مسكو از فروش سلاح به ارمنستان و جمهوری آذربایجان صرفنظر نمی كند | اتاق خبر
کد خبر: 331666
تاریخ انتشار: 21 فروردین 1395 - 22:07
مدودیف:
«دیمیتری مدودیف» نخست وزیر روسیه اعلام كرد: مسكو از فروش سلاح به ارمنستان و جمهوری آذربایجان صرفنظر نمی كند .

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، مدودیف كه در روزهای اخیر با رئیسان جمهوری ارمنستان و جمهوری آذربایجان دیدار و با آنها در باره مناقشه قره باغ گفت و گو كرد، گفت: طرفدار تئوری های زد و بندهای مخفیانه بی اساس نیستم اما این به آن معنی نیست كه مناقشه مسلحانه در قره باغ بی دلیل به وقوع پیوست.

وی ادامه داد: بدون شك، محیط پیرامونی بر اوضاع این منطقه و روحیه افراد و دیدگاه های افراد تصمیم گیرنده تاثیر می گذارد. نیروهایی وجود دارند كه به دقت پیامدهای این مناقشه و تاثیر آن را بر اوضاع خاورمیانه و روسیه و بالعكس مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار می دهند.

نخست وزیر روسیه افزود: عامل تركیه بر مناقشه قره باغ تاثیر داشت. این عامل وجود دارد زیرا سران تركیه مواضع خود را در باره این مناقشه اعلام كردند.

وی ادامه داد: رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری تركیه بجای این كه از طرف های مناقشه، دعوت به آرامش در قره باغ كند ارزیابی خود را از مناقشه بیان كرد. برای چه منظوری این اقدام انجام گرفت؟ بدیهی است برای این بود كه به مناقشه دامن زده شود. این اقدام آنكارا نگران كننده است.

مدودیف با اشاره به روابط خوب و تاریخی روسیه با ارمنستان و جمهوری آذربایجان گفت: روسیه همچنین متحد ارمنستان در سازمان پیمان امنیت جمعی است.

وی ادامه داد: روابط دو كشور بر اساس موافقتنامه ها ازجمله در عرصه فنی -نظامی تنظیم می شود. برای لحظه ای تصور كنید اگر روسیه ازچنین نقشی (فروش تسلیحات) صرفنظر كند جای خالی را كشورهای دیگر پر می كنند و این مساله موجب كاهش تاثیر مناقشه نخواهد شد.

نخست وزیر روسیه افزود: چنین اقدامی موجب برهم خوردن موازنه قوا در منطقه خواهد شد. از تقاضاهای شركای خود، ارمنستان و جمهوری آذربایجان مطلع هستیم. معتقدم كه ورود صادركنندگان سلاح فرامنطقه ای به بازار این منطقه موجب بهبودی اوضاع نخواهد شد و وضعیت دشوارتر خواهد شد.

درگیری های مسلحانه در منطقه قره باغ یك هفته پیش در چنین روزی آغاز شد و دو طرف یكدیگر را به شروع درگیری و نقض آتش بس متهم كردند.

در این درگیری ها ده ها نفر از نیروهای دو طرف و نیز ساكنان محلی جان خود را از دست داده و صدها نفر دیگر مجروح شده اند.

طرف های درگیر در قره باغ روز سه شنبه با میانجیگری مسكو پس از چهار روز حمله با خمپاره و توپخانه كه بیش از 70 قربانی گرفت، درباره برقراری آتش بس به منظور جمع آوری اجساد قربانیان توافق كردند.

درگیری های هفته جاری، شدیدترین نبردها بر سر این منطقه از هنگام برقراری آتش بس در سال 1994 بود كه به رغم توقف جنگ، این منازعه را به طور كامل حل و فصل نكرد.

جمهوری آذربایجان و شبه نظامیان مورد حمایت ارمنستان در قره باغ روز جمعه اعلام كردند كه دو طرف در مورد برقراری آتش بس موقت و عدم بكارگیری خشونت برای یافتن اجساد نظامیان كشته شده در درگیری های اخیر بر سر منطقه قره باغ كوهستانی، به توافق موقت رسیده اند.

وزارتخانه های دفاع جمهوری آذربایجان و قره باغ كوهستانی روز جمعه اعلام كردند كه درباره تضمین عدم خشونت به مدت یك دوره پنج ساعته برای دادن امكان به نیروهای طرف های درگیر برای جستجوی اجساد قربانیان درگیری های اخیر به توافق رسیده اند.

دو طرف افزودند: سازمان امنیت و همكاری اروپا و كمیته بین المللی صلیب سرخ در هماهنگ سازی برای دستیابی به این توافق، مشاركت داشته اند.

قره باغ كوهستانی، منطقه ای در داخل خاك جمهوری آذربایجان است كه بیشتر جمعیت آن را ارمنی تبارهای مخالف حكومت باكو بر این سرزمین تشكیل می دهند كه در اوایل دهه 1990 حاكمیت این منطقه را در اختیار گرفتند.

انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید