زنگنه: فروش نفت به هند با واحد پول روپیه یا در ازای كالا پایان یافت | اتاق خبر
کد خبر: 331788
تاریخ انتشار: 22 فروردین 1395 - 08:47
گشایش یك كانال بانكی برای تسویه بدهی نفتی دهلی نو به تهران
وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران گفت: فروش نفت ایران به هند به صورت روپیه متوقف شده است و از این پس مطالبات نفتی به صورت یورو دریافت می شود.

به گزارش اتاق خبر، به نقل از ایرنا، «بیژن زنگنه» عصر شنبه در حاشیه نشست مشترك هیات های اقتصادی ایران و هند در اتاق بازرگانی تهران افزود: در مذاكرات مقام های هندی و بانك مركزی ایران اعلام شد یك كانال بانكی برای واریز بدهی های نفتی گشوده شده و قرار است در روزهای آینده دو كانال دیگر نیز باز شود.

وزیر نفت اضافه كرد: طرف هندی اعلام كرده است بلافاصله پس از باز شدن كانال های بانكی بدهی خود را پرداخت می كند.

زنگنه میزان بدهی نفتی هند را 6 میلیارد دلار اعلام كرد و گفت: این بدهی متعلق به بانك مركزی ایران است كه آن را پیگیری می كند.

وی درباره پرداخت بدهی ایران به صورت خرید كالا نیز اعلام كرد: خرید كالا از هند در ازای مطالبات نفتی متوقف شده است.

وی درباره ساخت خط لوله صادرات گاز ایران به هند از مسیر دریا گفت: هنوز تفاهمی در این زمینه وجود ندارد و هندی ها باید طرح های خود را بررسی و به ایران اعلام كنند.

وی ادامه داد: دو گزینه صادرات از طریق خط لوله و ال ان جی به هند وجود دارد كه باید بررسی شود.

وی درباره همكاری دهلی نو و تهران برای توسعه میدان گازی فرزاد بی گفت: هند موافقت كرده است گاز تولیدی این میدان را دریافت كرده و به فروش برساند.

وی اضافه كرد: هندی ها برای سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی ایران تمایل دارند كه ایران نیز قبول كرده است خوراك مورد نیاز این واحدها را تامین كند.

زنگنه درباره ایرادهای وارد شده از سوی سازمان بازرسی كل كشور به قراردادهای جدید نفتی گفت: مذاكراتی با این سازمان برگزار و راه حل هایی را برای رفع ایرادات و نگرانی ها ارائه كرده ایم.

وزیر نفت درباره افزایش قیمت بنزین نیز گفت: هنوز برنامه ای برای افزایش قیمت وجود ندارد.

وزیران نفت ایران و هند امروز (شنبه) سند همكاری در زمینه «توسعه میدان گازی فرزاد بی، همكاری های پالایشگاهی، صادرات نفت و فرآورده های نفتی ایران به هند و همكاری دو طرف در صنعت پتروشیمی» را امضا كردند.

میدان گازی «فرزاد بی» در مجموعه ای مشهور به بلوك فارسی قرار دارد كه حوزه ای سرشار از منابع گاز و میعانات است و در غرب میدان پارس شمالی و شمال غرب میدانهای گلشن و فردوسی در آبهای خلیج فارس قرار دارد.

امضای قرارداد اولیه اكتشاف و توسعه میدان یاد شده با كنسرسیومی متشكل از سه شركت دولتی هند به سال ٢٠٠٠ میلادی مربوط می شود؛ اما این قرارداد در بخش اكتشاف اجرا شد و در بخش توسعه هیچ اقدامی برای برداشت منابع گازی این میدان صورت نگرفت.

قرار است «دارمندرا پرادهان» وزیر نفت هند و منابع طبیعی هند، فردا (یكشنبه) در سفر به چابهار، از محل ساخت یك مجتمع پتروشیمی برای تولید كود شیمیایی بازدید كند. شركت های هندی در سرمایه گذاری این مجتمع دست داشته اند.

دولت هند اكتبر 2014 ( آبان- آذر 1393) با سرمایه گذاری برای ساخت یك لنگرگاه باری چندمنظوره و دو پایانه كانتینری در بندر چابهار موافقت كرد.

هند قرار است پنج میلیارد و 370 میلیون روپیه (نزدیك به 85 میلیون دلار) در توسعه بندر چابهار هزینه كند و یك میلیارد و 300 میلیون روپیه دیگر را در 10 سال آینده برای پایدارسازی این طرح از نظر تجاری اختصاص دهد.

انتهای پیام/
کد: 94108
نظرات
ADS
ADS
پربازدید