هزاران تظاهركننده در لندن خواستار استعفاي كامرون شدند | اتاق خبر
کد خبر: 331746
تاریخ انتشار: 22 فروردین 1395 - 05:48
هزاران تظاهركننده روز شنبه در جريان تظاهراتي در قلب لندن خواستار استعفاي ديويد كامرون نخست‌وزير انگليس به دنبال افشاي مسايل مالي وي و خانواده‌اش شدند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ايرنا، تظاهركنندگان ضمن تجمع در برابر ساختمان نخست‌وزيري (داونينگ استريت) و مقر حزب محافظه‌كار در مجاور ميدان پارلمان، شعارهايي عليه ديويد كامرون و ضرورت استعفاي وي سر ‌دادند.

آنها همچنين پلاكاردهايي را در دست داشتند كه بر روي آنها مطالبي چون 'كامرون بايد برود'، 'اخراج محافظه‌كاران'و ' كامرون بايد استفعا دهد' نوشته‌ شده بود.

ديويد كامرون، روز پنجشنبه گذشته اعتراف كرد كه همراه همسرش در يك صندوق سرمايه‌گذاري كه پدرش تحت عنوان 'شركت بليرمور ' در باهاماس تأسيس كرده بود، سهام داشته‌اند، ولي اين سهام را در سال 2010 ميلادي قبل از رسيدن به مقام نخست‌وزيري به قيمت 30 هزار پوند فروخته‌اند.

ديويد كامرون در گفت‌وگو با شبكه 'آي تي وي نيوز' گفت: «من و سامانتا يك حساب بانكي مشترك داريم. پنج هزار سهم از شركت بليرمور در اختيار داشتيم كه در ژانويه سال 2010 ميلادي به ارزش سي هزار پوند فروختيم و مالياتش را هم پرداختيم. ماليات بر درآمد حاصل از سود سهام را پرداخته‌ام. اما مقدار ماليات بر سود سرمايه كمتر از سقف مشمول پرداخت ماليات بوده و از اين‌ جهت ماليات بر سود سرمايه اصلي را پرداخت نكرده‌ام. اين امر در مورد تمام ماليات‌ها در انگلستان صادق است.'

اسناد شركت حقوقي پانامايي موساك فونسكا كه به ' اوراق پاناما' مشهور شده‌اند نشان مي‌دهد كه 'يان كامرون' پدر نخست‌وزير انگليس ضمن ارتباط با شركت موساك فونسكا، با ايجاد يك صندوق سرمايه‌گذاري در باهاماس تحت عنوان شركت 'هلدينگ بليرمور'، يكي از مخفيانه‌ترين روش‌هاي تجارت برون‌مرزي را به‌منظور فرار مالياتي به كار گرفته بود.

به نوشته روزنامه گاردين، شركت بليرمور در طي 30 سال گذشته حتي يك پني بابت سودهايي كه كرده در انگليس پرداخت نكرده است.

يان كامرون، پدر ديويد كامرون، نخست‌وزير انگليس در سال 2010 ميلادي درگذشت.

تظاهرات امروز در قلب لندن همزمان با برگزاري كنفرانس بهاره حزب محافظه‌كار انگليس كه ديويد كامرون ازجمله سخنرانان اصلي آن بود، صورت گرفت.

كامرون در جريان سخنراني‌اش در نشست بهاره حزب محافظه‌كار با اعتراف به اينكه 'هفته خوبي ' را پشت سر نگذاشته است، اذعان كرد كه او بهتر مي‌توانسته است مسايل مطرح‌ شده در مورد مسايل مالي‌اش را سروسامان دهد.

وي افزود: 'من مي‌دانم آنجا دربردارنده درس‌هاي براي فراگرفتن بود و من آنها را ياد خواهم گرفت '

كامرون گفت: 'داونينگ استريت و يا مشاوران بي‌نام‌ونشان را سرزنش نكنيد. من را سرزنش كنيد و من از اين مساله درس‌هايي را فراگرفتم .'

وي افزود: 'من از آنچه مردم درباره پدرم كه او را دوست مي‌دارم و مدت‌هاست كه از دستش داده‌ام، مي‌گويند، بسيار عصباني مي‌شوم . او يك پدر فوق‌العاده بود و خيلي به او و كارهايش افتخار مي‌كنم.'

كامرون مجددا تكرار كرد: 'بار ديگر براي روشن شدن مسايل مي‌گويم كه من سهام ها را خريدم و ماليات مربوط به آنها پرداختم و سپس همه آن سهام ها را قبل از رسيدن به مقام نخست وزيري‌ام فروختم.'

نخست‌وزير انگليس همچنين اين وعده‌اش را تكرار كرد كه اطلاعات و جزييات مربوط به پرداخت‌هاي مالياتي‌اش را بزودي منتشر خواهد كرد.

اظهارات كامرون در حالي صورت مي‌گيرد كه 'جرمي كوربين' رهبر حزب مخالف كارگر شامگاه گذشته با انتشار بيانيه‌اي، ديويد كامرون را متهم به 'گمراه كردن ' افكار عمومي در مورد فعاليت‌هاي بنگاه سرمايه‌گذاري پدرش در گريزگاه‌هاي مالياتي و ارتباطش با اين صندوق كرد و گفت: اين در حالي است كه او در نهايت اذعان كرد كه شخصاً از منافع اين بنگاه سود برده است.

كوربين گفت: بعد از سال‌ها درخواست براي شفافيت ماليات و مقابله با ترتيبات پيچيده گريزگاه‌هاي مالياتي به‌عنوان يك 'عمل اخلاقي اشتباه '، نخست‌وزير نشان داد كه شخصاً از چنين سرمايه‌گذاري برون‌مرزي كسب سود كرده است.

رهبر حزب كارگر افزود: عزم كامرون براي پنهان كردن اين ترتيبات براي ساليان طولاني، سووالات جدي در مورد اعتماد عمومي به او و نيز تمايلش براي صادق بودن با مردم، ايجاد كرده است.

كوربين افزود: نخست‌وزير انگليس اعتماد مردم را ازدست‌داده است و او بايستي تمامي معاملات و مبادلات مالي خصوصي‌اش را در هفته آينده در اختيار پارلمان قرار دهد.

جرمي كوربين رهبر حزب كارگر، حزب اصلي مخالف دولت انگليس پيشتر به دنبال نشت 'اوراق پاناما'، خواهان انجام تحقيقاتي مستقل در مورد كساني كه با گريزگاه‌هاي مالياتي رابطه داشته‌اند، ازجمله خانواده كامرون شده بود.

در همين حال نمايندگان پارلماني حزب كارگر خواستار اين شده‌اند كه علاوه بر كامرون و خانواده اش، اعضاي كابينه انگليس نيز صورت‌ وضعيت مالياتي‌شان را منتشر كنند.

علاوه بر اين 'جان مان' عضو ارشد حزب كارگر و عضو كميته فرا حزبي دارايي مجلس عوام شامگاه پنجشنبه، كامرون را متهم به 'نفاق' كرد و خواستار استعفاي وي شد.

براساس نظرسنجي شبكه اسكاي نيوز كه شامگاه جمعه نتايج آن منتشر شد، 57 درصد از مردم گفته‌اند كه ميزان اعتمادشان به كامرون نسبت به هفته گذشته كمتر شده است.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 انتهای پیام/

کد: 94108

نظرات
ADS
ADS
پربازدید