوبت با کاهش قیمت بازار، ۵۰۰ هزار تومان و ۲۰۰ هزار تومان به ترتیب ۴۳ میلیون تومان و نهایت به ۴۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید اما قیمت نمایندگی آن افزایش یافت و از ۴۲ میلیون و ۳۹۳ هزار تومان به ۴۲ میلیون و ۵۴۲ هزار تومان رسید. رنو تندر اتوماتیک‌ای ۲ دو ایربگ نیز با کاهش ۴۰۰ هزار تومانی در قیمت بازار آن ۴۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله شد اما این قیمت پایدار نماند و به قیمت قبل خود ۵۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برگشت. همچنین قیمت نمایندگی آن از ۴۷ میلیون و ۱۹۶ هزار تومان به ۴۷ میلیون و ۳۴۵ هزار تومان رسید. سایپا پرایدای ایکس۱۱۱ نیز از دیگر خودروهای تولید داخل بود که با افزایش در ۲ قیمت بازار و نمایندگی آن به ترتیب به ۲۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و ۲۱ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان رسید. تیباای ایکس یورو۴ نیز با افزایش ۳۰۰ هزار تومانی ۲۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان معامله شد.

قیمت وارداتی‌ها در سراشیبی تند
در این هفته خودروهای وارداتی به طور ناگهانی همه با افت قیمت در بازار مواجه شدند و تنها پیکانتو ۲۰۱۶ افزایش یک میلیون تومانی داشت. اپتیما جی اف فول ۲۰۱۶ اتاق جدید با کاهش یک و ۲ میلیون تومانی در ۲ مرحله جداگانه در هفته جاری به ترتیب به ۱۸۲ و ۱۸۰ میلیون تومان رسید. کیا سورنتو اتاق ۲۰۴ فول ۲۰۱۶+ اتوپارک نیز با ۲ میلیون تومان کاهش، ۲۲۵ میلیون تومان قیمت‌گذاری شد. کیا اسپرتیج فول ۲۰۱۶ نیز در ۲ مرحله افت قیمتی ۳ و یک میلیون تومان به ترتیب به ۱۶۰ و ۱۵۹ میلیون تومان رسید. سراتو کوپه ۲ در ۲۰۱۶، النترا فول با کیت جدید و اکسنت فول نیز با کاهش یک میلیون تومانی، به ترتیب ۱۲۷، ۱۲۴ و ۱۰۱میلیون تومان معامله شدند اما اکسنت فول ۲۰۱۶ در اواسط هفته دوباره با افت قیمت مواجه شد و در نهایت ۹۹میلیون تومان قیمت‌گذاری شد. همچنین ریو صندوقدار ۲۰۱۶ با افت ۲ میلیون تومانی به ۱۲۰ میلیون تومان رسید اما پیکانتو ۲۰۱۶ با افزایش یک میلیون تومانی به ۷۰ میلیون تومان در بازار خودرو رسید. اما این کاهش چند هزار تومانی در قیمت تولیدات داخل و میلیونی در تولیدات خارجی با بازار یخ‌زده خریدار مواجه بود و همچنان عقربه تقاضا در خط مرزی صفر قرار دارد.

94105

منبع: صمت

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید