Performancing Metrics

مرگ دردناک گوزن باردار | اتاق خبر
کد خبر: 331607
تاریخ انتشار: 21 فروردین 1395 - 17:26
پس از مرگ یک رأس گوزن زرد طی سال گذشته در باغ‌وحش خرم‌آباد و اخبار حاشیه‌ساز از تغذیه عجیب گونه‌های جانوری امسال نیز مرگ دردناک گوزن باردار این باغ‌وحش را به سر خط خبرها برده است.

اتاق خبر: بازگشت گوزن‌های زرد به لرستان برای تکثیر و رهاسازی در اکوسیستم‌های طبیعی پس از سال‌ها از انقراض این‌گونه در استان قرار بود نویدبخش روزهای خوبی برای طبیعت لرستان باشد، موضوعی که نه‌تنها تحقق نیافت بلکه مرگ این گوزن‌های زرد داغ دل محیط‌زیست این استان را هرروز تازه‌تر کرد.

گوزن زرد ایرانی با نام علمی « Persian Fallow Deer» یکی از گونه های منحصر به فرد خانواده گوزن هاست و جثه اش از مرال کوچک تر است. گوزن های زرد نر شاخ های بلند و نسبتا پهنی دارند و رشد شاخ ها از یک سالگی به بعد شروع می شود.

در این گونه زیبا در فصل تابستان رنگ پشت و پهلوها زرد متمایل به قرمز و زیر بدن، کفلها و دم سفید است. در قسمت پشت و پهلوها خالهای سفید مشخصی دارد و وزن این گونه بین ۵۰ تا ۱۳۰ کیلوگرم است.

زیستگاه کنونی این گونه منحصر به فرد جنگلهای متراکم زاگرس و بیشه زارهای خوزستان است در حالیکه به گفته کارشناسان گوزن زرد ایرانی در حدود ۱۵۰ سال پیش در جنگلهای انبوه و متراکم لرستان می زیسته و به مرور زمان نسل این گونه در این منطقه از میان رفته است.

در این راستا سال ۸۹ پس از سالها با ورود سه راس گوزن زرد به لرستان، امید به احیای این گونه در طبیعت لرستان رنگ گرفت، این موضوع از سوی مسئولان وقت با عنوان ایجاد سایت گوزن زرد در منطقه «کلدر» رسانه ای شد، پروژه ای که مصوبه دور سوم سفر هیئت دولت دهم را نیز داشت.

اما از آن سالها نزدیک به ۶ سال می گذرد و در این مدت دو راس از این گوزن های زرد جان خود را در باغ وحش خرم آباد از دست داده‌اند که اولین گوزن سال گذشته بر اثر مارگزیدگی و دومین راس روز هجدهم فروردین ماه به همراه فرزندش تلف شد.

مرگ دردناک گوزن زرد ایرانی به همراه فرزندش

مهرداد فتحی بیرانوند در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: متاسفانه روز ۱۸ ام فروردین ماه امسال یک راس گوزن زرد ایرانی در باغ وحش «کاسیت» خرم آباد تلف شد.

وی با بیان اینکه این گوزن باردار بوده و ماههای پایانی بارداری خود را طی می کرده است عنوان کرد: در این راستا بعد از این اتفاق ما شرح مکتوب علت تلف شدن این گونه منحصر به فرد را از دامپزشکی لرستان خواستیم.

مدیر کل محیط زیست لرستان با بیان اینکه باغ وحش کاسیت خرم آباد زیر نظر دامپزشکی لرستان فعالیت دارد عنوان کرد: بعد از اینکه ما از این اداره کل توضیح خواستیم آنها علت تلف شدن این گوزن زرد ایرانی را ازدحام بازدید کنندگان و وارد شدن استرس به این گونه اعلام کرند.

فتحی بیرانوند بیان داشت: بر اساس اعلام دامپزشکی لرستان این گوزن زرد ایرانی به دلیل استرس خود را به فنس های که در داخل آنها نگهداری می شده کوبیده و این امر موجب شکستگی گردن و تلف شدن آن شده است.

وی بیان داشت: دامپزشکی لرستان عکس ها و فیلم های این گوزن زد ایرانی در هنگام ماساژ قلبی و همچنین تنفس مصنوعی برای جلوگیری از مرگ آن داده شده برای ما ارسال کرده است.

مدیر کل محیط زیست لرستان با بیان اینکه این گوزن زرد ایرانی روزهای پایانی بارداری خود را طی می کرده و یک ماه دیگر فارغ می شده است عنوان کرد: متاسفانه با این اتفاق ما دو راس گوزن زرد را در استان از دست دادیم.

گوزن باغ وحش خرم آباد به دلیل استرس تلف شد!

الهام برنا معاون نظارت و پایش محیط زیست لرستان نیز در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر با تایید تلف شدن این گوزن زرد ایرانی در باغ وحش خرم آباد اظهار داشت: بر اساس اعلام دامپزشکی لرستان ما طی روزهای گذشته شاهد تلف شدن یک راس گوزن زرد ایرانی که باردار نیز بوده است بودیم.

وی با بیان اینکه علت تلف شدن این گونه از سوی دامپزشکی لرستان استرس اعلام شده است تصریح کرد: با توجه به اینکه مسئول باغ وحش خرم آباد دامپزشکی بوده برای ما نیز نظر این اداره کل در رابطه با علت فوت این گوزن ملاک است.

معاون نظارت و پایش محیط زیست لرستان با بیان اینکه ما احتمال دادیم که تلف شدن این گونه گوزن زرد ایرانی بر اثر علت دیگری باشد گفت: با این وجود بر اساس اعلام نظر دامپزشکی لرستان و همچنین عکس ها و فیلم هایی که آنها در اختیار ما قرار دادند علت تلف شدن این گونه استرس اعلام شده است.

سریال تکراری مرگ گوزن زرد ایرانی در باغ وحش خرم آباد

برنا با بیان اینکه با توجه به اینکه این گوزن باردار بوده ما به دامپزشکی لرستان به دلیل اینکه شرایط مناسبی برای نگهداری از آن ایجاد نکرده اخطاریه داده ایم گفت: این گوزن در روزهای آخر بارداری خود به سر می برده و نباید در شرایطی نگهداری می شد که به آن استرس وارد شود.

وی با بیان اینکه متاسفانه دامپزشکی در این رابطه کوتاهی کرده و آن را در معرض دید بازدید کنندگان قرار داده است گفت: فضای باغ وحش کاسیت خرم آباد برای نگهداری گونه ها در آن مناسب نیست.

معاون نظارت و پایش محیط زیست لرستان با بیان اینکه با وجود فضای نامناسب برای نگهداری گونه ها در باغ وحش خرم آباد شش ماه پیش دامپزشکی لرستان از ما درخواست داشتند که چند راس گوزن زرد دیگر به این باغ وحش اضافه کنند که ما به آنها این مجوز را ندادیم.

برنا بیان داشت: متاسفانه در سال گذشته نیز ما شاهد تلف شدن یک گوزن زرد ایرانی دیگر در باغ وحش خرم آباد به دلیل مار گزیدگی بودیم.

فضای باغ وحش خرم آباد با استانداردها فاصله دارد

وی با بیان اینکه فضای باغ وحش خرم آباد با استانداردها فاصله دارد گفت: سال گذشته وضعیت این باغ وحش از نظر تغذیه و بهداشتی به هیچ عنوان مناسب نبود که ما به دامپزشکی لرستان اخطار و تذکرات فراوانی را در این رابطه دادیم.

معاون نظارت و پایش محیط زیست لرستان با بیان اینکه در پی این تذکرات محیط زیست، امسال شاهد بهبود شرایط بهداشتی و همچنین تغذیه گونه ها در این باغ وحش هستیم تصریح کرد: با این وجود هنوز این باغ وحش به لحاظ فضا دارای مشکلات فراوانی است که باید رفع شوند.

منبع:مهر

 

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید