سخنان وزیر دفاع درباره اظهارات دولتمردان آمریکایی | اتاق خبر
کد خبر: 331618
تاریخ انتشار: 21 فروردین 1395 - 18:19
وزیر دفاع گفت: اگر کری قدری تأمل کند دچار فراموشی و تحلیل غلط نخواهد شد.

اتاق خبر:سردار حسین دهقان وزیر دفاع در حاشیه هفدهمین مراسم سالگرد بزرگداشت سپهبد شهید علی صیاد شیرازی در جمع خبرنگاران با اشاره به محدود کردن توان موشکی ایران از سوی دولتمردان آمریکایی بیان کرد: شما چه زمانی را سراغ دارید که آن‌ها چنین رفتاری را نداشته باشند که حالا بگوییم در رفتارشان تغییری ایجاد شده است.

 وی ادامه داد: آنچه جان کری وزیر خارجه آمریکا عنوان کرده است از چند جنبه قابل بررسی است، نخست اینکه آنچه عنوان کرده ناشی از استیصال آمریکایی‌ها و ناتوانی آن‌ها در حفاظت و حمایت از متحدان منطقه‌ای بوده است، دیگر اینکه آمریکایی‌ها تلاش کرده‌اند که ایران هراسی را تقویت کنند تا کشورهای منطقه به آن‌ها وابسته شوند تا فروش تسلیحات آمریکا بیشتر شود.همچنین آن‌ها این گونه القاء کرده‌اند که لازمه بقای آن‌ها در حوزه سیاسی همراهی‌شان با آمریکا است.

 وی خاطرنشان کرد:اگر دولتمردان آمریکایی مدعی هستند به دنبال برقراری ثبات و امنیت هستند باید به سه سوال ما جواب بدهند، نخست اینکه دلیل حضور آن‌ها در مناطق مختلف چیست؟ برای دفاع از منافع خودشان یا منافع ملت‌ها؟ اگر انصاف داشته باشند بی‌شک جوابشان منفی است و منافع خودشان را بیان خواهند کرد. دوم آیا آن‌ها به خاطر منافع کشورهای مختلف است که در امر داخلی کشورها دخالت می‌کنند و تلاش می‌کنند نظام‌های سیاسی همراه خودشان را حفظ کنند که حتی بدیهی‌ترین بدیهیات حقوق بشر را زیر پا می‌گذارند و هیچ واکنشی نشان نمی‌دهند؟ این در حالی است که اگر یک کشور با آن‌ها همراه نباشد فریاد دفاع از حقوق بشر آن‌ها بلند نمی‌شود.

 وزیر دفاع در رابطه با سومین پرسشی که کری و دولتمردان آمریکایی باید پاسخگوی آن باشند، گفت: چه انتفاعی از راه‌اندازی گروه‌های تکفیری مانند داعش و طالبان می‌برند؟ این گروه‌ها همواره از عوامل ایجاد ناامنی، از بین بردن ثبات و تروریست جهانی بوده‌اند. آمریکایی‌ها اگر به دنبال امنیت و آسایش در منطقه‌ای هستند یک راه حل بیشتر ندارد، اینکه آنجا را تخلیه کنند، مدافع جریان‌های تکفیری نباشند و از آن‌ها حمایت نکنند. اگر کری قدری تأمل ‌کند اینقدر یاوه نخواهد گفت و کمتر دچار فراموشی و تحلیل غلط خواهد شد.

 دهقان همچنین در مورد شهید صیاد شیرازی یادآورشد: شهید صیاد شیرازی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در حین انقلاب و پس از آن همواره به عنوان یک سرباز در خدمت نظام و انقلاب بود و از یک هوشمندی خاصی برخوردار بود.ایشان توانستند در ترویج و توسعه انقلاب اسلامی و افکار امام خمینی (ره) در ارکان ارتش نقش ویژه‌ای ایفا کنند.

 وی ادامه داد: شهید صیاد به دنبال مقام نبود و همواره به این می‌اندیشید که کجا را می‌تواند متحول کند. بنابراین او همواره یک سرباز در خدمت انقلاب بود که تلاش می‌کرد یک ارتش انقلابی را در تراز جمهوری اسلامی ایران شکل بدهد.

کلید واژه ها :
نظرات
ADS
ADS
پربازدید