شرایط به سود چین نیست | اتاق خبر
کد خبر: 331774
تاریخ انتشار: 22 فروردین 1395 - 07:45
تداوم اوضاع نامساعد در دریای جنوبی
بحرانی شدن شرایط منطقه دریای جنوبی چین و بالا گرفتن منازعات از یك سو و بسط نظامیگری آمریكا در آن موجب شده است تا كشورهای منطقه به تدریج به اتحاد بیشتر با واشنگتن روی آورند.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، به طور حتم این مساله برای چین كه با كشورهای همسایه نظیر ژاپن، ویتنام، فیلیپین، مالزی، تایوان و برونئی روابط نسبتا تیره ای در ارتباط با دریای جنوبی دارد، خبر خرسند كننده‌ای نیست و چالشی جدید را فراروی این كشور می گشاید.

تازه ترین بررسی ها نشان می دهد كه بر خلاف آنچه چین تصور می كرد، آمریكایی ها به سرعت در حال افزایش قوای خود در دریای جنوبی هستند.

این كشور هر روز بر تعداد ناوها و هواپیماهای خود در منطقه می افزاید، با كشورهای حاضر در آن توافقنامه نظامی امضا می كند، به آنها سلاح می فروشد و علاوه بر ایجاد پایگاه های نظامی مشترك با آنان رزمایش برگزار می كند.

از سوی دیگر آمریكا اینطور وانمود كرده و به كشورهای آسیای شرقی القاء كرده است كه چین درصدد جاه طلبی در دریای جنوبی است و مجال تنفس به دیگر كشورها در این منطقه را نمی دهد.

همین موضوع سبب شده است تا كشورهایی نظیر فیلیپین و ژاپن به سرعت روابط نظامی با آمریكا را تقویت كنند و مقام های این كشورها به طور مكرر در حال تبادلات بویژه در حوزه نظامی و گفت وگو هستند.

حالا به نظر می رسد كه «آشتون كارتر» وزیر دفاع آمریكا هم به خوبی در حال اجرای راهبرد تقویت نیروی نظامی آمریكا و اتحاد نظامی این كشور با آسیایی هاست.

به همین سبب او پیش از آنكه راهی فیلیپین و هند شود و بی آنكه تصمیمی هم برای دیدار از چین داشته باشد، گفت: «چین در دریای جنوبی جاه طلبی می كند.»

او كه این هفته سفرش را به منطقه شروع می كند، ‌مدعی شده است تقریبا بسیاری از كشورهای همسایه چین و آسیایی ها یا به شكل دوجانبه و یا چند جانبه در حال تقویت روابط خود با آمریكا هستند.

جالب اینجاست كه او پیشتر به چین دعوت شده بود و قرار بر این بود كه در فصل بهار به چین سفر كند اما معلوم نیست كه چرا به یكباره این برنامه تغییر كرد و آمریكایی ها به دلیل برخی از مشكلات این سفر را تغییر دادند اما دیدار از فیلیپین و هند پا برجا ماند.

روزنامه «ساوت چاینا» از هنگ كنگ نیز در گزارشی در ارتباط با این موضوع می نویسد: كارتر در سخنرانی های اخیر خود چین را به تشدید تنش ها در دریای جنوبی متهم كرده است و همین را علت اصلی دوری همسایگان از این كشور می داند.

او كه بزودی وارد منطقه می شود این بار هم در آمریكا گفت كه نظامی شدن این منطقه توسط چین یك نگرانی است و این كشور به تنش ها دامن می زند.

آنطور كه تحلیل ها نشان می دهد آمریكایی ها موفق شده اند بین چین و كشورهای منطقه فاصله بیندازند و كارتر نیز بر این باور است كه كشورهای منطقه آسیا و اقیانوس آرام از نظامی شدن این منطقه و تسلط چین بر آن ناراحت هستند.

روابط میان چین و آمریكا به شدت تیره است و كانون این منازعات دریای جنوبی است. چین همچنان در این منطقه در حال ساخت جزایر شنی است و ناوهای آمریكایی نیز این تلاش ها را به چالش می كشند.

بنابراین چنانچه كنترل این اوضاع از دست كشورهای ذی ربط خارج شود و تنش ها روندی فزاینده به خود بگیرد، ممكن است درگیری بجای صلح و امنیت در دریای جنوبی جا خوش كند.

انتهای پیام/
کد: 94108
نظرات
ADS
ADS
پربازدید